Hrdinové cestovního ruchu jsou oceněním, které vyhlašuje CzechTourism na základě nominací od profesních organizací z oblasti turismu. Agentura chce upozornit na výjimečné osobnosti, projekty a produkty, které podle odborné i laické veřejnosti nejvíc pomohli turismu.
O vítězích se rozhoduje v on-line hlasování na webu České centrály cestovního ruchu, kterého se může zúčastnit úplně každý, a to na tomto místě.
"Odborné organizace, které působí v cestovním ruchu, na ocenění Hrdinové cestovního ruchu za 30 let nominovaly celkem 29 osobností, projektů a počinů. A to ve třech kategoriích: osobnost cestovního ruchu, digitalizace v cestovním ruchu a významný počin v cestovním ruchu. O tom, kdo vyhraje, rozhodne široká veřejnost. Hlasovat na našich komunikačních kanálech je možné do 23. srpna 2023," uvádí dosavadní ředitel CzechTourism Jan Herget.
Hasovat je možné zde.
1. OSOBNOST cestovního ruchu
Osobnost, která zásadním způsobem ovlivnila cestovní ruch za posledních 30 let.
Kateřina Šrámková
Kateřina Šrámková se věnuje cestovnímu ruchu více než 20 let. Stojí za rekonstrukcí a zpřístupněním zámku Loučeň veřejnosti, z kterého se v roce 2022 stalo 5. nejnavštěvovanější místo ve Středočeském kraji. Kateřina Šrámková stála rovněž u zrodu projektu 13. komnaty, společného projektu 13 památek, které se vzájemně propagovaly. V roce 2018 získala Ocenění českých podnikatelek – Výjimečná podnikatelka 2018 a v roce 2021 se stala autorkou myšlenky a iniciátorkou založení sdružení ANOPA – Asociace nestátních otevřených památek.
Bohumil Starý
Bohumil Starý, předseda Asociace kempů ČR, se svou celoživotní prací zasloužil o rozvoj cestovního ruchu v oblasti kempů a caravaningu v ČR. Je zakladatelem profesního sdružení v ČR (kempy i federace), zavedl kategorizaci kempů a chatových osad, zasadil se o distribuci mezinárodní Camping Card International (CCI), uspořádal několik mezinárodních setkání karavanistů v Česku a zasloužil se o významnou spolupráci se zahraničními profesními asociacemi v oblasti.
Jaromír Polášek
Jaromír Polášek je spoluautorem Koncepcí cestovního ruchu Jihočeského kraje od roku 2015, Strategie řízení cestovního ruchu Moravskoslezského kraje, zpracovatelem koncepčních dokumentů, marketingových plánů a také lektorem dalšího vzdělávání v oblasti destinačního managementu, marketingu a projektového řízení. Šest let úspěšně vedl Jihočeskou centrálu cestovního ruchu, významně pozvedl turistickou nabídku regionu a své zkušenosti předává v i dalších regionech. Byl předsedou Asociace organizací cestovního ruchu a 1. viceprezidentem České unie cestovního ruchu.
2. DIGITALIZACE v cestovním ruchu
Projekt digitalizace za posledních 30 let, který nejvíce ovlivnil odvětví cestovního ruchu v ČR.
Aplikace Alfred
Alfred je česká mobilní aplikace pro hotelové hosty, která umožňuje pohodlně spravovat pobyt hostů. Nabízí služby jako check-in/out, otevření hotelového pokoje, poskytnutí informací o hotelu a okolí, objednání doplňkových služeb, platba za pobyt a služby a poskytnutí recenzí. Aplikace je dostupná na webu app.myalfred.cz. Kromě služeb týkajících se ubytování hostů poskytuje také tipy na výlety v okolí.
INFO: myalfred.cz
PEAR
PEAR je český informační a rezervační systém pro cestovní kanceláře a agentury, letecké, autobusové společnosti, hotely i turistická informační centra. Nabízí široké portfolio služeb, včetně rezervačního systému, přehledných webových stránek s možností on-line rezervace, vedení reportů a statistik a marketingových aktivit.
INFO: pear.cz
Worldee
Worldee je česká cestovatelská platforma, která původně vznikla jako cestovatelský deník, kde si cestovatelé mohli zpětně uložit svá cestovatelská dobrodružství. Dnes platforma provádí cestovatele všemi kroky cestování od inspirace, přes plánování, až po uchování zážitku. Platforma nabízí cestovatelům proměnit se na tzv. Travel Buddy, kteří po vytvoření vlastního itineráře mohou zde začít své služby legálně nabízet. Worldee cestovatelům pomáhá uchovávat jejich zážitky, plánovat nová dobrodružství a inspirovat se ostatními cestovateli.
INFO: worldee.com
3. VÝJIMEČNÝ POČIN v cestovním ruchu
Jednorázový výjimečný počin v cestovním ruchu za posledních 30 let (inovativní projekt/produkt cestovního ruchu).
Moravské vinařské stezky
Moravské vinařské stezky jsou společným projektem Nadace Partnerství a vinařských obcí jižní Moravy, jehož záměrem bylo vytvořit unikátní síť regionálních cyklistických tras, které spojuje malebná krajina, jiskrné víno a bohaté tradice. Moravské vinařské stezky vznikly v roce 1998 a tvoří 1200 km komunikací vedoucích převážně vinicemi, sady a lesy od Znojma po Uherské Hradiště a na jejich trasách leží 230 vinařských obcí, desítky chráněných krajinných oblastí a významné památky jižní Moravy. Cílem tohoto neustále se rozvíjejícího projektu je zkvalitnění infrastruktury v regionu, rozvoj vinařské tradice, ochrana přírody a kulturního dědictví, podpora šetrné turistiky a místního podnikání. Otcem projektu je Juraj Flamik, který se cyklistické a vinařské turistice stále věnuje.
INFO: vinarske.stezky.cz
Gastromapa Lukáše Hejlíka
Gastromapa Lukáše Hejlíka je projekt, který začal jako tipy na sociálních sítích, kam zajít na dobré jídlo. Po čase se z iniciativy vyvinula aplikace, kterou si stáhlo přes 230 tisíc lidí. Aplikace sdružuje tipy na zajímavé restaurace, kavárny či cukrárny a za jejím vznikem stojí uznávaný gastro bloger Lukáš Hejlík. Gastromapa je dostupná na webu a nabízí širokou škálu možností, jak najít nejlepší místa na jídlo a pití po celé České republice. Na základě aplikace byla později v roce 2021 vydaná také kniha pod názvem 365 - Gastromapa Lukáše Hejlíka“ a následně díky velkému úspěchu i druhá kniha 555 - Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka ve spolupráci s kudyznudy.cz doplněná o tipy na výlety v blízkosti oblíbených podniků a restaurací.
INFO: gastromapa.hejlik.cz
Baťův kanál
Baťův plavební kanál vybudovala firma Baťa v letech 1934-1938. Provoz byl částečně obnoven v roce 1995 a v následujících letech probíhala rekonstrukce dalších částí plavební cesty. V květnu 2002 byla otevřena poslední plavební komora. V současné době je vodní cesta splavná od Otrokovic až do slovenské Skalice, splavné jsou i samostatné úseky Kroměříž – Otrokovice a Rohatec – Hodonín. Baťův kanál nabízí možnosti plaveb, půjčení lodí, návštěvy veřejných přístavů a dalších turistických atrakcí. Kanál je navíc lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Ročně tráví volný čas na Baťově kanále na 90 000 lidí.
INFO: batacanal.cz