Dülferův sed - slaňování bez úvazku

Dülferův sed - slaňování bez úvazku
Havířská věž. Dülferův sed po klasicku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

NOVÉ FOTKY Slavný horolezec Hans Dülfer nám jako odkaz nechal nejen spoustu překrásných výstupů ve spárách, komínech a sokolících, ale také techniku, jak slanit ze skály pouze s pomocí lana. Tak zvaný Dülferův sed byl dlouho nejběžnějším způsobem slaňování. Ačkoliv je to dnes spíše historická záležitost, každý lezec by ho měl ovládat.

Dülferův sed - slaňování bez úvazku
Dülferův sed při slaňování do Pustého lomu na Karlštejnsku.
Autor snímku Kuba Turek

Hans Dülfer (1892-1915) byl tak dobrý lezec, že překonal svými schopnostmi tehdejší techniky a strategie výstupů, sestupů a dokonce i možnosti používaných pomůcek pro jištění.

Mnohé tedy musel vymyslet, nebo aspoň zdokonalit a zavést do praxe. To se mu povedlo dokonale.

Hans Dülfer.

Jedním z jeho vynálezů je tak zvaný Dülferův sed. Je to slaňovací technika, která navázala na dřívější metody, ale učinila slaňování daleko bezpečnějším. 

 

 

Co potřebujeme? Pouze horolezecké lano. Čím bude silnější, tím lépe. Dülferova konopná kroucená lana byla v tomto ohledu nejlepší. Moderní úzká dvojčata jsou nejhorší. Při slaňování se zaříznou do našeho masa.

Jak postupujeme? Lano protáhneme slaňovacím kruhem, nebo třeba okolo bezpečného stromu na vrcholu skály. Oba konce hodíme dolů. Lano, které jde od nás nahoru, protáhneme rozkrokem a pod pravým stehnem, vedeme příčně přes prsa a přehodíme ho přes levé rameno. 

Lano zase vedeme nazpátek příčně přes záda doprava a chytíme ho pravou rukou. Po laně se pomalu posunujeme dolů. Naše tělo slouží podobně jako moderní slaňovací osma, kyblík, nebo jakákoliv jiná brzda. 

Slaňovat tímto způsobem lze jen v dostatečně pevném oblečení, aby nás lano neodřelo, nebo aspoň neprodřelo triko či krátké kalhoty. Pozor si také musíme dát na vedení lana okolo těla. Nesmí se dostat na krk, ani kamkoliv na holou kůži. 

Dnes Dülferův sed slouží především v situacích, když s sebou neseme pouze lano a nechce se nám tahat v batohu úvazek, karabiny a další lezecké vybavení. My ho používáme třeba při průzkumech odlehlých oblastí s malými skalkami, při vstupu do opuštěných lomů a podobně. 

Uvádí se také možnost jeho použití v nouzové situaci, kdy přijdeme o veškeré lezecké vybavení a potřebujeme slanit na laně, které nám zbylo. Zdá se to krajně nepravděpodobné, ale v horolezectví se už stalo takových nehod, které by člověka ani ve snu nenapadly, že je dobré s Dülferem počítat. 

Havířská věž u Máchova jezera.

Pokud hodláme slaňovat tímto archaickým způsobem větší stěny, nebo dokonce kolmé úseky, vždy pokud to situace dovolí, bychom měli mít připravenou tenkou smyčku na Prusikův uzel. Ten nám zachrání život, když se při slaňování něco pokazí. Když ho uvážeme na lano, můžeme si do smyčky stoupnout a chvíli tak vydržíme. Maximálně pár desítek minut. Jestli do té chvíle nepřijde pomoc, je s námi stejně amen.

Zleva: Překonávání ledovcové trhliny, zatloukání skoby a slaňování v Dülferově sedu.

Horydoly.cz Historická metodika na horách

Mačky nasadit, raz-dva!

Horolezecké jištění přes tělo

Lyžařská vázání dědečků a pradědečků

Hřeben, stěna, komín - radost pro horolezce

Jezuité alpinisté roku 1912

Skialpové lyže v mém životě

Mountaineering podle Němců

Lyžařská vázání dědečků a pradědečků

Jak prokopat převěj

Jak dobře chodit

Kafe na čundru

Rámové mačky neznámého ruského výrobce

Nepískovcovým skalám je 30 let

První nepískovcové skalní oblasti v Čechách

Stěna ledovcové skoby

Slaňování historické

Půjde to i bez uzlu?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Slaňovátko

O slaňování podobným způsobem bych mohl dlouho vyprávět. Před  50 – 60 lety jsme o nějaké slaňovací osmě neměli ani páru. A tak všíchni  co lezli na písku měli slaňovátko – to byl kousek hasičské hadice přes který probíhalo pří slaňování lano – méně to pálilo. Někteří měli lezecké kalhoty podšité - někdo ještě jednou vrstvou textilu, někdo dokonce kůží. Kdo jel do Tater většinou slaňoval na ostro bez slaňovátka. Jak se v dávné historii horolezení slaňovalo je popsané v tomto textu.

Slaňování historické - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Pochopitelně doba se později změnila a jak jsem byl rád, když jsem při slaňování s Jirkou Šmídem  při lezení  na Petit Dru třicetkrát mohl použít slaňovací osmu. Slaňovat Dülferem v této situaci by nebylo příliš příjemné – a dnes si myslím, že s osmičkou je to prostě bezpečnější.

Na uvedeném obrázku v tomto textu ( z dřívějších dob )  má „slaňovač“ ruku v pozici, kterou tenkrát horolezecké příručky nedoporučovly. Palec nahoru nebo dolů - to je otázka ? Ale nejdůležitejší je aby člověk reguloval stiskem rychlost sestupu.

