Orlické hory: především bunkry

Orlické hory: především bunkry
Rozhledna Val nad Králíky.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Orlické hory jsou atraktivní nejen svojí zachovalou přírodou, klidem a malým množstvím turistů, ale také historickým opevněním z dob před druhou světovou válkou.

Třídenní pěší túra z jedné strany Orlických hor na druhou vede přes největší pěchotní sruby Dobrošov, Haničku a Boudu. Hory jsou protkané spoustou turistických tras vedoucích přes nejkrásnější výhledy.

Podvečerní vyhlídka z Velké Deštné nebo ranní probuzení na Šerlichu s výhledem do mlžných údolí patří mezi zážitky, které dlouho zůstávají v srdci.

Na cyklostezkách, které vedou mimo hlavní pěší turistické trasy, nezřídka potkáte v sedlech horských kol celé rodiny.

Booking.com

Nové Město nad Metují – zámek skvěle snoubí tehdy nastupující secesi s lidovým slohem. Budova, nábytek i vybavení jsou v málokdy vídaném jednotném stylu.

Litomyšl – stará i moderní architektura ladí ve městečku tak dobře, že se zámek dostal na seznam nejvýznamnějších světových památek UNESCO.

Šerlich – stará Masarykova chata evokuje turistickou atmosféru mezi první a druhou světovou válkou, kdy ji Klub českých turistů postavil pro své členy.

Velká Deštná - moderní ikonická rozhledna poskytuje daleké výhledy.

Zemská brána - úsek řeky Divoká Orlice, přes který vedla jedna z větví historické Jantarové stezky od Baltského k Jaderskému moři.

Opevnění v Dobrošově

Betonová tvrz s podzemními sály i betonovými bunkry kopci je přístupná s průvodcem pro návštěvníky.

Přísně tajná stavba byla sice téměř dokončena, ale nikdy nebyla plně vybavená zbraněmi, střelivem a zásobami. Fašistická německá vojska byla rychlejší než české zbrojovky. Když českoslovenští vojáci z tehdy nevybaveného Dobrošova ustupovali, plakali, protože tušili, že Evropa se řítí do 2. světové války.

V sedmi bunkrech spojených chodbami vystřílenými ve skále mělo bojovat 571 mužů, kteří mohli vydržet dva roky v podzemí bez spojení s velitelstvím.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Hřebenovka Orlických hor

LYŽAŘI Ze Šerlichu do Říček

CYKLISTÉ Okolo Orlických hor

CYKLISTÉ Z Deštného na Velkou Deštnou

TURISTÉ Pevnosti Orlických hor

TURISTÉ Na přechod Orlických hor stačí jeden den

REGION: ORLICKÉ HORY

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

řopík je ideální základovou deskou, sklepem a spolehlivě uzamykatelným a větraným skladem pod dřevěnou chatou. je lepší na skále domov mít, pamatuj, a ještě lepší je mít chatu na řopíku.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 3.10.2024 15:19
Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

Už na začátku osmdesátek jsme s naším turistickým oddílem jezdili do Jestřebích hor, kde v oblasti Brendy měli od armády pronajaté řopíky místní kluci a trampíci. Používali je jako chaty. Mnohokrát jsme uvnitř spali - samozřejmě byla to nouzovka, palandy, kamínka, ale funguje to tam dosud, byť už s další generací lidí. 

Tohle je fotka z té doby na Brendách a lidé, kteří se o jeden z řopíků starali (bunkr je mimo fotku vpravo):

Jestřebí hory   
Tak to funguje dlouhé desítky let také v Českém krasu, kde byla Pražská příčka a řopíky jsou také dluhodobě využívané k rekreaci.

Další podobné využití jsem viděl třeba podél Mže u Stříbra. A jistě takových lokalit bude mnohem mnohem více.

Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

To já znám, proto to píšu. Nejde o bunkry jako takové. Zapomínáte na ony bunkry např. po nacistech či 1 republiky, co se rozpadaly v přírodě a byly armádě k ničemu. A někde jsou vidět dodnes. APP. Jsou vesměs masivní a na jejich základech se dobře přestavuje...

