Jak dobře bivakovat? Výbava, čas a bezpečnost

Jak dobře bivakovat? Výbava, čas a bezpečnost
Ödsteinkante 5-. Gesäuse, Rakousko. Bivak v rokli nad klíčovým místem.
Autor snímku Jiří Geo Lužnický
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Umění bivakovat je nedílnou součástí horolezectví. Někdo zabivakuje při horských túrách jen párkrát za život, jiný absolvuje bivaky pravidelně. Jak se na chladnou a studenou noc připravit?

Pomiňme noci v horách, které jsme si naplánovali a bereme s sebou spací pytle, karimatky, případně stany.

Pravý bivak si užijeme s minimem vybavení, na neznámém místě a v neznámém čase.

Jak to udělat, abychom takový bivak v horším případě přežili a v lepším aspoň proklimbali? Spát totiž opravdu nebudeme.

Komfortní noc na Vidlovém hřebeni (Vysoké Tatry):

Vidlový hřeben.

Rozvahu a klid v nenadálé a nepříjemné situaci, která může nastat nejen na horolezecké túře, ale také během skialpinistické akce, při horské turistice nebo na ferátách, dodávají tři zásadní prvky:

* Znalosti - když víte, co a jak dělat, a máte představu, jaká bude noc pod širákem, dočkáte se rána v dobrém stavu a druhý den můžete sestoupit z hor do bezpečí.  

* Výbava - každý kousek výstroje vám zlepší studenou noc a čekání na ráno bude příjemnější (suché oblečení zahřeje, bivakovací vak ochrání před větrem a deštěm, jídlo a pití vás udrží v kondici). 

Pojištění na hory - odpovídající pojistka kryje, pokud na to dojde, zdravotní péči a také výdaje na záchrannou akci (na pátrání se podílí hodně lidí, může přiletěl vrtulník, v akci bývá více vozidel, někdy se spouští lanovka, hledání mnohdy trvá více dní, dost horolezeckého materiálu je odepsáno). 

Bivakuj včas!

Ve skalní stěně se musíme nejdříve smířit s tím, že cestu nedolezeme a nevrátíme se do chaty, stanu nebo hospody. Budeme mít hlad, žízeň a bude nám zima. Noc spíš protrpíme, než že bychom se vyspali jako doma pod peřinou.

Čím dříve nám to dojde, tím lépe pro nás. Budeme mít čas vybrat aspoň trochu pohodlné a bezpečné místo na bivak. Hledat takové místo za tmy je nebezpečné a většinou bez valného výsledku.

Mysleme na to, že v Alpách se stmívá rychleji než v Čechách, protože jsou o hodně jižněji. Přechod ze světla do tmy je tu pro našince rychlý a pro horolezce v nouzi nečekaný.

Svítání po dlouhé noci na Campanile Alto (Dolomity):

Bivakuj bezpečně!

Při výběru bivakovacího místa dbejme především na bezpečnost.

Hledejme tam, kde jsme chráněni proti pádu kamení, sněhovým lavinám, nebo potokům v případě deště. Ideální jsou tedy převisy a jeskyně. Rozhodně musíme zmizet ze žlabů, depresí a vhloubení.

Mysleme také na ochranu před blesky. Nikdy si sice nemůžeme být jisti, kudy přesně elektrický výboj během bouřky najde cestu, ale zásadně bychom se neměli opírat o skalní stěnu. V jeskyni nebo převisu si musíme nechat odstup od stěn a od vchodu. Nechceme se přece stát vodičem, který spojí strop a podlahu.

Odložíme kovové předměty, ne snad kvůli tomu, že by přitahovaly blesky, ale aby nás v případě neškodného slabého bočního proudu nepopálily.

Dáme si také pozor na to, co máme pod sebou. Bylo by velmi nepříjemné, kdyby pod námi uprostřed noci upadl skalní balkon, nebo se sesypalo suťové pole.

Kamenitá plošina na hraně Ödsteinkante poskytla bezpečí (Gesäuse):

Ödsteinkante 5-. Gesäuse, Rakousko. Bivak v rokli nad klíčovým místem.

