Šádkovy plotny na Baraní rohy

Šádkovy plotny na Baraní rohy
Baraní rohy, Šádkova cesta 4. V plotnách leze Kuba.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

Bojím se. Tohle fakt nemám rád. Ruce sice drží solidní chyty, nohy mají na čem stát, ale je to plotna! Vím, jsem úchylák - každý horolezec dá za pěkné stěnové lezení cokoliv, ale já bych radši už byl v nějakém komíně. Toho se ovšem na Šádkovi nedočkám.

Šádkovy plotny na Baraní rohy
Závěrečný hřebínek Šádkovy cesty na Baraní rohy.
Autor snímku Kuba Turek

První délka začala pěkným koutem, jištění bezvadné, ale teď jsem udělal první krok do plotny.

Friend řeší starosti

Nedá se nic dělat. Tatry jsou Tatry a Šádek to v devětačtyřicátém roce takhle vymyslel.

Až když vezmu svůj největší friend a zarazím ho hluboko do spáry, uklidním se. Konečně můžu bez velkých obav stoupat.

Na štandu jsou oba mí společníci vytrénovaní z umělých stěn za pár minut. Zvlášť Pavla si pošušňává na pěkné plotně. Jenom mi vyčítají, že museli mého kovového přítele dolovat z hloubi spáry.

Pořád dobré jištění

"Stoupám jako dým," přemílá se mi v mozku refrén prastaré písně. Šádkova čtyřka na Baraní rohy vede v podstatě stále plotnami.

Klíčové místo na konci druhé délky se dá výborně zajistit smyčkou na spolehlivém hrotu, a tak se mi předsevzetí daří plnit. Jenom bych nechtěl na ten ostrý kňafák pode mnou spadnout.

V dalších délkách občas potkáváme nějaké skoby, na štandech je jich víc a to nás utvrzuje, že lezeme správně.

Fantastická plotna na závěr

Poslední dvě délky jsou bombózní! Ve čtyřkové obtížnosti se taková krása ve Vysokých Tatrách málokdy vidí. Traverzujeme obrovskou nakloněnou plotnou, vlastní jištění se zakládá v pohodě, uprostřed je pohodlný štand na dvou důvěryhodných skobách.

Závěr obstarává uzoučký vodorovný hřebínek ostrý jako nůž krájející hlubokou černou rokli pod námi.

Vysoké Tatry. Baraní rohy, Šádek 4. Pavla dělá poslední kroky na vrchol.

ŠÁDKOVA CESTA

Baraní rohy, jihozápadní stěna

Vysoké Tatry, Malá Studená dolina, kotlina Pěti Spišských ples

Prvovýstup

Jaromír Šádek, J. Renerová. 25. července 1949

Obtížnost

Klíčové místo 4 se dá dobře zajistit. Šest délek má většinou obtížnost 3-4. Jištění většinou vlastní, ale bez problémů. Doby výstupu je okolo tří hodin.

Přístup

Od Téryho chaty (2015) zprava okolo Spišských ples po cestičce směrem na Baraní sedlo. V místech, kde se tráva mění na suť, odbočíme vodorovně doleva po málo znatelné stezce až pod stěnu. 1 hodina.

Sestup

Sestup je orientačně náročný. V nejtěžších místech dosahuje 1+ UIAA. Nejprve dlouho traverzujeme podvrcholové kamenné moře. Nenecháme se svést do roklí doprava dolů. Kousek pod hřebenem najdeme výraznou pěšinu označenou mužíky. Po ní kličkujeme doprava dolů ve směru klesajícího hřebene. Mužíky nás dovedou na Baraní sedlo (2350). Z něho sestoupíme k Téryho chatě (celkem 2 hodin) nebo na druhou stranu k chatě U Zeleného plesa (celkem 2,5 hodiny).

Baraní rohy, Šádkova cesta 4.

Výstup

Jihozápadní stěnu zleva ohraničuje výrazný pilíř zasahující nejhlouběji do sutě. Vpravo od něj strmí výrazná plotna. Nastoupíme vpravo pod ní, dostaneme se na trávníky a po nich jdeme doleva (místy v sestupu) jednu délku (2-3) na velkou travnatou polici.

