Na besedě s novináři zaznělo, že Český hydrometeorologický ústav má snahu více se otevřít občanům, aby byli co nejlépe informováni.
"I meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu musí šetřit," řekl ministr životního prostředí Pavel Drobil při své návštěvě ústavu s poznámkou, že ČHMÚ přijde o deset procent státních dotací. Jestli se to bude týkat platů odborníků, nebo investic ústavu, však ještě jasné není. Ministr to nechal na rozhodnutí řediteli ústavu Ivanu Obrusníkovi.
Na besedě s novináři zaznělo rovněž, že ČHMÚ má snahu více se otevřít občanům, aby byli co nejlépe informováni. "My předpovíme určité nebezpečí. Posléze jdou naše výstrahy přes Generální ředitelství hasičského záchranného sboru, přes krajské informační systémy až na obce. A pak by se měly přes starosty obcí dostat k občanům," vysvětlil cestu důležitých informací o počasí až k občanům ředitel ČHMÚ Ivan Obrusník. Podle ředitele se musí zlepšit připravenost obyvatelstva, aby dovedlo v případě nutnosti rychle reagovat.
"Je jasné, že nikdy nebudeme schopni říci, ve které konkrétní obci budou lidé mít za chvíli ve svém potůčku dva a půl metru vody vody," řekl náměstek a jedním dechem dodal, že o pevnosti řetězce, kterými běží důležité informace, rozhoduje nejslabší článek. Na otázku zvědavé televizní redaktorky, který z těch článků byl o víkendu nejslabší, však odpovězeno už nebylo.
"Nejtěžší je na základě získaných a vyhodnocených informací rozhodnout, že budou a konkrétně ve které oblasti občané ohroženi povodní. Mezi vydáním výstrahy k upozornění na ohrožení je značný rozdíl a znamená to, že při ohrožení zároveň uvedete do činnosti značné množstvé lidí v krizových štábech a to není vůbec jednoduché a levné zejména, když jako u posledních případů se tyto události dějí o víkendu a začínají z pátku na sobotu a to máme ještě čas dovolených. Musíme se naučit žít s povodněmi a nejlépe k tomu vychovávat děti ve škole. V zahraničí je popsána celá řadu příběhu, kdy školák zachránil celou rodinu, protože ze školy jediný věděl, co se má při povodni dělat," řekl následně v hloučku novinářů ředitel ČHMÚ Ivan Obrusník.
K postřehu jednoho povodní postiženého nešťastníka, který si prostřednictvím televize postěžoval na ochránci přírody nepovolenou stavbu zdi u vodního toku větou: "S ohledem na žabičky a ptáky zapomínáme na člověka," se vyjádřil ministrův náměstek Ivo Hlaváč: "Adaptace na čím dál častěji se vyskutující se povodně není jen záležitostí výšky zdí, ale musí se přehodnotit celá koncepce financování a budování nejrůznějších protipovodňových opatření, jež by se dodržovala při hospodaření zemědělců. Krajině se musí vrátit její retenční schopnost a budovat nejprve přirozené způsoby zadržování vody a teprvé poté přístoupit k těm tvrdým betonovým opatřením, která jsou v některých lokalitách nezbytným ale až tím posledním řešením ochrany."
Meteorologové přímo v řídicím centru před obrovskou obrazovkou se čtyřmi zobrazenými modely předpovědi počasí hosty zároveň upozornili, že lokální silné deště jaké o minulém víkendu zaplavily severní Čechy, bude vždycky problematické předpovědět.
Autor je vydavatelem Vímevíte.