OMLUVA
Omlouváme se Lence Šoltýsové i čtenářům, že jsme ve včerejším článku Tlak ochranářů sílí uvedli mylnou informaci. Není pravda, že "O popis konkrétních škod a plánovaných opatření žádá outdoorový server Horydoly spolu s podnikatelským týdeníkem Profit Lenku Šoltýsovou bez jakéhokoliv výsledku již několik měsíců." Vinou technického komunikačního šumu tyto otázky paní Šoltýsová zodpověděla již 9. října, ale odpovědi se nedostaly do rukou redakci. Rozhovor tedy uveřejňujeme ihned poté, co jsme ho měli k dispozici.
Pro návštěvníky by se tak měla stát nedostupnou tradiční horolezecká a turistická oblast. "Veřejnost bude informována," říká v rozhovoru pro Horydoly vedoucí správy Lenka Šoltýsová.
Jak se pohybují Suché skály a v čem je narušena jejich geologie? Lze označit konkrétní místa, věže nebo stěny, které jsou ohroženy?
V současné době se zpracovává odborný geologický průzkum. Výsledky budou známy až v roce 2004, pak bude možné říci, jaký je skutečný stav skal a jaká opatření bude nezbytné provést.
Jak ohrožuje turismus Suché skály?
Suché skály byly jako státní přírodní rezervace vyhlášeny již v roce 1956. V roce 1992 dle zákona č.114/1992 Sb. se staly národní přírodní památkou a v roce 2002 součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj. V prostoru vlastního chráněného území nevedou žádné turistické stezky. Z turistického hlediska jsou Suché skály zajímavé především jako celek významný pro pozorování z různých vyhlídkových míst. Již méně jsou skály pro běžného návštěvníka zajímavé z blízka. Jakékoliv zvyšování návštěvnosti skal by vedlo k úplné devastaci tohoto skalního ekosystému.
Jak ohrožují horolezci Suché skály?
Nadměrné a necitlivé horolezectví má za následek erozi na úpatí skal a likvidaci rostlinných a živočišných společenstev vázaných na vlastní prostředí skal. Používání nedovolených pomůcek, jako je například magnézium, může zapříčinit poškození vlastních skal v dlouhodobějším časovém horizontu.
Usilujete o uzavření Suchých skal pro veřejnost? Pokud ano, můžete uvést hlavní důvody?
O uzavření skal se nejednalo.
Je uzavření skal reálné? Pokud ano, můžete uvést, jakým úředním aktem je tak možno učinit? Kdo takové opatření schvaluje a kdy by mohlo vstoupit v platnost?
Dle § 64 zákona č.114/1992 Sb. může orgán ochrany přírody po projednání s dotčenou obcí omezit nebo zakázat přístup veřejnosti na území národní přírodní památky, pokud hrozí poškozování tohoto území zejména nadměrnou návštěvností. V případě NPP Suché skály je dotčenou obcí obec Koberovy a orgánem ochrany přírody Správa CHKO Český ráj.
Jsou v Českém ráji ještě nějaké aktuální problémy, které by bylo dobré podle Vašeho názoru řešit uzavřením některé z oblastí? Mám na mysli například Klokočské skály nebo Panteon.
V každém skalním městě existují lokality, které si vyžadují maximální ochranu. Většinou jsou tyto problémy řešitelné tím, že se přeznačí turistická cesta.
Jak se díváte na činnost komerčních agentur, které provozují se svými klienty horolezectví a jeskyňářství na území Českého ráje?
Horolezectví je v CHKO Český ráj vázáno na souhlas orgánu ochrany přírody. Pro povolení ke zpřístupnění či jinému využití jeskyní je opět nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.
Kolik máte denně v terénu strážců dohlížejícich na návštěvníky Českého ráje? Jaké pokuty letos udělili, v jakých oblastech, za jaké přestupky a případně jaká je jejich obvyklá výše?
Máme celkem 25 strážců, denně jsou v terénu jeden až dva, o víkendech více. V roce 2002 bylo uděleno 54 pokut v příkazním řízení za činnosti ze zákona zakázané. Ve většině případů se jednalo o táboření a rozdělávání ohňů nebo stání vozidel mimo místa vyhrazená. Letos se výše pokuty pohybuje v rozmezí pět set až tisíc korun.