1. Z police vlevo pod plotnou a vpravo od pilíře stoupá strmý markantní žlab (na úpatí skoba). Jím vzhůru pod převis (skoby), doprava na plotnu (velký friend) a po ní delikátně vzhůru na poličku (skoba) 4-

2. Obrovským zářezem spíše v levé části na travnatou polici, po ní pěšky doprava a lehkým žlábkem vzhůru. Pod převiskem uhneme doleva na žebro a po něm pod stěnku (smyčka okolo hrotu). Klíčových několik metrů vede v mělkém mírně převislém zářezu (vklíněnec). Nad ním jsou dobré chyty. Na ukloněné plotně uhneme doleva směrem k sedélku.Zbudujeme vlastní štand. 4

3. Jsme ve výšce věžičky v hřebeni, který se nad ní ztrácí ve stěně. Nejasným terénem nejprve obloukem zleva a poté po stoupajících policích doprava (2 skoby) dolezeme na výhodné stanoviště v koutě (skoby). Zde je vhodné délku rozpůlit a zaštandovat. Můžeme však pokračovat kolmo vzhůru až pod rozbitou stěnu (skoba). 4-

4. Pěšky doprava a vzhůru okolo věže pod sedlo. Vlastní štand na skalních hrotech. 2

5. Na sedélko (vklíněnce) nad věží a šikmo vzhůru obrovskou plotnou s dobrými trhlinami přibližně do jejího středu na štand (skoby). 3+

6. Traverzujeme stále doleva až pod hřeben. Vylezeme na něj kolmým výšvihem a dolezeme po něm doprava až k suťovému poli (smyčky). 4-

Doporučené vybavení

Dvojité lano 50 m
Helma
Batoh 30 l
Vklíněnce
Friendy (základní sada)
Sedací a hrudní úvazek
Smyčky
6 expresky
4 karabiny s pojistkou
Jistítko
Lezečky
Lékárnička
Outdoorový mobil
Teplé a nepromokavé oblečení
Jídlo a pití
Bivakovací pytel
Čelová svítilna
(V zimě jsou potřeba dva cepíny a mačky, skoby, mnoho jištění navíc a hodně odvahy.)


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.czPodívejte do rubriky: VYSOKÉ TATRY

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvojité lano
Nevím, jestli je "rychlá trojka" u nás tak rozšířená. Rozhodně ale při použití tohoto termínu nejseš schopnej rozlišit konkrétní možnost navázání (in line nebo in arrow).Co se týká průvodců a doporučení, tak jsem již výše napsal, že v řadě nových a kvalitních průvodcích se toto ani takto nerozlišuje. Uvádí se tam jen například doporučená minimální délka buď jednoduchého lana nebo doporučení použití techniky jištění pomocí dvou lan (pád kamení, ostré hrany, cepíny, ...), případně použití dvou lan jen kvůli délce slanění. Každý si tak může vybrat přesně to, co mu je bližší, nebo která technika mu lépe vyhovuje. Pak to v praxi vypadá asi takto: 1x 50 m nebo 2x 50 m případně 2x 50 m (slanění max. 40 m). Tím je okamžitě každému jasné o co jde, naopak termín dvojité lana jsou právě pro začátečníky a nezkušené hodně závádějící ... Osobně bych právě začátečníkům nebo méně zkušeným doporučoval pro techniku jištění pomocí dvou lan pro své širší použítí naopak lana poloviční.
  • Autor Já, Frenky a Kristýnka
  • Datum a čas 6.11.2008 16:54
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dvojité lano

Jasně, označení šípu (arrow) nijak nezpochybňuji. Jenom že se v Česku téměř nepoužívá. Rychlá trojka je v tomto ohledu jasnější - i když je otázka v jaké situaci. Uznávám, že má něco společného s ruskou a švédskou tojkou. (Dagovo doporučení o sexu na Horydoly si beru k srdci.)

S dvojitými lany je to něco jiného. Třeba moderní rakouské průvodce dost často rozlišují, zda je lepší si vzít dvojité nebo jednoduchcé nejen kvůli slanění. Myslím, že pro ne zcela zkušené horolezce, nebo ty, kteří oblast neznají, je to dobré vodítko. A teď nastává ten terminologický zádrhel - z hlediska bezpečnosti je většinou jedno, zda dvojčata nebo půlky.

