Kilometr za hodinu

Kilometr za hodinu
SDÍLEJ:
Bylo by možné za 24 hodin vylézt z nejnižšího místa zeměkoule, dna Mariánského příkopu, na nejvyšší místo světa vrchol Mount Everestu? A tuto vzdálenost čítající 19 884 metrů překonat po venkovní umělé horolezecké stěně cestou pátého stupně obtížnosti?
Jak na to Akce se uskutečnila na venkovní umělé stěně v areálu VOD-KA v Litoměřicích.

Tuto otázku si před rokem položila parta horolezců z Roudnice nad Labem, Nového Boru a Ústí nad Labem po dosažení vrcholu Mount Everestu z 0 metrů na 8.850 metrů lezením právě po této stěně v čase 10 hodin 20 minut.

Venkovní horolezecká stěna vysoká 9 metrů je postavena v areálu VOD-KA Litoměřice a zrovna před rokem zde byla společnými silami štafetově vylezena 1.000 krát, což byl důvod k vytvoření českého rekordu v této disciplíně a následné nominaci na zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Ve stěně mohl být pouze jeden lezec, který musel zazvonit na lodní zvon zavěšený ve výšce tisíciny Mt. Everestu a nechat se spustit opět na zem. Dle svých schopností mohl lézt dál nebo se nechat vystřídat dalším připraveným lezcem.

Trochu crazy

Loňské akce se zúčastnilo 50 lezců a průměrný čas na jeden výstup se spuštěním na zem byl 37,20 vteřin. Rekordní výstup Milana Lipše ze Spartaku Ústí trval 12,2 vteřiny. Letos se v pátek 15. května v odpoledních hodinách začali scházet lezci v Litoměřicích, aby v pět hodin odstartovali akci nemající ve světě obdoby. Trochu crazy, nicméně sportovně na velmi vysoké úrovni. Dvacet čtyři hodin lezení po umělé horolezecké stěně.

Nástup do stěny byl vskutku impozantní, neboť první lezec Michal Hajn, založením potápěč i horolezec, nastoupil do stěny v neoprénovém obleku, s dýchacím přístrojem, podvodní maskou a patnáctilitrovou lahví se vzduchem. Jen plotve a obligátních dvanáct kilogramů olova jako běžně užívané závaží nechal pro jistotu pod stěnou. Vystupujeme totiž z hloubky 11 034 metrů pod mořem a pravděpodobně nějakých pár hodin pod vodou ještě pobudeme. Podle prvotních propočtů pravděpodobně asi 13 hodin při průměrném čase 38 sekund na jeden výstup.

Začínáme naostro

Rozlézá se Vašek Bradáč z Ještěrky Praha, který byl v loňském roce se svými 121 výstupy nejvýkonnějším lezcem při zdolávání výšky Mount Everestu. Na druhém laně mu sekunduje Míla Hejný ze Spartaku Ústí nad Labem, který nakonec stěnu vylezl celkem 210krát. Postupně se navazují další lezci z HO Roudnice nad Labem (22), HO Nový Bor (12) a Spartaku Ústí nad Labem (7). Původně plánovaný průměrný čas se díky hecování přihlížejících začíná postupně snižovat, aby se po akci zastavil na konečných 26,2 vteřinách na jeden výstup.

Oproti plánu se borci dostávají k potopenému Titanicu v hloubce 3 800 metrů pod mořem o celé dvě hodiny dříve a hladiny oceánu dosahují již v 2:40 hod. v sobotu ráno, místo v původně plánovaném čase 06:20 hod. Kupodivu největší proud energie a z toho plynoucí snaha o lezení se projevuje v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy se před stěnou s umělým osvětlením neustále tvoří fronta lezení chtivých borců. Téměř chybí jističi, čehož se statečně na úkor lezení ujímají dva nejobětavější účastníci, Honza Vojta z Nového Boru a Michal Hajn z Roudnice nad Labem, kteří jištěním stráví mnoho dlouhých hodin.

Půlnoční posila

Po půlnoci doráží posila ze Spartaku Ústí nad Labem pod vedením Ctirada Suchého, ale na stěnu se přes velký nával dostávají až kolem druhé hodiny. V 02:40 je příležitost k otevření dvou lahví šampaňského, protože expedice ze dna oceánu na střechu světa se konečně vynořuje z vody. A teď už nás čekají konečně vrcholy. Vrchol nejvyšší hory České republiky Sněžky 1 602 m n.m. slézá Martin Chab ze Spartaku Ústí nad Labem (2. nejvýkonnější lezec s 204 výstupy) ve 4:00 hodin. Vrchol Mont Blancu 4 807 m n.m. má na svém kontě Roman Líbal z HO Roudnice nad Labem v 06:20 hodin, který dorazil pod stěnu teprve v 05:30 hod. z noční šichty.