Bivakuj pohodlně!

Na tom, v jakém pohodlí přežijeme noc, záleží naše bezpečí druhý den. Odpočatí a v rámci možností vyspalí můžeme dolézt na vrchol a v pořádku sestoupit. Rozklepaní zimou a bez spánku se nahoru vysápeme jen obtížně a s velkým rizikem osudové chyby.

Nejdůležitější je rovné místo ke spaní. Najdeme ho na prostorných policích či skalních balkonech. Můžeme si ho ovšem vydlabat v jemné suti pomocí kladiva či cepínu, nebo vyrovnat placatými kameny na skalní plošině.

Proti větru si můžeme postavit zídku z kamení. Na místech, kde se často bivakuje, jako jsou sedélka či vrcholy, takové plošinky s ochrannými zídkami pro dva až tři lidi můžeme najít, což nám ušetří hodně práce. Zároveň ovšem přijdeme o zábavu na prvních pár hodin nepříjemné noci. Práce totiž nejen šlechtí, ale také hřeje.

Nejhorší podmínky ohledně větru, deště a zimy bývají obvykle přímo na hřebenech. Proto se jim snažíme vyhnout a bivakovat vedle nich nebo aspoň kousek pod nimi.

Vysoká škola bivakování je v ledu a ve sněhu. Hledáme převěj, ledovcovou trhlinu, kopeme cepínem nebo lopatou záhrab a stavíme sněhové zídky. To vše v terénu bezpečném proti lavinám.

Pohodlí bivaku pod Spitzmauer zajistila kosodřevina (Totes Gebirge):

Spitzmauer Totes Gebirge.

Doporučené vybavení

Každý horolezec měl být vybaven základní výstrojí na nečekaný bivak. Na dlouhých lezeckých cestách nesmí chybět v batohu bivakovací (Žďárského) pytel. Je neocenitelný jako ochrana před vlhkem, chladem a větrem. Také v případě úrazu udělá zraněnému velkou službu.

Čelová svítila je při horolezectví samozřejmá. Bez ní budeme dělat cokoliv v noci jen velmi obtížně. Platí to od vyhledání místa bivaku, přes jeho úpravu až po noční činnost, jako sledování hodinek, konzumaci zbytků jídla a pití, čůrání a oblékání.

Náhradní suché ponožky, rukavice a čepice potěší i v nejteplejší noci na horách. Natož když rtuť teploměru klesá k nule.

Za komfort se při neplánovaném bivakování pokládá turistický plynový vařič s malinkatou plynovou kartuší a plechový hrneček. Uvařit polévku, nebo třeba rozpustit bonbony v horké vodě, je určitě lepší, než jít spát s hladovým a žíznivým žaludkem. Pozor na vaření za špatného počasí, protože v bivakovacím pytli nebo pod plachtou může plamen spotřebovat všechen vzduch a my se přidusíme.

Luxus představuje slabý spací pytel, nebo tak zvaná sloní noha, neboli krátký spací pytel k bokům. Přes boky se zeshora přetáhne bunda a relativní teplo je zajištěno.

Ráno po studené noci v jižní stěně Dachsteinu (Vápencové Alpy):

Dachstein, Steinerweg 5-. Čekání na slunce v bivaku na Červené polici ve dvacáté délce. Ranní pohled z cesty Steinerů na Dirndl (uprostřed), Wartehütte (vlevo) a Hallstattský ledovec.

Bivakuj chytře!

Pár drobných tipů může zlepšit pohodu při bivakování. Tady jsou:

Spěte v horolezeckém úvazku. Ve skalním terénu totiž vždycky hrozí pád a vy mu musíte předejít. Pokud tedy najdete nýt, skobu či borhák, nezapomeňte se k ním zajistit. Můžete se zajistit také vlastními skobami, vklíněnci či smyčkami o skalní hroty či ve štěrbinách. Měli byste mít nejméně tři pevné body, kterým svěříte svůj život.

Pokud bivakuje víc horolezců, je výhodné bivakovací plošinu ohradit lanovým zábradlím.