Co s tím? Měli bychom psát do heslovitého doporučeného vybavení: Dvě poloviční lana nebo dvě lana dvojčata (oboje 50 m)? To je přece blbost. Zatím píšeme 50 m dvojité lano. Na nic lepšího jsme nepřišli.

Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Dvojité lano
Všichni známí výrobci nebo prodejci lan: Mammut, Beal, Tendon, Edelweiss, Ederlid, ale i Ocún, Singingrock, Millet, ... označují typy dynamických (horolezeckých) lan úplně stejně (včetně značek). Tedy: lana jednoduché, dvojité (dvojče) a poloviční (půlka). Toto názvosloví totiž především vychází z norem a doporučení použitých při jejich výrobě a testování: EN 892, UIAA 101. Jestli se někde najde nějaký prodejce, který používá své vlastní označení, za to fakt nemůžu. To mᚠto samý jako když třeba Singingrock používá velmi nebezpečný nesmysl o lavinovém přístroji Pieps Freeride, že to je „to nejlepší pro freeride a skialpinismus“, aniž by to samé tvrdil výrobce. Takových blábolů je přeci na netu všude fůra… Co se týká Tvého dotazu, jak označovat souhrnně tyto lana, která „se používají na dvojito, ale v různých způsobech“, tak tomu bych se radši vyhnul. Toto označení by bylo totiž hodně zavádějící. Hlavním důvodem je především určitá možnost použití jak dvou jednoduchých lan nebo opačně použití dvojitých (dvojčat) nebo polovičních (půlek) lan na jednoducho. V řadě nových a kvalitních průvodcích se toto ani takto nerozlišuje. Uvádí se tam jen například doporučená minimální délka buď jednoduchého lana nebo doporučení použití techniky jištění pomocí dvou lan (pád kamení, ostré hrany, cepíny, …), případně použití dvou lan kvůli délce slanění. Každý si tak může vybrat přesně to, co mu je bližší, nebo která technika mu lépe vyhovuje… Pak to v praxi vypadá asi takto: 1x 50 m, 2x 50 m případně 2x 50 m (slanění).A ještě k té připomínce o mé terminologii šíp. Jedná se o běžné označení techniky postupu tříčlenného družstva, které se zcela běžně ve světě používá. Při současném postupu tří lezců, přičemž prvolezec zajišuje postup dvou zbývajících současně, se rozlišují v zásadě tyto dva postupy:- „in line – v linii“ - „in arrow – do šípu, šipky“Techniku rychlé trojky bych očekával úplně někde jinde :-)))
  • Autor Já, Frenky a Kristýnka
  • Datum a čas 6.11.2008 16:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Dvojité lano
Právě že to tak úplně není. V mnoha obchodech (kamenných, internetových, českých i zahraničních) používají názvosloví tak jako my. Nejautoritativnější česká metodika od Sakalu se tomu snaží vyhnout označením dvoupramenná lana, což technicky úplně nesedí. Jak by se podle Tebe, Viktore, měla souhrnně označovat lana, která se používají na dvojito, ale v různých způsobech (to, čemy mu říkáme "dvojitá")?
Reaguj
Re: Re: Re: Dvojité lano
Obchodní fígle nechme stranou, ale omyl s názvem typu lana sem ale kluci zavádíte právě vy. Jestliže VŠICHNI výrobci uvádějí jako typy lana: jednoduché, dvojité, poloviční, tak bych do tohodle celkem jednoduchýho systému nezáváděl další zmatky. A rozhodně pojmem dvojité lano výrobci nemyslí dvojčata a půlky. Kuk třeba sem:http://www.mytendon.com/cs/sortiment/horolezecka/informace/typologie/
  • Autor Já, Frenky a Kristýnka
  • Datum a čas 6.11.2008 10:12
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Jo Šádek
My byli tenkrat s Helenou rozlezeny a tahle stena ma vyhodu, ze ji muzes, kdy to zvladas tak do sestky, jit kudy chces. Tak jsme tam patrali a lezli to asi trikrat v tydnu, kdyz bylo blby pocasi. Sadek byl na tom se schopnostmi urcite lip nez ja, takze mohl udelat to co ja "jdeme rovnou nahoru, ono to treba pujde." s prstem v nose. :-)
  • Autor Dag
  • Datum a čas 5.11.2008 22:26
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Jo Šádek
No, ono to tak nelogicky neni. Je to proste rovnou nahoru. Jak v tom uz hodaku mas vezicku po levy ruce, a zalejza se doleva nad ni k tem plotnam, tak tady jdes primo nahoru. Pekny lezeni, ten komin je pokud si vzpominam peknej. Exponovanej, jsou v nem dve skoby ci co a pak vylezes na plotnu. Jen kdyz jses pod tim previskem tak si rikas, to jsem zvedavej, co tam bude. :-)
  • Autor Dag
  • Datum a čas 5.11.2008 22:05
Reaguj
Re: Re: Re: Jo Šádek
Aha, tak to mě nenapadlo a nikdy jsem o tom neslyšel. Vypadá to nelogicky. Ale to nic neznamená. Je pravda, že po válce se už vyhledávaly při prvovýstupech problémy kvůli samotným problémům.
Reaguj
Re: Re: Dvojité lano
Vidím, že se znovu řeší názvoslovný problém. Takže je to takhle: Dvojitá lana jsou všechna, která se při lezení používají ve dvojici. Dvojčata (označená oo) se vždy používají souběžně, jako by to bylo jednoduché lano, ale zvyšují bezpečnost a umožňují 2x delší slanění. Poloviční lana (označená 1/2) se používají každé zvlášť, v jistících bodech by se neměla střetávat ani křížit, je možno je s rozvahou využívat také v technice rychlé trojky (podle Vktorovy terminologie šíp). Sranda je, že se ukazuje to, co věděli horolezci už dávno, ale pak jim to marketing vytloukal z hlavy: většinu půlek lze použít i jako dvojčata bez jakéhokoliv snížení míry bezpečnosti.
Reaguj
Re: Re: Jo Šádek
Jo, jeden nakres vypada na to, ze to fakt vzal tim zlabem. Ale ja vydedukoval dalsi moznost, ze to vzal hned vedle ploten vpravo nahoru, pres takovy previs kominkem. Ale to je vurst, leze se kudy to pusti. :-)
  • Autor Dag
  • Datum a čas 5.11.2008 19:51
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