Oproti předpokládanému plánu máme 6 hodin náskok. Proboha, kam až se dá za 24 hodin v takovémto nasazení vůbec vylézt ? Jižní sedlo Mount Everestu 7 906 m n.m. je zdoláno v 08:30 hod. Mílou Hejným, který se následně přidal na úkor lezení k jističům, nicméně se svými 210 výstupy byl nakonec nejvýkonnějším lezcem.

Boj o nejrychlejší výstup

Kýžený cíl vrchol Mount Everestu 8 850 m n.m. byl vylezen dvojicí Karel Macas a Luděk Šíma s expedičním vybavením v sobotu v 09:20 hodin. Tedy o 7 hodin a 40 minut dříve, než se předpokládalo.

Cíl je dosažen, ale 24 hodin lezení NON STOP ještě neskončilo. A tak v sobotu ráno nastupuje do stěny skupina dvou dětí z Jiskry Nový Bor a deseti dětí z HOM Alpin 4 Praha. A děti se snaží, seč to jde. Anička Vágnerová 38x, Jan Krumla 82x, Lucie Kirsová 55x, Radek Mojžíš 60x… A ve chvílích prodlení se na stěně rozpoutává boj mezi Lukášem Krotilem z HO Nový Bor a Standou Věchetem z HO Roudnice nad Labem o nejrychlejší vylezení a sestup cesty. Oba borci se střídají, na vrcholku stěny mydlí do lodního zvonu jak o život a dolů se nechají spouštět téměř volným pádem. Loňský rekord 12,2 vteřin se hroutí a po lítém boji nakonec vítězí Lukáš Krotil v neuvěřitelném čase 8:08 vteřin.

Velká účast sedmdesáti lezců

Výstupu ze dna Mariánského příkopu na vrchol Mount Everestu se aktivně účastnilo 70 lezců, kteří od pátku 17:00 hod. do soboty 09:20 hod. zdolali venkovní umělou horolezeckou stěnu cestou klasifikace 5, celkem 2247krát v průměrném čase 25:20 vteřin. Následně, po nástupu dětí z dalších lezeckých oddílů a náhodných příchozích se za 24 hodin lezení NON STOP a za účasti celkem 94 lezců podařila zdolat stěna výšky 8,85 metru celkem 2927krát, což znamená, že konečná dosažená délka výstupu činila 25 900 metrů za 24 hodin. To znamená něco málo přes kilometr za hodinu.

Čeká nás také zápis do České knihy rekordů a návrh na zápis do Guinnessovy knihy rekordů, na jehož důvěryhodnost po celou dobu výkonu dohlíželi dva delegovaní komisaři.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Dodo
Z čeho usuzuješ, že mi jde kecání a že nestojím třeba za jinou zajímavou aktivitou? Jen jsem si dovolil prezentovat a zdůvodnit svůj názor, proč ten rekord patří spíše do kategorie recesí než sportovních výkonů. Navíc z počtu smajlíků i nepříliš bystrý pozorovatel může usoudit, že můj tón není zas tak vážný.
  • Autor JH
  • Datum a čas 22.5.2004 10:55
Reaguj
Čibi
Jestli je Martin Cháb z ústeckýho Spartaku, tak sem čínskej papež. Tipoval bych spíš na Novej Bor.
Reaguj
Re: Maličko si rejpnu
aááá...pan "moralista" z Chytrolínova-zřejmě kecání Ti jde velice dobře ale na něco podobného by ses nezmohl.Příště jim pošli aspon trošku uznání než vyrypování......Dušan
  • Autor Dudu
  • Datum a čas 21.5.2004 14:19
Reaguj
a ještě
4) vzhledem k hloubce Mariánského příkopu by bylo namístě nikoliv lézt v neoprenu, ale vytahat kladkou ponorku;-)))
  • Autor JH
  • Datum a čas 21.5.2004 11:26
Reaguj
Maličko si rejpnu
1) Podle fotek byl výstup realizován s jištěním shora a jako takový byl nehodnotný, nesportovní a neměl by být vůbec uznán. V duchu současné lezecké morálky by měly být jednotlivé výstupy vylezeny alespoň PP, což je poměrně snadno realizovatelné (dva lezci ve dvou cestách, zatímco jeden leze, druhý stahuje lano).2) Stále platná poučka, že výstup končí až v hospodě znamená, že cesta zpět by měla být proslaňována. Otázkou je, zda by měl slaňovat každý lezec svůj úsek ihned nebo (to by odpovídalo realitě více) z vrcholu zase štafetově slanit. Uznávám, ve spěchu a únavě by mohlo být slaňování nebezpečné, ale když by lezec po dolezení zůstal jištěn shora? Akorát by musel lézt v rukavicích kvůli jistě rychlým sestupům a přistávat v obrovských žíněnkách.3) Chtělo by to lépe definovat obtížnost, dvojková cesta typu žebřík z madel a jeden pětkový krok by hodnotu rekordu značně posunuly.Tak to jen takové náměty pro příště;-)))
  • Autor JH
  • Datum a čas 21.5.2004 11:23
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Piz Buin - historie třítisícové hory v Silvrettě

