Arnold Heymann (1870-1950) se narodil v rakouském Grazu (Štýrském Hradci). Po studiích začal stavět bytové domy a vily především ve Vídni. Zamilovali si ho však především obyvatelé Marienbadu - němečtí lázeňští a restauratéři a také židovští bankéři. Do Mariánských Lázní, tehdy zcela německých, pravidelně zajížděl anglický král Edward VII. a jednou přijel i rakouský císař František Josef I.
Máme štěstí, že všechny Heymannovy stavby můžeme dodnes obdivovat. Přežily obě světové války, pozvolné chátrání za socialismu a přesuny majetků po nástupu kapitalismu. Podívejme se, jak šel čas.
Více o městě: Německé Mariánské Lázně
1903 Restaurace a hotel Rübezahl (dnes Krakonoš)
První realizace velkého hotelu a restaurace v pohádkovém stylu byla ideálním architektovým startem v Mariánských Lázních. Nebyl ničím omezen, protože měl k dispozici velkou plochu na loukách nad lázeňským městem v údolí. Dnes roste v okolí les, pod Krakonošem se jezdí na sjezdovkách, vedle něho vede lanovka a nedaleko je v provozu velký jezdecký areál. Bohužel původní hotel Krakonoš je v dezolátním stavu a jméno bylo přeneseno na nedaleký panelákový ubytovací objekt bez kouska originality.
Občané Mariánských Lázní si díky Krakonoši architekta Arnolda Heymanna okamžitě zamilovali. Na 16. srpna 1904 mu proto svěřili slavnostní výzdobu k oficiálnímu setkání Edwarda a Františka Josefa. Před Cristalem (tehdy hotelem Mariánskolázeňský mlýn) postavil obří modrý císařský pavilon a od něho táhl girlandy po celé hlavní třídy. Byla to nejlepší výzdoba města všech dob. Ocenili ji však spíš občané, než stárnoucí rakouský suchar.
1904 Hotel Weimar (dnes Kavkaz)
Stavba hotelu na velkém Kostelním náměstí byla provedena v přísně historizujícím stylu. Architekt zachoval průčelí původního paláce a vzadu ho rozšířil a zajistil komfort připomínající anglický zámek. Osmkrát zde bydlel Edward VII, ale také další společenská smetánka od básníka a mistra Johana Wolfganga Goethe přes generály, politiky a vladaře. Bohužel i tento hotel je opuštěný a rychle chátrá.
1905 Palasthotel Fürstenhof (dnes Bohemia)
Monumentální a reprezentační stavba hotelu v centru lázní byla určena pro nejvýznamnejší hosty. Spolu s vedlejším hotelem New York se měla stát protiváhou Kursálu (dnes Casino). Za socialismu nesl jméno po komunistickém řezníkovi Antonínu Zápotockém, chátral, ale dnes je zase v dobré kondici.
1905 Dependance Hotel New York (dnes Polonia)
Architekt Arnold Heymann projektoval hotel pro stejného investora Emila Barucha, který stavěl vedlejší Fürstenhof (Knížecí dvůr). New York byl určen židovské klientele, protože zde vařila košer kuchyně. Plán na spojení obou hotelů hatili majitelé dvou menších domů mezi nimi tak dlouho, že když se schylovalo ke II. světové válce, Emil Baruch všechno prodal a odstěhoval se do USA.
O západočeské diaspoře: Žijí mezi námi ještě Židé?
1905 Grand Hotel Ott (dnes Pacific)
Tento hotel na významném místě šel z ruky do ruky, ale hoteliéři se o něj dobře starali a přestavovali ho. Původně to byl Telegraf, poté Ott, Pacific, Vítězný únor a dnes se vrátil k názvu Pacific.
1905 Banka Merkur (dnes Merkur)
Secesní monumentální bankovní dům byl postaven na místě doů, kde žil legendární mariánskolázeňský zahradník Václav Skalník. Nad Křížovým pramenem dodnes stojí budova zasvěcená bohu obchodu a v jeho duchu velmi bohatě dekorovaná. Po 2. světové válce se z ní stal léčebný dům pod názvem Jirásek.
1905 Hotel Hvězda
Další skvost mezi lázeňskými domy je stále vyhledávaný především zahraniční klintelou. Za socialismu se jmenoval Rudá hvězda.
1910 Villa Svatý Hubertus
Lázeňská vila s velkým dvorem byla postavena vedle starého kamenolomu. Velmi rychle ji pohltil komplex vedlejšího hotelu Esplanade, jehož se stala stala součástí.
1911 Palace hotel Esplanade
Esplanade (Kolonáda) stojí na místě bývalého kameného lomu, a proto byla jeho stavba drahá. Hoteliérská rodina mířila na bihatou klintelu. Bydleli zde maharadžové, bankéři a bohatí Američané. Jedním z prvních hostů byl vynálezce Tomáš Alva Edison s rodinou. Dnešní stav po rekonstrukci je kašírovaný, protože původní je jen průčelí.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Čtěte také: Smokovec pod Vysokými Tatrami