Do zimních Tater smějí jen horolezci
Slovenští ochranáři zakazují vstup mimo značené stezky všem lidem vyjma registrovaných horolezců a skialpinistů. V Česku se lze přihlásit do dvou sportovních svazů.
Český horolezecký svaz přijímá zájemce do jednotlivých oddílů i jako individuální členy. Kromě výcviku se stará hlavně o bezpečnostní výměny starých jistících pomůcek a ochranu přírody v Česku. Jeho členové mají velké slevy na tatranských chatách.
Česká část Innsbrucké sekce Rakouského alpského spolku přijímá individuální členy a zajišťuje jim kromě výhod na alpských chatách i velmi účinné pojištění.
Obtížnost CH
(chůze, cepín se používá jen k brždění pádu, mačky jsou nezbytné)
Rysy přes Váhu. Z chaty U Popradského plesa vyrazíme Mengusovskou dolinou. U obrovitého kamene nad hranicí lesa odbočíme doprava k Žabím plesům. Od nich vedou řetězy do dolinky pod Váhou (3 h). To je nejobtížnější místo, které se za špatného sněhu vyplatí zajistit vlastním lanem. Pokračujeme okolo pobořené chaty na sedlo Váha a z něho doleva na vrchol s hraničním patníkem (1 h). Na cestu se nevydávejte za lavinové situace.
Rysy v zimě. Díky Horalko!
Obtížnost I
(občas si pomůžeme cepínem nebo se přidržíme skály)
Východná Vysoká jihozápadním hřebenem. Od Slezského domu Velickou dolinou na pod Polský hřeben. Na něj pomocí maček, cepínu a pokud je málo sněhu i letních řetězů (3 h). Doprava přímo po hřebeni na vrchol s fenomenálním rozhledem na polovinu Vysokých Tater, Malou Fatru a Nízké Tatry (1 h). Návrat stejnou cestou.
Tento výstup je znám od nepaměti.
Obtížnost II
(po skálách lezeme pomocí rukou, ve sněhu zapícháváme cepín, na mnoha místech je potřeba lano)
Na Lomnický štít Měděnými lávkami. Od chaty U Zeleného plesa přejdeme zamrzlou hladinu a vystoupáme skrze úzké a hluboké hrdlo na sněhová pole Velké Zmrzlé doliny. Odbočíme doleva do Měděné doliny a v úbočí Lomnického štítu uvidíme dvě souběžné zasněžené stezky. Začínají vlevo ve sněhovém kotli a táhnou se několik set metrů doprava (2 h). Jdeme spodní z nich až na nejvyšší místo. Pokud máme jistý krok, můžeme až sem dojít bez jištění lanem jen s mačkami a cepínem (1 h) . Tady se navážeme a přelezeme komínkem na horní lávku. Po ní jdeme pár desítek metrů k širokému komínu, který se na závěr zužuje na šířku člověka. Prastarý železný řetěz v tomto místě vás ubezpečí, že jsme na správné cestě. K dovršení velkolepého výstupu zbývá jen vylézt hladkou štítovou kopulí na vrchol ke hvězdárně (2 h).
Dolů se dostaneme lanovkou nebo z vrcholu doprava slaněním podél starých řetězů a kramlí do sedélka Poslední štrbina a pěšky strmým sněhovým žlábkem do Velké Zmrzlé doliny.
Výstup znali možná již hledači drahých kovů v 17. století a určitě lovci kamzíků v osmnáctém století.
Velkolepé Medené lávky
Obtížnost III
(seriozní lezení, lano je vždy potřeba)
Stredohrot východním hřebenem. Od Téryho chaty sejdeme po turistické cestě nad poslední prudký výšvih zvaný Velký hang. Nad ním se zvedá dlouhý hřeben, na který se dostaneme zprava, abychom nemuseli zdolávat kolmé skály nad cestou (1 h). Skalními žlábky a travnatými stěnkami na velké vodorovné sedlo. Zde sestoupíme padesát metrů dolů, překonáme skalní bariéru, vylezeme znovu na hřeben a kličkujeme nejjednodušším směrem na vrchol (4 h) Prostredného hrotu.
Sestup vede lehkými žlábky severní stěny na širokou Dubkeho lávku a slaněním ze sedélka za Žlutou stěnou. Pozor na volné padající kameny.
Cestu poprvé zdolali legendární bratři Komarničtí v roce 1911.
Východní hřeben? 15 délek na Stredohrot
Booking.com