Na světě existuje velké množství sportovců, kteří podávají dechberoucí výkony, a jsou tak skvělým vzorem hodným následování pro mladé lidi i pro starší generaci. Jak je na tom Česko?
I u nás máme samozřejmě velké množství obdivuhodných sportovců, kteří jsou ve svém oboru špičkou. V tomto článku si představíme hned několik z nich a povíme si něco o jejich úspěšné kariéře.
České sportovní zázraky
Jak jsme již zmínili, i v Česku se můžeme pochlubit množstvím talentovaných sportovců, kterých úspěchy jsou obdivovány po celém světě. Takovéto lidi můžeme objevit v těch nejpopulárnějších sportech, jako jsou třeba hokej, fotbal či tenis. Na jejich zápasy si můžete mnohokrát vsadit v některé z online sázkových kanceláří. Jednou z těch, které vám nabízejí ty nejlepší podmínky, je určitě Synottip CZ. Najdete tu ty nejvýhodnější kurzy a příjemné herní prostředí.
Také ovšem existuje mnoho českých sportovců, kteří excelují ve sportech, které se netěší až tak obrovské popularitě mezi širokou veřejností. To však neznamená, že by jim neměla být věnována patřičná pozornost.
Lezecká superhvězda z Brna
Jedním z nejúspěšnějších českých sportovců posledních dekád je bezpochyby Adam Ondra. Když se totiž na jeho kariéru podíváme z celosvětové perspektivy, s klidem ho můžeme označit za momentálně nejlepšího skálolezce na světě. Adam má za sebou skutečně bohatou kariéru, a to má ještě poměrně daleko do třicítky. Jaké jsou tedy jeho největší úspěchy?
Tím, co Adama Ondru proslavilo i mezi širší veřejností, která lezeckou scénu příliš nesleduje, byl určitě famózní výkon na zřejmě nejtěžší stěně světa. Tato stěna se nazývá El Capitan a nachází se ve slavném Yosemitském národním parku v USA. El Capitan je modlou skálolezců, no nejtěžší cestou, tzv. Dawn Wall, se jej po dlouhá desetiletí nikomu nepodařilo vylézt. Pak se to konečně v lednu 2015 povedlo dvěma světovým lezcům, kteří to zvládli za 19 dní. No v listopadu 2016 přišel Adam Ondra a Dawn Wall vylezl za 8 dní. Tento výkon zřejmě mluví za vše.
Kromě toho se však Adamovi povedlo vylézt v roce 2017 The Silence v Norsku, který je široce považován za ten nejtěžší lezecký projekt vůbec.
Dalším zářným příkladem toho, jak vypadá povedený sportovní příběh, je určitě i naše tenistka Petra Kvitová. Petra se narodila v českém Bílovci a její kariéra určitě stojí za to, abychom si ji trochu přiblížili.
Největší úspěchy ve své kariéře Petra dosáhla jednoznačně na londýnském travnatém turnaji Wimbledon. Tento legendární Grand Slam se jí totiž podařilo vyhrát, a to rovnou dvakrát, konkrétně v letech 2011 a 2014.
Kromě tenisových úspěchů se do paměti mnoha lidí zapsala také díky incidentu, který se jí stal v jejím bytě v Prostějově, kde ji přepadl a pořezal lupič. Na její velkou smůlu se mu podařilo pořezat jí ruku takovým způsobem, že jí lékaři dávali jen malé šance na úspěšný a plnohodnotný návrat k vrcholové tenisové kariéře. Jejich obavy se však naštěstí nepotvrdily a Petře Kvitové se po operaci a dlouhé rekonvalescenci podařilo opět vrátit na kurty a dosahovat skvělé výsledky. Její příběh je tak zajímavý hned z několika úhlů pohledu, nejen kvůli samotným sportovním výkonům.
Posledním z našeho krátkého seznamu českých sportovců, kteří jsou z vícero důvodů následováníhodní, je Emil Zátopek. Toto jméno zná snad každý, kdo zažil bývalé Československo.
Emil Zátopek byl vytrvalostní běžec, který se proslavil zejména díky tomu, že se mu na olympijských hrách v roce 1952 ve finských Helsinkách povedlo získat až tři zlaté medaile, a to za běh na 5 km, 10 km a maraton. Maratonský běh přitom běžel úplně poprvé v životě. Skvělé je, že na všech třech těchto vzdálenostech se mu v Helsinkách podařilo také stanovit nový olympijský rekord.
Máme co nabídnout
V tomto článku jsme vám představili jen malou vzorku ze zástupu našich úspěšných sportovců, kterých světu dala naše země. Je skvělé, že i když nepatříme mezi státy s největší populací či nejkvalitnější podporou mládežnického a profesionálního sportu obecně, o talenty, kterým se podaří uspět ve svém sportu i na celosvětové úrovni, nemáme vůbec nouzi.
Téměř čtyři stovky sportovců si nenechaly ujít závěrečnou akci sportovního seriálu Valachy tour ve Velkých Karlovicích. Běžecký závod Běhej Valachy vyhrál Filip Cienciala těsně před Petrem Šťastným, který si díky... celý článek
Téměř čtyři stovky sportovců si nenechaly ujít závěrečnou akci sportovního seriálu Valachy tour ve Velkých Karlovicích. Běžecký závod Běhej Valachy vyhrál Filip Cienciala těsně před Petrem Šťastným, který si díky
To byl finiš! Letošní ročník běžeckého seriálu RunTour je u konce. Poslední závod sezony si více než dvě tisícovky běžců užily u Brněnské přehrady, kde si medaili pověsili na krk začátečníci, rekreační
Českému triatlonu vládnou ženy. V tradiční anketě Král triatlonu, která oceňuje nejlepší sportovce sezony, zvítězila olympionička Petra Kuříková, druhé místo obsadila Tereza Zimovjanová a třetí Aneta Grabmüller.
Dvacetileté výročí slavily Motolské jamky, unikátní kros na golfovém hřišti s výhledem na Pražský hrad. A vítěz Lukáš Havlík jako by zosobnil jeho ducha, historii, tradici a kontinuitu. Teď už člen extraligové Hvězdy