  • Autor Honza
  • Datum a čas 2.10.2024 10:00
Reaguj
Bunkr nikdy nebyl chatou - maximalne skladistem uhli nebo dreva

Je naivni si myslet, ze z bunkru by mohl mit jeden chatu. Mam kamarada, ktery s dalsimi nadsenci restauruji bunkr jmenem Bouda. V bunkru je zima, vlhko a spatne se tam da topit. A to nebylo nic pro tehdejsi vladnouci komunistickou tridu. Neznam nikoho, ktery by znal nejakeho cloveka, ktery si z bunkru chatu udelal. K tomu prijde jeste tehdejsi proces s armadou, bunkry spadaly pod ministerstvo obrany  a neprodavaly se jako jabka ve krame. Za komunistu byly bunkry majetkem statu a ne privatnich majitelu.

Reaguj
INU

Nevím, jak je to v Orlických horách, ale dřív za soudruhú si poblíž bydliště někteří dobří soudruzi dělali z oněch bunkrů chaty.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 1.10.2024 12:18
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


TEST Boll Nomad 24+6

TEST Boll Nomad 24+6

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po... celý článek

Pohoria v okolí Bardejova: Busov, Stebnícka Magura, Kráľova studňa, Cigeľka

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje v sobotu 21. prosince 2025 odpoledne přesně v 16:03 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.
Zůstaňte v suchu od hlavy k patě a užijte si pohodové treky v nové kolekci Columbia

Zůstaňte v suchu od hlavy k patě a užijte si pohodové treky v nové kolekci Columbia

Výrobky renomované značky Columbia Sportswear se těší stále větší oblibě. Svým uživatelům poskytují pohodlí a ochranu před deštěm, chladem i spalujícím sluncem již více než 80 let. Outdoorové aktivity a pobyt v přírodě vyhledává
Podyjí AKTUÁLNĚ 2025

Podyjí AKTUÁLNĚ 2025

VRANOVSKÁ PŘEHRADA Drobné ale zajímavé zprávičky z jihu Moravy. Od dolního toku řeky Dyje, Jihlavy a Svratky.
Schönbrunn: na skok do Vídně za uměleckými poklady

Schönbrunn: na skok do Vídně za uměleckými poklady

Prohlédli jsme nejnavštěvovanější rakouskou památku - zámek Schönbrunn, patřící do světového kulturního dědictví UNESCO.
Ciudad Rodrigo celebrates a centenary festival with bull runs, capeas and bullfights

Ciudad Rodrigo celebrates a centenary festival with bull runs, capeas and bullfights

Carnival is one of the most celebrated pagan festivals anywhere in the world. The triumph of Don Carnal over Doña Cuaresma has no fixed date since it depends on Ash

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Running Expo - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 3.-4.4. 3.4.
Camp - veletrh Norsko, Lillestrøm 4.-6.4. 4.4.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 4.-6.4. 4.4.
Expedície - cestovatelský festival Bratislava, Fakulta informatiky 5.4.
Lov v pravěku Rakousko, Asparn 5.-6.4. 5.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 6.-8.4. 6.4.
Velikonice v hornickém domku Příbram, muzeum 7.-20.4. 7.4.
Siam - diashow Most, knihovna Přednáší David Hainall  8.4. 17:00
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 10.-13.4. 10.4.
Čištění Ohře Ohře 11.-13.4. 11.4.

Diskuse

Check this out Jamespauff, 1.4.2025 21:29, 1 příspěvek
Report register this out ... Jamespauff, 1.4.2025 21:07, 12 příspěvků
Proč 2 h do Špindlu, když... Skiák, 28.3.2025 13:31, 1 příspěvek
Podivný úvod . . . . Honza, 28.3.2025 10:36, 3 příspěvky
Podivný úvod . . . . Horydoly - Kuba Turek, 27.3.2025 15:43, 3 příspěvky
Podivný úvod . . . . Michael Beranek, 27.3.2025 15:18, 3 příspěvky
Funí Kuba Turek, 26.3.2025 18:28, 2 příspěvky
Funí Pigaro flora, 26.3.2025 12:40, 2 příspěvky
doporučuji tiskovou zpráv... Horydoly, 25.3.2025 15:36, 2 příspěvky
doporučuji tiskovou zpráv... Lukas B., 25.3.2025 15:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13
Největší běžecká výstava ... Horydoly , 16.3.2025 20:23
Každý, kdo jen trochu chc... milan šupa, 13.3.2025 19:43
EXPEDÍCIE (jar 2025) Horydoly , 24.2.2025 13:32
Střední Čechy v březnu Horydoly , 23.2.2025 12:44
Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38