Jako obvykle jsem prolistoval katalog odzadu. Ne že bych nevěřil Hudymu, že pro mne vytiskl své zboží ve správném pořadí, ale prostě protože levou rukou pouštím listy a pravou je přidržuji, jak jsem si navykl někdy v dětství. Proto přijdou napřed speciality pro sportovní lezce a teprve poté vybavení pro turisty.
Lezci
Zaujal mne na poslední stránce jednoduchý lanobatoh Rock Empire (650 Kč) na nošení horolezeckého lana do skal. Zvláště pod pískovcovými věžemi oceníte, když z batohu dvěma pohyby vytvoříte plachu, a z ní dobíráte první metry lana svého prvolezce. Po slanění na ni zase lano položíte. Nikde se nezašpiní, nedostane se do něho písek a vydrží tak o něco déle. Pár mých kamarádů takovou plachtu nebo rozkládací batoh již používá.
Bouldermatka Pad Karma (2690) je sice poněkud drahá, ale pro pády z nejištěných boulderů je neocenitelnou bezpečnostní pomůckou. Jen si nenechejte od prodavačů namluvit, že kromě vás chrání i přírodu. Prý se neničí doskoková plocha tolik, jako při skákání přímo na zem. Reklamní mágové už asi nevědí, jakou přidanou hodnotu tlustých matrací propagovat.
Tekuté magnezium Pure Grip (320) ve čtvrtlitrových lahvičkách by mohlo být řešením sporů mezi ochranáři, klasickými horolezci a moderními lezci o prášení na pískovcích. Ruce se při jeho použití nepotí a stopy na skále po sobě nezanechává.
Co se týče expresek, není co řešit. Úplně stačí nejlevnější Rock Empire Reset 1 (290). Stejně tak karabina se zámkem Faders Pettit Dru (220) je stejně kvalitní jako její třikrát tak drahé konkurentky.
U lezeček ovšem neplatí nejlevnější = stejně dobré jako nejdražší. Zkusit by se mohly MadRock Hooker (2150) na lezení atletických cest, kde je potřebě hákovat patu i špičku. Mají totiž profilovanou podrážku, za jejíž výstupky se lze pověsit jako netopýr do převisu.
Luxusní sedák Rock Empire Kosman (1120) se hodí na veškeré lezení, ve spojení s prsákem i do hor. Rock Empire Gym (590) je vhodný především pro začátečníky, umělé stěny a na ledovcové túry. Jeho jedno oko vytažené nad pás je téměř blbuvzdorné a lano do něj správně naváže snad i ten nejvytřeštěnější nováček.
Horolezci
Sen mnohých outdoorových žen a mužů se začíná pomalu plnit v podobě univerzálních přileb Grivel Summer Cap (2230) a Camp Startech (2290). Na co jednu helmu pro lezení, jinou na kolo, vodu a lyžování, když je k dispozici jeden model pro všechno. Jenže na paměti je nutno mít fakt, že žádná věc s více funkcemi je všechny neumí zvládat tak dobře, jako její specializované kolegyně. V univerzálních přilbách sice lezou špičkoví sportovci v barevných obrázkových magazínech, ale jen proto, že jsou od výrobců dobře placení. Tak teď babo raď!
Háček k navlékání smyčky do ledových hodin není nezbytností, ale při Abalakově metodě jištění v ledu zrychlí dobu, po kterou se promrzlýma rukama snažíme nacpat smyčku do díry. Samozřejmě si háček můžeme vyrobit doma z kusu drátu, ale já spíš věřím na tovární výrobu, a tak mi Grivel Thread Hook (170) nepřijde až moc drahý.
Zatím nejlepší jistítko na slaňování, dobírání dvou druholezců i jištění na dvojitém laně prodává Petz pod názvem Reveverso (615). Jednou si ho vezmete do hor a už nikdy nepoužijete osmu.
Jestli používáte běžný sortiment vklíněnců, skob a friendů, doporučuji podívat se na mechanické vklíněnce Ball Nuts (1120-1170). Budou se vám hodit do malých trhlinek, kam se obvykle dostane jen špička skoby nebo kde je potřeba roztlouci měděnou hlavu.
Vysokohorští turisté
Také vám přimrzá při brzkých ranních nástupech cepín k ruce? Držíte ho za hlavici a nemůžete s tím nic dělat? Luxusní turistický Grivel Eagle (2830) by tomu měl zabránit, protože část hlavy má potaženou plastem a kov nestudí do dlaně.
Jednoduché mačky v Česku zvané nesmeky se šesti hroty Camp Punte (995) patří do kapsy batohu na jakékoliv horské túře. Nikdy nevíte, jestli nebudete muset překračovat sněhový žlab nebo stoupat ledovatým svahem.
Na ledovcovou túru se nikdy nevydávej bez dvou šplhadel, nebo aspoň prusiků. Malý a lehký Petzl Tibloc (570) ulehčí tahání propadlíka do skryté trhliny.
Do přírody
Malá lékárnička Deuter First Aid Kit (390) by měla být v každém batohu, ať se nese na vysokohorskou túru nebo na turistický výlet. Stejně tak mapa a jednoduchá busola Silva Field 7NL (370). Jako zálohu oblečení pro jakékoliv počasí bych si vybral lehkou, ale teplou, nepromokavou a neprofouknutelnou bundu Millet W3 Stretch (4590) z kombinace Winstopperu a pružného Goretexu zvaného N2S. Všechny vlastnosti jsou samozřejmě v omezené míře, a tak normální oblečení dlouhodobě nenahradí. Z oblečení mne zaujala v ryze technickém duchu dámská kolekce funkčního prádla Moira, které je střižené tak, aby ženy kyprých tvarů už nemusely navlékat pánská trika a spodky s poklopcem.
Jako obvykle jsem se kouknul na různá lepidla a impregnace. Mám vyzkoušený McNett Aquaseal, který přejmenovali na McNett Aquasure (225), a tak nebudu experimentovat s něčím jiným.
Co bych si nikdy nekoupil
O obchodnících z Hudy sportů říkají mnozí jejich zákazníci, že jsou zloději. Myslí to samozřejmě v nadsázce, ale něco pravdy určitě mají. V katalogu je pár takových do očí bijících výrobků, které se dají koupit jinde za mnohem nižší ceny.
Brýle (od 799) jsou toho příkladem. Nebo termoska Laken (880), hliníkový ešus Var (265) či Rakoncajův bivakovací pytel Sir Joseph K2 (3820). Dá se pokračovat k nekřesťansky drahým ledvinkám North Face Mt. Biker Lumbar (990), Boll Country Rider (699) a Boll Rim Trekker (759). Laciné nejsou ani pláštěnky na batoh Deuter Rain Cover (490-680). Korunu všemu ovšem nasazuje reklamní čepice s kšiltem North Face, kterou místo rozdávání zdarma prodávají obchody Hudy za 520 korun.