Dolnoslezsko-středočeské ekonomické fórum jednalo o turistice
Svatý Jan Nepomucký střeží středověký kamenný most v Bardu.
Kuba Turek
SDÍLEJ:
Na polském velvyslanectví v Praze se za účasti velvyslankyně Barbary Anny Cwioro sešli zástupci Středočeského kraje a Dolního Slezska. Nárůst spolupráce za 14 měsíců společného projektu zhodnotili jako raketový. Ačkoliv Středočeský kraj s Polskem nesousedí, stal se cílem cest polských turistů. Podobně čeští turisté cestují do Dolního Slezska.
Jak na to
Dolní Slezsko / Niederschlesien / Dolny Śląsk bylo obýváno Silingy, což byli germánští Vandalové. Poté patřilo pod Velkomoravskou říši, po jejím rozpadu připadlo Čechám (vládli Přemyslovci), následně Polsku (vládli Piastovci). Dolní Slezsko v té době kolonizovali Němci. Poté se dostalo Dolní Slezsko pod Korunu českou (vládli Lucemburkové) a díky tomu po Bílé hoře pod Rakousko (vládli Habsburkové). Během Slezských válek získalo území Prusko a nástupnické Německo, kterému patřilo do roku 1945. Poté ho Stalin přidělil Polsku.
Zdánlivě trochu přespolní, ale živý projekt Dolnoslezsko-středočeské ekonomické fórum představil možnosti a perspektivy turistické spolupráce.
Polští turisté jezdí do středních Čech nejen pro historické a přírodní pozoruhodnosti, ale i za zábavou do dětského parku Mirakulum nebo na gastronomické akce.
Zástupci Středočeského kraje Martin Draxler, CzechTourism Ivana Bílková a Středočeské centrály cestovního ruchu Jana Sonntágová představili atraktivity cestovního ruchu i nosná témata pro následující dva roky. Jejich polští partneři Michal Bobowiec a Wojciech Bilinski prezentovali atraktivity Dolního Slezska. Následoval workshop podnikatelů z cestovního ruchu obou stran.
Dolní Slezsko: příroda, hrady, zámky
V Dolním Slezsku se nacházejí dva přírodní parky, čtvrtina hradů a zámků celého Polska, z nichž mnohé, podobně jako u nás, slouží současně jako hotely či konferenční prostory. Nejeden z nich má zajímavé podzemí, ať už sloužilo dolování surovin včetně zlata, nebo plánům Třetí říše na bezpečnou výrobu zbraní.
VIDEO Kladská Nisa / Nysa Klodzka
Zažitá teorie, že nejseverněji najdete vinnou révu v Mělníce, případně ještě v Kadani a Mostě, je pověra. V tomto miléniu byly osázeny vinice i v Polsku. Réva se dostala do Polska již za Velké Moravy a ještě v době před Němci jí bylo v Dolním Slezsku dost. Pěstování šlo ruku v ruce nejspíš s křesťanstvím stejně, jako tomu bylo v Čechách. Dnes je na dolnoslezské vinařsko-pivní stezce celkem 14 vinic.
Možnosti široké spolupráce
Češi mají zájem o cesty do Polska, ale i o polské turisty. Poláci mají zájem o cesty do středních Čech, ale i o české turisty. V tom spolupráce nekončí.
Polští podnikatelé v cestovním ruchu zmiňují, že jejich incomingoví hosté z třetích zemí mají zájem o propojení obdobné tématiky s Českem. Hledají partnery například na prohlídky měst, plavby loděmi nebo jízdy tramvajemi. Speciálně je v tomto ohledu zajímá Praha.
VIDEO Ze Sněžky na sever na lyžích
Polsku znovu vychází hvězda cestovního ruchu
Po té, co Češi ukojili hlad po cestách na západ, patří Polsko k objevovaným a nečekaně atraktivním turistickým cílům. Přispívá k tomu dostupnost po dálnicích, které jsou ve velmi dobrém stavu, služby za přijatelné ceny a díky horkým létům také teplé moře na Baltském pobřeží.
Se začátkem Mistrovství světa žen 2025 v ledním hokeji roste zájem o ubytování. Hotely v Českých Budějovicích hlásí obsazenost mezi 75 a 90 % a postupně se plní i zdejší penziony. Sportovní akce představuje významnou příležitost... celý článek
Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Se začátkem Mistrovství světa žen 2025 v ledním hokeji roste zájem o ubytování. Hotely v Českých Budějovicích hlásí obsazenost mezi 75 a 90 % a postupně se plní i zdejší penziony. Sportovní akce představuje významnou příležitost
Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Soutěžní přehlídka propagačních materiálů cestovního ruchu Turistpropag vstoupila do desátého ročníku. Nejvíce cen v různých kategoriích posbíraly Jeseníky. "Končím s pořadatelstvím, je to stále těžší," říká organizátor Pavel Hlaváč. "Zda někdo koupí