Reaguj
Re: Re: Dülfer pálí

dülfer samozřejmě nenabízí žádný velký komfort pro slanění vzduchem na celou délu lana a pro oblečeného jen v plavkách, ale v porovnání se sedákem/slaňovátkem ušetří na lanové družstvo zhruba půldruhého kilogramu (zajímavé u dlouhých tůr na pomezí turistiky a lezení) a nezdržuje (oblékání sedáku, svlékání sedáku atakdále). 

šmahem odmítnout tyto starobylé, robustní a funkční dovednosti by byla podobná hloupost, jako necvičit orientaci s mapou a buzolou (když máme každý telefon s džípíeskou a mapou)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 20.9.2021 08:11
Reaguj
Re: Re: Dülfer pálí

V nouzi stačí i 2 prusíky a "slanit" vpodstatě opačně než šplhat po laně. Jde to sice pomalu ale v nouzi vše dobré...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 19.9.2021 11:18
Reaguj
Bezpečnější varianta

Máte na mysli onen Jihoafrický neboli nový klasický způsob slanění? (Opsáno s jakési metodiky)

 

  • Autor Honza
  • Datum a čas 19.9.2021 10:50
Reaguj
Re: Re: Bezpečnější varianta
Nejsem si jisty jestli hovorime o stejne metode, v Kuttovi je totiz publikovan tzv Zenevak, coz je modifikovany Dulferuv sed. Krizove slaneni je trochu neco jineho. Ale samozrejmne se mohu mylit :-)Radek
  • Autor zoban
  • Datum a čas 12.12.2009 20:34
Reaguj
Re: Bezpečnější varianta
Na doplnění. Nevím, jestli křížové slanění vymysleli angličané, nicméně v české a slovenské metodické literatuře je zmiňováno už v roce 1945, resp. 1949. Viz F. Kutta: Horolezecká abeceda, Praha 1945, resp. J. Šimko: Horolezecké kapitoly, Bratislava 1949.
  • Autor chc
  • Datum a čas 11.12.2009 16:30
Reaguj
Re: Re: Re: Dülfer pálí
Svatá pravda. Když máš sedák, nebo aspoň plocháč a aspoň jednu karabinu (třeba drátovku bez zámku), je všechno lepší než Dülfer :-)
Reaguj
Re: Re: Dülfer pálí
Tak kdybych mel HMS tak snad neresim dulfera ;) I na ty expresce bych snad slanoval radej nez dulferem. kdyz nemas nic tak je to jina :)
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 11.12.2009 13:38
Reaguj
Re: Dülfer pálí
Jo, měl by to znát každej horolezec. A to dostatečně dobře, aby na skále nemusel přemejšlet, jestli se to lano motá kolem krku nebo někde jinde :-) Když lezu menší kvaky na písku sólo, tak mi stačí jenom lano. Než bych se umotal do sedáku, tak jsem na Dülfera dole. A taky se mi už stalo, že mi osma vypadla z ruky a zůstal jsem na vršku jenom s jedinou karabinou HMS nebo pár expreskama...
  • Autor Jarin
  • Datum a čas 11.12.2009 13:23
Reaguj
Dülfer pálí
Samozřejmě je dobré, aby tuhle techniku (nebo jinou na samotném laně, viz Zoban) každý horolezec bezpečně ovládal. K Dülferovi je však třeba zdůraznit, že vyžaduje jednak bytelnou košili s límcem, jednak nejlépe saské kožené kalhoty, nebo takzvané slaňovátko, které se dělalo z rozříznuté hasičské hadice, která se jedním koncem připevnila k pasu a do které se vložilo lano aby si člověk nespálil stehno. Dülfer v tričku je velký zážitek, zvláště při slanění vzduchem (převis). Když se lano dostane na holou kůži a hobluje ji přes klíční kos, je to paráda a budete si to dlouho pamatovat.
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Supí hlava dvěma komíny na vrchol

Supí hlava dvěma komíny na vrchol

CLIMBING GUIDE Do Jizerských hor vtrhla zima plnou silou. Na zdejší žulové věže polezou horolezci několik měsíců v pohorkách, péřových bundách a s rukavicemi na rukou. Kvůli tomu si musejí vybírat lehké... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Každý kluk si vzpomene, jaké měl první autíčko na hraní. Žádné děvče nikdy nezapomene na svou první panenku. A všichni stavěli věže z dřevěných kostek.  
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak projektovat efektivní kovové konstrukce: tipy a triky

Jak projektovat efektivní kovové konstrukce: tipy a triky

V současném průmyslovém prostředí je zásadní investovat do kvalitních kovových konstrukcí, které nejen splňují technické požadavky, ale také podporují obchodní cíle firmy. Nerezová ocel je jedním z nejčastěji volených materiálů díky své
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Halls & Walls - veletrh Německo, Friedrichshafen 22.-23.11. 22.11.
Babinského bloudění - orientační závod Bělá pod Bezdězem MTB nebo běh 23.11.

Diskuse

новые займы онлайн на кар... Bezaimebuive, 23.11.2024 7:01, 120 příspěvků
seo интернет accommodatio... WlasoffStarsesel, 23.11.2024 1:34, 14 příspěvků
Віск Evazky, 23.11.2024 0:02, 1 příspěvek
Дженерик сиалис 40мг, 22.11.2024 22:42, 120 příspěvků
IsmaelEvirm OLanebal, 22.11.2024 20:24, 120 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53