Annapurna je masiv ve středním Nepálu v Himálaji o délce 55 km. Řeka Kali Gandaki odděluje kaňonem Annapurnu od Dhaulagirí (vrcholy jsou vzdálené 34 km). Annapurna je pojmenovaná v sanskrtu a překlad zní Bohyně sklizně.
Annapurna I 8091 m
Annapurna II 7937 m
Annapurna III 7555 m
Annapurna IV 7525 m
Gangapurna 7455 m
Annapurna South 7219 m
Lionel Terray a Gaston Rébuffat oželeli svůj vlastní výstup na osmitisícový vrchol a dostali Lachenala a Herzoga dolů.
Oba prvovýstupci udělali velké chyby a zároveň se nepodařila organizace pohybu horolezců během expedičního výstupu.
Nelze jim to však vyčítat, protože v Himálaji nelze nic předem do puntíku naplánovat.
Annapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel
Obrovský a nečekaný úspěch
O co šlo? Francouzská státní expedice původně mířila k Dhaulagiri. Počítalo se, že zmapuje přístupy pod horu, což se jí velmi detailně podařilo, případně se pokusí vystoupat co nejvýš, anebo zdolá některou z okolních šesti- až sedmitisícovek. Elitní lezci, kteří tehdy tvořili světovou horolezeckou špičku, však správně rozpoznali, že Dhaulagiri je nad jejich síly, a pod vedením výborného organizátora Maurice Herzoga se přesunuli pod nedalekou Annapurnu.
Spěchali, protože se blížil monzun. Zároveň tušili, že taková příležitost se jim už nemusí v životě naskytnout. Ten rok totiž otevřel Nepál přístup do země a Francouzi toho okamžitě využili.
Odhadli správný směr a vylezli Normálku, která byla zopakována až o dvacet let později britskou armádní expedicí. Až v roce 1977 vedli Holanďané vlastní bezpečnější variantou a ta je v kombinaci s francouzskou normálkou považována za klasickou cestu, kudy se nejčastěji leze na vrchol.
Shodou okolností se ve vrcholovém táboře ocitli Lachenal s Herzogem. Chytili příležitost za pačesy a vylezli na vrchol. Měli málo kyslíku, nedostatečné oblečení i málo výbavy ve stanu a navíc začínal obávaný monzun. Herzog ještě k tomu ztratil rukavici a nevzal si s sebou náhradní. To vše nakonec vedlo k tomu, že oba horolezci přišli o téměř všechny prsty na rukou i nohou.
Maurice Herzog: Horolezec, který zdolal první osmitisícovku
Při sestupu jim pomohla druhá dvojice, která byla původně určená jako vrcholové družstvo. Jenže elitní dvojka Rébuffat a Terray se zpozdila o den a už by se v silném větru stejně asi na vrchol nedostala. Ale hlavně jim bylo jasné, že důležitější než všechny kopce světa je záchrana života kamarádů.
RETRO: Fotoreportáž časopisu Life z Annapurny a Zpráva o smrti Lachanela na Pistehors a Fotografie ze smrtelné trhliny
Elitní horolezec Louis Lachenal
Louis Lachenal (1921-1955) byl francouzský špičkový horolezec. Narodil se v Annecy a celý život prožil v Savojských Alpách. Pracoval jako horský vůdce. V roce 1947 se proslavil druhým výstupem Heckmairovou cestou v severní stěně Eigeru spolu s Lionele Terrayem.
Zahynul 25. listopadu, když na začátku zimy sjížděl na lyžích Vallée Blanche. Nedaleko pod Aiguile du Midi se ve strmém terénu propadl do ledovcové trhliny a srazil si vaz. Jeho partner a později i horská služba mohli pouze konstatovat smrt. Jeho tělo odpočívá na hřbitově v Chamonix.
Po slavném horolezci je pojmenován nižší vrchol Pointe Lachenal (3613 m) nad místem, kde zahynul. Dnes se v jeho stěnách lezou populární ledové a skalní výstupy.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě