Akce se uskutečnila na venkovní umělé stěně v areálu VOD-KA v Litoměřicích.
Tuto otázku si před rokem položila parta horolezců z Roudnice nad Labem, Nového Boru a Ústí nad Labem po dosažení vrcholu Mount Everestu z 0 metrů na 8.850 metrů lezením právě po této stěně v čase 10 hodin 20 minut.
Venkovní horolezecká stěna vysoká 9 metrů je postavena v areálu VOD-KA Litoměřice a zrovna před rokem zde byla společnými silami štafetově vylezena 1.000 krát, což byl důvod k vytvoření českého rekordu v této disciplíně a následné nominaci na zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Ve stěně mohl být pouze jeden lezec, který musel zazvonit na lodní zvon zavěšený ve výšce tisíciny Mt. Everestu a nechat se spustit opět na zem. Dle svých schopností mohl lézt dál nebo se nechat vystřídat dalším připraveným lezcem.
Trochu crazy
Loňské akce se zúčastnilo 50 lezců a průměrný čas na jeden výstup se spuštěním na zem byl 37,20 vteřin. Rekordní výstup Milana Lipše ze Spartaku Ústí trval 12,2 vteřiny. Letos se v pátek 15. května v odpoledních hodinách začali scházet lezci v Litoměřicích, aby v pět hodin odstartovali akci nemající ve světě obdoby. Trochu crazy, nicméně sportovně na velmi vysoké úrovni. Dvacet čtyři hodin lezení po umělé horolezecké stěně.
Nástup do stěny byl vskutku impozantní, neboť první lezec Michal Hajn, založením potápěč i horolezec, nastoupil do stěny v neoprénovém obleku, s dýchacím přístrojem, podvodní maskou a patnáctilitrovou lahví se vzduchem. Jen plotve a obligátních dvanáct kilogramů olova jako běžně užívané závaží nechal pro jistotu pod stěnou. Vystupujeme totiž z hloubky 11 034 metrů pod mořem a pravděpodobně nějakých pár hodin pod vodou ještě pobudeme. Podle prvotních propočtů pravděpodobně asi 13 hodin při průměrném čase 38 sekund na jeden výstup.
Začínáme naostro
Rozlézá se Vašek Bradáč z Ještěrky Praha, který byl v loňském roce se svými 121 výstupy nejvýkonnějším lezcem při zdolávání výšky Mount Everestu. Na druhém laně mu sekunduje Míla Hejný ze Spartaku Ústí nad Labem, který nakonec stěnu vylezl celkem 210krát. Postupně se navazují další lezci z HO Roudnice nad Labem (22), HO Nový Bor (12) a Spartaku Ústí nad Labem (7). Původně plánovaný průměrný čas se díky hecování přihlížejících začíná postupně snižovat, aby se po akci zastavil na konečných 26,2 vteřinách na jeden výstup.
Oproti plánu se borci dostávají k potopenému Titanicu v hloubce 3 800 metrů pod mořem o celé dvě hodiny dříve a hladiny oceánu dosahují již v 2:40 hod. v sobotu ráno, místo v původně plánovaném čase 06:20 hod. Kupodivu největší proud energie a z toho plynoucí snaha o lezení se projevuje v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy se před stěnou s umělým osvětlením neustále tvoří fronta lezení chtivých borců. Téměř chybí jističi, čehož se statečně na úkor lezení ujímají dva nejobětavější účastníci, Honza Vojta z Nového Boru a Michal Hajn z Roudnice nad Labem, kteří jištěním stráví mnoho dlouhých hodin.
Půlnoční posila
Po půlnoci doráží posila ze Spartaku Ústí nad Labem pod vedením Ctirada Suchého, ale na stěnu se přes velký nával dostávají až kolem druhé hodiny. V 02:40 je příležitost k otevření dvou lahví šampaňského, protože expedice ze dna oceánu na střechu světa se konečně vynořuje z vody. A teď už nás čekají konečně vrcholy. Vrchol nejvyšší hory České republiky Sněžky 1 602 m n.m. slézá Martin Chab ze Spartaku Ústí nad Labem (2. nejvýkonnější lezec s 204 výstupy) ve 4:00 hodin. Vrchol Mont Blancu 4 807 m n.m. má na svém kontě Roman Líbal z HO Roudnice nad Labem v 06:20 hodin, který dorazil pod stěnu teprve v 05:30 hod. z noční šichty.
Oproti předpokládanému plánu máme 6 hodin náskok. Proboha, kam až se dá za 24 hodin v takovémto nasazení vůbec vylézt ? Jižní sedlo Mount Everestu 7 906 m n.m. je zdoláno v 08:30 hod. Mílou Hejným, který se následně přidal na úkor lezení k jističům, nicméně se svými 210 výstupy byl nakonec nejvýkonnějším lezcem.
Boj o nejrychlejší výstup
Kýžený cíl vrchol Mount Everestu 8 850 m n.m. byl vylezen dvojicí Karel Macas a Luděk Šíma s expedičním vybavením v sobotu v 09:20 hodin. Tedy o 7 hodin a 40 minut dříve, než se předpokládalo.
Cíl je dosažen, ale 24 hodin lezení NON STOP ještě neskončilo. A tak v sobotu ráno nastupuje do stěny skupina dvou dětí z Jiskry Nový Bor a deseti dětí z HOM Alpin 4 Praha. A děti se snaží, seč to jde. Anička Vágnerová 38x, Jan Krumla 82x, Lucie Kirsová 55x, Radek Mojžíš 60x… A ve chvílích prodlení se na stěně rozpoutává boj mezi Lukášem Krotilem z HO Nový Bor a Standou Věchetem z HO Roudnice nad Labem o nejrychlejší vylezení a sestup cesty. Oba borci se střídají, na vrcholku stěny mydlí do lodního zvonu jak o život a dolů se nechají spouštět téměř volným pádem. Loňský rekord 12,2 vteřin se hroutí a po lítém boji nakonec vítězí Lukáš Krotil v neuvěřitelném čase 8:08 vteřin.
Velká účast sedmdesáti lezců
Výstupu ze dna Mariánského příkopu na vrchol Mount Everestu se aktivně účastnilo 70 lezců, kteří od pátku 17:00 hod. do soboty 09:20 hod. zdolali venkovní umělou horolezeckou stěnu cestou klasifikace 5, celkem 2247krát v průměrném čase 25:20 vteřin. Následně, po nástupu dětí z dalších lezeckých oddílů a náhodných příchozích se za 24 hodin lezení NON STOP a za účasti celkem 94 lezců podařila zdolat stěna výšky 8,85 metru celkem 2927krát, což znamená, že konečná dosažená délka výstupu činila 25 900 metrů za 24 hodin. To znamená něco málo přes kilometr za hodinu.
Čeká nás také zápis do České knihy rekordů a návrh na zápis do Guinnessovy knihy rekordů, na jehož důvěryhodnost po celou dobu výkonu dohlíželi dva delegovaní komisaři.