Boulder Série 2003
2. kolo
Praha, Letenská pláň
sobota 27. září
Kvalifikace: 9:00 h
Finále žen: 19:00 h
Finále muži: 20:30 h
Konec závodu: 23:00
Třetí a poslední díl série se poleze pravděpodobně 15. listopadu v Brně v areálu Výstaviště.
Závodů na Letné se zúčastní česká a slovenská lezecká špička. Možná přijedou Poláci a Maďaři. "Předpokládám, že vyhraje Peter Doležaj, který má nejlepší formu," odhaduje Jiří Oliva. Jeho kolega Andrej Chrastina je však ve svém úsudku opatrnější. Podle něj bude startovat šedesátka mužů a třicet z nich může aspirovat na vítězství. "Na rozdíl od sportovního lezení s lanem nelze předem tipovat, kdo ze závodníků bude stát na bedně."
Slovák Doležaj proti české špičce
Mezi českými závodníky mají papírově velkou výkonnost Radovan Souček, Věra Kotasová a čerstvý mistr světa v lezení na obtížnost s lanem Tomáš Mrázek. Všichni jsou to profesionálové, kteří se lezením živí.
Pět lezců neustále v akci
Bouldering je extrémní formou sportovního lezení. Leze se bez lana, na krátkých a velice těžkých cestách. Základem je lezení po kamenech v přírodě, soutěžní lezení se orientuje na umělé stěny.
Závod probíhá tak, že se lezou čtyři bouldery (lezecké cesty), kde každý boulder obsahuje pět až sedm kroků. Jednotlivé kroky jsou bodovány a hodnotí se, kdo získá nejvíce bodů. Závodník nastoupí boulder, který zkouší čtyři minuty. Po vypršení časového limitu má čtyři minuty na odpočinek a připravuje se na další boulder. Mezitím nastoupí druhý závodník a leze první boulder. Během jednoho časového limitu může na věži lézt až pět závodníků.
Extrémní zatížení po celý den
"Po celodenních závodech jsou lezci utahaní mnohem více než jejich kolegové s lanem. Ti totiž vylezou dvě až tři cesty, v některém úseku spadnou a tím pro ně závody končí," přibližuje zatížení závodníků naturalizovaný Slovák Andrej Chrastina, který je sám jedním z nejlepších tuzemských boulderistů. "Při boulderingu se však pokusy o extrémní pohyby mnohokrát opakují."
Z důvodu velkkého zatížení se závodů nesmějí zúčastňovat děti mladší šestnácti let. Hrozilo by jim poškození šlach, vazů, kloubů i svalů. Mají na to dost času, protože nejlepších výsledků v této disciplíně dosahují sportovci ve věku okolo třiceti let.
Lezení pro radost
Leze se na čtyři metry vysoké věži vyrobené speciálně pro tento tip závodů. Jelikož se leze bez lana, jsou pod věží umístěny dopadové matrace.
Český horolezecký svaz uvolnil na ceny pro vítěze deset tisíc korun. Z toho je jasné, že závodů se zúčastní sportovci především pro své potěšení a prop radost diváků.