Děti se učí nápodobou. Pro svůj vývoj a rozvoj potřebují vzory. Prvními takovými vzory jsou jistě rodiče (případně vychovatelé), ale s postupem času se jejich priority mění. S přibýváním věku i rozšiřováním obzorů začínají zjišťovat, co je jim blízké. Některé děti hledají vzory v rámci svých zálib a koníčků, jiné naopak zahájí svoji zájmovou aktivitu právě díky hvězdnému příkladu. Bylo by jistě zajímavé zeptat se dnešních úspěšných sportovců, co je přimělo začít se sportem a zahájit sportovní karieru – kdo byl jejich vzorem?
Rozhodne-li se naše dítko pro nějaký sport, očekává se od nás rodičů, že jej v jeho rozhodnutí podpoříme. V první chvíli jsme nadšeni, navíc víme-li, že syn nebo dcera mají talent a předpoklady být úspěšní. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že není sport jako sport, hlavně co se vybavení týče. Někde postačí jedny, případně dvoje kvalitní boty. Jinde toho vybavení bude potřeba daleko více.
Pokud jde o lední hokej, budeme potřebnou výbavu shánět celkem těžko, když jediné, co je nám jasné, jsou brusle a hokejka. Ale to není jen tak. Co chrániče? A bude hrát v poli nebo chce být brankářem? Otázek, na něž je třeba najít odpověď, je dost. Ze začátku je nejlepší poradit se s trenérem, zvláště nejsme-li znalí věci. Co tedy taková hokejová výbava obsahuje?
Brusle
Bez bruslí to zkrátka nejde – jde o základní součást hokejové výbavy. Důležitá je správná velikost – brusle by měly perfektně padnout hlavně v oblasti kotníků a kolem pat. Správné sevření nohy zajistí bezpečný, rychlý, a hlavně komfortní pohyb po ledové ploše. V opačném případě by bruslení mohlo být nebezpečné, protože by nebylo možné řádně držet rovnováhu.
Hokejka
Dalším nedílným prvkem je určitě hokejka. Kdo nehraje hokej, neví, že se hokejka skládá ze dvou částí - z čepele a násady. Zatímco čepel musí být skutečně pevná, násada je spíše pružná. Dítěti patří dětská hůl. Při výběru je třeba se soustředit na materiál a zahnutí. Zakřivení není významné pouze z hlediska dominantní ruky hráče (pravá nebo levá). U malých hokejistů pomáhá speciální záhyb při práci s pukem, který tak nepřeskakuje hokejku. S dobře zvolenou hokejkou získá malý hokejista základy pro vedení puku, nahrávky a střelbu do branky. Hokejky možná koupit dvě, aby byla náhradní hned k dispozici.
Helma
Při hokeji je zapotřebí myslet na ochranu hlavy a těla. Přeci jen je to celkem tvrdý sport a rána pukem nebo pád na led bolí. Hlavu samozřejmě chráníme helmou, která v první řadě musí perfektně sedět. Také by měla mít pohodlné vnitřní výstelky a rozhodně odvětrávání odvádějící pot. Brankářská helma má navíc ochrannou mřížku.
Chrániče
Co se týká dalších prvků ochrany těla, potom na řadu přicházejí chrániče. Některé se upevňují samostatně, jiné jsou součástí oblečení. Začněme shora, a to chrániči ramen (hokejovou vestou). Hlavním úkolem této části oděvu je minimalizovat případná zranění. Vestu je nutné pořizovat dle pozice hráče, liší se vyztužením - vesta obránce je vyztuženější než útočníkova; nejvíce vyztuženou vestu má nepochybně brankář. A co kalhoty? Ty tvoří důležitou ochranu pro oblast nohou a pánve. Hokejové kalhoty mají vpravené pevné chrániče stehen, boků, kostrče, spodní části páteře a ledvin. Dále musíme pořídit chrániče loktů, kolen, ale také chránič krku a suspenzor. A rukavice! Zase rozdílné pro hráče v poli a pro brankáře.
Hokejový dres
Základní výbavu bychom měli. Jedině snad ještě dres … Ale to je už otázka rozhodnutí, za jaký oddíl bude naše dítě hrát. Hokejové dresy zpravidla tedy zařizují jednotlivé kluby.
No, a je to! Takže děti na led a rodiče pořádně fandit. Ať se ze stadionů ozývá GÓÓÓL na té správně straně. A v únoru, hlavně, z českých domácností.
Outdoor v kostce
ADRENALIN Kienova houpačka
ADRENALIN Bungee na Zvíkovském mostu
ARCHEOLOGIE Detektory kovů pro amatéry
BĚH Trail running
BĚH Běhání na sněhu
BĚH Ultramaraton - vypni mozek a běž!
BĚH Bloudění svátečního běžce
BOARDING Rychle na longboardu z Kozákova dolů
BOARDING Wakeboarding
BOARDING Indoor windsurfing v polské hale
CYKLISTIKA Orientační závody na horských kolech
CYKLISTIKA Triatlon a Xterra
CYKLISTIKA Freestyle BMX na Štvanici
GEOCACHING Geocaching po česku
GYMNASTIKA Parkour vypadá nebezpečnější, než je doopravdy
GYMNASTIKA Olympijský šplh
HOROLEZECTVÍ Drytooling kombinuje skálu a cepíny
HOROLEZECTVÍ Feráty: pocity horolezců
HOROLEZECTVÍ Na koho v horách spoléhat
JEZDECTVÍ Exkluzivní polo na koních
JEZDECTVÍ Skijöring - kdo táhne lyžaře? Pes, kůň, motorka
JEZDECTVÍ Koně pro radost i zdraví
IN LINE BRUSLE Nordic skating
IN LINE LYŽE Objevte kolečkové lyže
LYŽOVÁNÍ Dobrodružné lyžovánÍ v terénu
LYŽOVÁNÍ Co je potřeba na skialp
LYŽOVÁNÍ Telemark, starý nový styl
LYŽOVÁNÍ Biatlon
LYŽOVÁNÍ Akční skibob
MYSLIVOST Lovecká vášeň
TĚŽKÁ ATLETIKA Skotské hry na Sychrově
TĚŽKÁ ATLETIKA Timbersports - silní muži se sekerami a pilami
PARA Parašutismus bez padáku
PARA BASE jen si skočit
PARA Hike and Fly
PARA Balónem potichu plujeme nebem
AERO Pilotem vrtulníku na zkoušku
MOTO Motokáry pro zábavu
VODNÍ SPORTY Aquaskipper jako Ježíš na hladině
VODNÍ SPORTY Veslování pražské Primátorky
VODNÍ SPORTY Voda: adrenalin pro děti i rodiče
TURISTIKA Zimní táboření
TURISTIKA Sněžnice okouzlily i lyžaře
TURISTIKA Dlouhé horské přechody
LETNÍ SPORTY Speedminton jako Ferrari
LETNÍ SPORTY Prague Paintball Open
LETNÍ SPORTY Zahradní trampolíny
ZIMNÍ SPORTY Curling: skrytý adrenalin
ZIMNÍ SPORTY Boby, saně, skeleton
ZIMNÍ SPORTY Hokej - Jágr nebo Pastrňák?
HANDICAP Orientační závod vozíčkářů
HANDICAP Trail-O