Příroda jako lék: Proč je důležité trávit čas venku
Brodíme říčku Ťuz v kyrgyzském pohoří Ťan-šan.
Mates
SDÍLEJ:
V dnešní uspěchané době plné technologií a městského shonu se stresové stavy stávají stále častějšími problémy moderní společnosti. Statistiky ukazují, že i problémy s duševním zdravím jsou na vzestupu.
Podle Světové zdravotnické organizace se počet lidí trpících depresí a úzkostnými poruchami mezi lety 1990 a 2013 zvýšil o téměř 50 %. V Česku pak podle Národního ústavu duševního zdraví trpí nějakou formou duševní poruchy až 30 % dospělé populace.
Psychická pohoda
Zatímco se mentální onemocnění typu úzkosti, deprese a další nemoci, ke kterým je zapotřebí lékařské diagnostiky, léčí předepsanými léky a terapiemi, krátkodobé stavy jako pokles nálady či vyčerpání je leckdy možné uzdravit svépomocí. Odborníci se shodují na jednom účinném řešení – trávit více času v přírodě. Tento jednoduchý lék je dostupný téměř každému a nabízí širokou škálu benefitů pro naše duševní zdraví. Studie publikovaná v časopise Scientific Reports v roce 2019 uvedla, že lidé, kteří tráví alespoň 120 minut týdně v přírodě, uvádí lepší zdravotní stav a psychickou pohodu než ti, kteří v přírodě tráví času méně nebo vůbec žádný.
Podle průzkumu provedeném během června 2024 na tuto situaci lidé v Česku reagují. Devět z deseti Čechů plánuje podniknout nějakou outdoorovou aktivitu. Nejoblíbenější volbou je pěší výlet, který na letošní léto plánují tři ze čtyř Čechů a vede jako volnočasový program u věkové kategorie 45 až 53 let. Na druhém místě je cyklistika, kterou se letos chystá podniknout 27 % Čechů. Kempování letos plánuje 23 %, s tím, že v nejmladší kategorii 18 až 26 let ho letos v létě plánuje skoro každý třetí.
"Většina lidí má v hlavě obraz mladých hlavně asi před obrazovkami digitálních zařízení. Dlouhodobě ale u nich naopak sledujeme trend potřeby vyrazit do přírody. Ať už je to z důvodu načerpání síly, získání klidu nebo potřeba zažít něco opravdového mimo virtuální prostředí. To, že se to nadměrně projevuje i na touze kempovat, je velmi pozitivní zpráva pro národ kempařů, kterým Češi bezesporu jsou," komentuje výsledky průzkumu ředitel marketingu 4camping Zbyšek Pochylý.
Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1000 Čechů ve věku 18 až 65 let.
Krátkodobý pobyt v přírodě
I krátké výlety do přírody mohou mít překvapivě významný pozitivní vliv na naši psychiku. Studie publikovaná v časopise Frontiers in Psychology zjistila, že pouhých 20-30 minut chůze v přírodním prostředí výrazně snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu v našem těle.
Jednodenní výlety nabízejí širokou paletu možností, mezi jinými například:
procházku v městském parku nebo lese, piknik na louce, objevování a prozkoumávání nových míst, pozorování ptáků či zvěře, fotografování přírody, hledání geokešek. Tyto a mnohé další aktivity v přírodě pomáhají snížit stres, zlepšit náladu a zvýšit celkovou spokojenost.
Dlouhodobý pobyt v přírodě
Delší pobyty mohou mít ještě výraznější a dlouhodobější účinky na naše duševní zdraví. Na výběr je více možností:
Přespání v chatě, karavanu či penzionu
Jde o ideální kompromis mezi komfortem a blízkostí přírody a je vhodný i pro rodiny s dětmi nebo seniory. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně tráví víkendy v přírodě, vykazují nižší míru nepříznivých krátkodobých psychických stavů, jako jsou náhlé úzkosti nebo stres.
Přespání ve stanu
Poskytuje intenzivnější zážitek z přírody a podporuje digitální detox. Navíc posiluje sociální vazby při společném kempování. Dle výzkumu může víkendové kempování výrazně snížit úroveň stresu a zlepšit celkovou náladu.
Přespání pod širákem
Poskytuje maximální propojení člověka a přírody s možností poznat probouzející se přírodu s bonusem v podobě oblíbeného sledování hvězd. Svým způsobem je to i výzva pro městské typy, detox pro dobrodruhy. Studie naznačují, že intenzivní zážitky v přírodě mohou vést k významným pozitivním změnám v sebehodnocení a životní spokojenosti.
Ať už si vyberete krátkou procházku v městském parku, víkendový pobyt v horské chatě, nebo dobrodružné spaní pod širákem, čas strávený v přírodě může výrazně přispět ke zlepšení duševního zdraví. Pravidelné výlety do přírody pomáhají snížit stres, zlepšit náladu, posílit imunitní systém a celkově zvýšit kvalitu života.
Důležité je najít formu pobytu v přírodě, která vám osobně vyhovuje, a postupně ji začleňovat do svého životního stylu. Začněte třeba krátkými procházkami v parku a postupně se propracujte k delším výletům nebo víkendovým pobytům.
Svatební den má být jedním z nejkrásnějších v životě každého z nás. Ať už se jedná o romantickou, elegantní nebo boho svatbu, měla by proběhnout na místě, kde zapomeneme na všední starosti a užijeme si... celý článek
Tradiční vzpomínky na oběti slovenských hor se konají v jednotlivých pohořích v říjnu a listopadu. Místem vzpomínkových akcí jsou symbolické hřbitovy zahynulých v horách.
Poličské muzeum vás zve na podzimní prázdniny plné historie, kultury a zábavy pro všechny věkové kategorie. Využijte poslední možnost navštívit poličské unikáty, než se jejich brány na zimní sezónu zavřou.