AKTUALIZACE Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa

Fanoušci plážového volejbalu si mohou oddychnout. Také v příštím roce uvidí v akci na písku úřadující mistry světa Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Hlavním cílem týmu je nominovat se na listopadové mistrovství světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslové mixéry: k čemu se používají?

Průmyslový mixér je zařízení určené k míchání a homogenizaci různých materiálů v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od domácích mixérů jsou tyto stroje konstruovány pro mnohem větší objemy a často pracují s materiály, které vyžadují vysoký
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování

Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala významným faktorem v oblasti zábavy, a to zejména díky svému potenciálu pro personalizaci zážitků. Ať už se jedná o streamingové platformy, video hry nebo online sázení,
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past

Chybu v metodice Českého horolezeckého svazu objevil a testoval horolezecký oddíl Humanita Praha pod vedením Roberta Poláka. Doporučovaný způsob jištění prvolezce na dvou lanech pomocí jedné karabiny HMS je krajně nebezpečný. Pád

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Betlémy - výstava Karlovy Vary, muzeum 20.11.-19.1. 20.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 21.-23.11. 21.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 19.-21.11. 21.11.
Laviny v Česku - křest knihy Vrchlabí, Krtek Skialpinistická expedice 21.11. 18:00
CIBTM - veletrh Barcelona 19.-21.11. 21.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 21.-23.11. 21.11.
Irák a Írán - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Jindra a Daniel Dubských 21.11. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.

Diskuse

Прополис цена за грамм Evadim, 21.11.2024 19:28, 1 příspěvek
Перга отзывы Evadxl, 21.11.2024 19:09, 10 příspěvků
dapoxetine online malaysia gentideds, 21.11.2024 18:57, 7 příspěvků
buy priligy online in india gentideds, 21.11.2024 18:28, 1 příspěvek
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků
plechovka pohoda Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků
plechovka pohoda Huze, 20.11.2024 16:28, 5 příspěvků
Ta informace o zedníkovi ... Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53