U příležitosti Dne horské služby si lidé každoročně připomínají příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, který se odehrál 24. března v roce 1913. Oba tehdy zahynuli při lyžařském závodu ve sněhové vánici.
Den Horské služby je také příležitostí vzpomenout na všechny horské záchranáře, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.
Více lidí na horách, více pomoci v nouzi
První záchranné akce na horách byly organizovány už na přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy v souvislosti s velkým rozvojem lyžařství začal stoupat počet návštěvníků na horách.
Horská služba, jako samostatný záchranný sbor, vznikla až v roce 1934, dříve její funkci zastávaly vyškolené sbory dobrovolných hasičů, členové různých sportovních spolků i místní horalové.
"První jednotná organizace Horské záchranné služby vznikla 12. května roku 1935, kdy se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči, členové lyžařských, turistických a sokolských spolků. Už tehdy bylo určeno datum 24. března za Den Horské služby," říká náčelník Horské služby Jiří Brožek.
Velký rozvoj horského záchranářství u nás nastal po 2. světové válce. V šedesátých letech minulého století navázala Horská služba spolupráci se zahraničními partnery, což mělo velký vliv na její další rozvoj.
Slováci a Češi
Po rozdělení Československa byla rozdělena i horská služba.
Na Slovensku dnes působí zákonem zřízená Horská záchranná služba v gesci Ministerstva vnitra, vedle které fungují jako dobrovolné záchranářské sdružení Tatranská horská služba a Horská služba na Slovensku.
V Česku působí Horská služba ČR, o.p.s. jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj. Dobrovolní členové jsou členy spolku Horská služba ČR, z.s.
Profesionály platí stát
V současné době má česká horská služba stovku zaměstnanců, z čehož jsou dvě třetiny celoroční profesní záchranáři a třetina sezonní zaměstnanci. K dispozici je několik desítek čekatelů a několik stovek dobrovolníků. Ministerstvo pro místní rozvoj.
"Každý rok se počet zásahů členů Horské služby zvyšuje, což jenom potvrzuje velký význam a smysl práce této organizace," prohlásil roku 2010 ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Jeho předchůdci i následníci ve funkci důležitost horské služby nikdy nezpochybnili. Každoroční rozpočet organizace se díky tomu pohybuje okolo sta milionů korun.
Čtěte zajímavé články o horské službě:
1913 Ambice, tragédie, mýtus (nešťastný závod Hanče a Vrbaty)
1946 Józef Oppenheim (život a práce náčelníka polské horské služby)
2005 Slovákům nevěřte (neštěstí na Široké věži)
2009 Horská služba Slovenskej republiky (organizace Horské záchranné služby)
2011 Služba s anděly našich hor (fotoreportáž Špindlerův Mlýn)
2015 Slováci letod dělali největší problémy horské službě (struktura zásahů horské služby na Slovensku)