"Kromě pořádání turistických pochodů pro své členy i pro nejširší veřejnost, vydává Klub českých turistů turistické mapy, udržuje síť turistického značení a pečuje o horské turistické chaty," řekl Vratislav Chvátal z ústředí klubu.
Obnova turistického značení v roce 2012
K 1. lednu eviduje Klub českých turistů 41 065 kilometrů pěších tras, 33 910 kilometrů cyklotras, 3206 kilometrů lyžařských tras, 2491 kilometrů hipotras a 56,5 kilometrů tras pro vozíčkáře.
"Každoročně obnovujeme třetinu pěšího značení a polovinu cykloznačení. Máme celkem 1431 značkařů pro pěší trasy a 418 cykloznačkařů. Náklady na údržbu značení všech turistických tras, o které se Klub stará, dosahují výše 14,5 milionů korun a poskytuje je Ministerstvo pro místní rozvoj a krajské úřady," upřesňuje Vratislav Chvátal.
Většina z této částky padne na nákup značkařského materiálu, nástěnných map pro veřejnost a na cestovní náklady a náhrady značkařům. Ti svoji práci dělají ve svém volném čase a bez nároku na mzdu.
"Máme spočítáno, že kdybychom jim platili jen průměrnou mzdu za tuto práci (přes 65 000 odpracovaných hodin), potřebovali bychom dalších 10,5 milionu korun."
Turisté pohybující se po značených trasách utratí podle vlastního průzkumu Klubu jen za služby (stravování, ubytování, jízdné, vstupy atd.) mezi 3,5 a 4 miliardami korun. Další stamiliony pak dají za své vybavení (oblečení, kola atd.). Vratislav Chvátal to komentuje: "Potřebujeme 14,5 milionu korun ročně a to přinese přes 4 miliardy korun."
Přečtěte si o historii: Bohatý Klub českých turistů
Turistické stezky pro vozíčkáře
Nejnovější aktivitou KČT je od roku 2009 budování bezbariérových stezek pro vozíčkáře v programu Turistika pro všechny. Byly postaveny vozíčkářské stezky v Brně - Mariánském údolí, v Jižních Čechách u Lutové na Jindřichohradecku (v kraji Emy Destinové), v Plzni okolo Boleveckých rybníků, v Krkonoších podél Labe a nejnovější z loňského podzimu je stezka v městských lesích Hradce Králové. Stezky jsou označeny speciálními směrovkami s logem vozíčkáře a barevně se označují podle obtížnosti jako sjezdovky – nejsnazší jsou modré, obtížnější červené a nejobtížnější černé.
Přečtěte si, kdo Klub českých turistů vede: Stráský je předsedou
Budování stezek pro handicapované je financováno sbírkou mezi turisty -účastníky akce Novoroční čtyřlístek. Účastníci pochodů v období od Vánoc do půlky ledna mohou získat speciální odznak za příspěvek do sbírky ve výši minimálně 20 Kč. "Ročně soustředíme 150 000 Kč. Kromě tohoto zdroje využíváme na budování vozíčkářských stezek dotaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2012 vybudujeme dvě stezky. Na podzim to bude stezka ve Vizovicích na Zlínsku a nyní na jaře to bude první pražská stezka v Praze - Stodůlkách, vedená od radnice Prahy 13 kolem Centrálního parku. Slavnostní otevření stezky je naplánováno na pátek 22. června v 11 hodin před radnicí Prahy 13 a na tuto slavnost všechny srdečně zveme," uzavřel Vratislav Chvátal z Klubu českých turistů.
Info: Klub českých turistů