Piz Buin - historie třítisícové hory v Silvrettě

Když poprvé vystoupili na vrchol Piz Buin 14. července 1865 horolezci Joseph Anton Specht (roku 1869 zakládá Německý alpský spolek DAV) a Johann Jakob Weilenmann (roku 1864 zakládá Švýcarský alpský spolek... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

7 let od skalního řícení v Bergellu: cestovní ruch stále trpí

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Adam Ondra dolezl v Paříži na 6. místě jako v Tokiu

Adam Ondra dolezl v Paříži na 6. místě jako v Tokiu

Na šestém místě skončil v olympijské kombinaci lezec Adam Ondra. Špatný výkon podal v boulderingu a excelentní lezení s lanem pak už situaci nezachránilo.
3 feráty v Tannheimer Berge

3 feráty v Tannheimer Berge

VIA FERRATA GUIDE Do hor Tannheimer Berge, které patří do skupiny Algavských Alp (Allgäuer Alpen), chodí hlavně lokální znalci. Pro místní turisty je to "tajný tip", o který se ovšem rádi
Oblivion v Hochschwabu - přes ty čtyři tydýty

Oblivion v Hochschwabu - přes ty čtyři tydýty

CLIMBING GUIDE Komu dělá problém zapamatovat si složité názvy v němčině, může tomu říkat jakkoliv. Jinak správně je to přechod Oblivion přes vrcholy Festlbeilstein (malý a velký), Mühlkarturm a nakonec Karlspitz (1906 m). Jedná
Šládmingské vysokoturistění přes Pláně a volání Lesního rohu

Šládmingské vysokoturistění přes Pláně a volání Lesního rohu

Schladmingské Taury jsou země milovníkovi hor zaslíbená. Vyprávět o zimě nad Schladmingem by bylo nošením dříví do lesa (drobná poznámka: nejsou zde obávané nájezdy davů lidí, protože to není středisko, které

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Běh Teplickými skalami Teplice nad Metují 25.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 20.-22.9. 20.9.
Bouldering - světový pohár Praha, Letná 20.-22.9. 20.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 20.-22.9. 20.9.

Diskuse

sova обменник JosephGag, 24.8.2024 13:35, 9 příspěvků
The most qualified hemp p... sativa gummies, 24.8.2024 12:52, 2 příspěvky
jivcr isilh fqvqd sildenafiliums, 24.8.2024 10:24, 119 příspěvků
Оземпик 0.5 мг Craigmaill, 24.8.2024 9:57, 9 příspěvků
INU Honza, 24.8.2024 9:10, 1 příspěvek
hwtnn whosx fzchr sildenafiliums, 24.8.2024 5:54, 119 příspěvků
jnqlm typgy knmjv sildenafiliums, 24.8.2024 1:47, 119 příspěvků
zabava Jan Kováč, 22.8.2024 16:23, 1 příspěvek
jazyky Honza, 22.8.2024 11:48, 7 příspěvků
INU Horydoly, 22.8.2024 11:47, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běží, má panenko! Horydoly , 23.8.2024 15:50
Letní Letná Horydoly , 17.8.2024 12:06
Kozí mejdan Horydoly , 15.8.2024 1:23
Pražský veletržní areál 2025 Horydoly , 14.8.2024 22:54
Běží, má panenko! Horydoly , 13.8.2024 15:14
I zrakově postižené děti ... Horydoly , 12.8.2024 16:53
Turistů ve středních Čech... Horydoly , 12.8.2024 9:47
MILT Congress 2024 Horydoly , 6.8.2024 16:12