Nasaďte čepici nebo aspoň kapuci. Nejvíce tepla totiž uniká hlavou. Je to chladič našeho těla.

Nezouvejte boty. Nohami odchází nejvíce energie hned po hlavě. Pokud máte s sebou pohorky, přezujte se do nich z těsných lezeček. Jsou pohodlnější a teplejší. V každém případě povolte tkaničky.

Izolujte se od chladné země. Rozprostřete pod sebou horolezecké lano, sedněte na batoh. Pokud máte v dosahu kosodřevinu, spěte na větvích.

Improvizujte. Pokud přijdete o bivakovací pytel, zabalte se do stříbrné folie z lékárničky. Je vám zima na nohy? Strčte je do batohu. Můžete rozdělat oheň? Udělejte to. Hrozí pád kamení? Nechejte si nasazenou přilbu.

Zahoďte předsudky, odpor ke spolulezci/spolulezkyni, hygienu i sexuální přitažlivost - přitulte se k sobě! Pokud vlezete do dvoumístného bivakovacího pytle, je to nejlepší, co můžete pro relativně příjemnou noc udělat!

Příprava na zimní bivak v Sommertor (Kitzbühelské Alpy):

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

To je dobré

dobře napsáno . to si člověk ani neuvědomí

  • Autor Bivakuj dobře
  • Datum a čas 23.7.2013 18:03
Reaguj
Péřové bačkory = futrály na nohy
V době kdy se začalo v Československu se sloní nohou žádné druky na ní nebyly, ony se totiž sloní nohy, protože se nedal koupit skoro vůbec žádný horolezecký materiál, šily doma na koleni. Tehdejší sloní noha měla prostě nahoře elastickou gumu, jako u tepláků, někdo si to vylepšil kšandami. Sloní noha měla tu výhodu, že nebyla objemná jako spacák a v kombinaci s péřovkou, které se také šily podoma, to spacák dobře nahradilo. Pěřové věci byly tenkrát dost objemné, protože byly plněny draným peřím (to se těžko shánělo a člověk musel mít ty správné kontakty), které bylo někdy dost hrubé. Dalším stupněm v minimalizaci byly péřové bačkory, v bivaku si člověk sundal boty a s ponožkami se ponořil s každou nohou do separátnách futrálů = péřových bačkor. Nevýhodou toho bylo to, že někdy ráno byly boty zmrzlé na kost – a pak se do nich obouvejte.
Reaguj
Sloní noha
Správná sloní noha je péřový spacák, který se dá zapnout na druky na bocích k péřové bundě. Myslím že je to vynález nějaké himalájské výpravy.
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 25.8.2011 16:06
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Supí hlava dvěma komíny na vrchol

Supí hlava dvěma komíny na vrchol

CLIMBING GUIDE Do Jizerských hor vtrhla zima plnou silou. Na zdejší žulové věže polezou horolezci několik měsíců v pohorkách, péřových bundách a s rukavicemi na rukou. Kvůli tomu si musejí vybírat lehké... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Každý kluk si vzpomene, jaké měl první autíčko na hraní. Žádné děvče nikdy nezapomene na svou první panenku. A všichni stavěli věže z dřevěných kostek.  
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak projektovat efektivní kovové konstrukce: tipy a triky

Jak projektovat efektivní kovové konstrukce: tipy a triky

V současném průmyslovém prostředí je zásadní investovat do kvalitních kovových konstrukcí, které nejen splňují technické požadavky, ale také podporují obchodní cíle firmy. Nerezová ocel je jedním z nejčastěji volených materiálů díky své
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Halls & Walls - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Babinského bloudění - orientační závod Bělá pod Bezdězem MTB nebo běh 23.11.

Diskuse

новые займы онлайн на кар... Bezaimebuive, 23.11.2024 7:01, 120 příspěvků
seo интернет accommodatio... WlasoffStarsesel, 23.11.2024 1:34, 14 příspěvků
Віск Evazky, 23.11.2024 0:02, 1 příspěvek
Дженерик сиалис 40мг, 22.11.2024 22:42, 120 příspěvků
IsmaelEvirm OLanebal, 22.11.2024 20:24, 120 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53