Bohužel je recenzovaný třetí díl knihy Bezpečnost a riziko na skále a ledu k dispozici zatím pouze v němčině. První dva díly vyšly již dříve česky.
Těšit se můžete na lana, smyčky, přilby, úvazky, karabiny, lepené skoby, vklíněnce, friendy, lanové brzdy a stoupací prostředky, slaňovací pomůcky, mačky, šrouby do ledu, deadmany a mnoho dalších.
Schubert i tentokrát zachovává vyhlášenou německou přesnost a věcnost, kterou ale zároveň dokáže okořenit šibeničním humorem. Úvahy a přirovnání neváhá občas doprovodit vtipnou fotografií nebo obrázkem.
Kdo po prvních dvou dílech čekal další brutálně realistické fotografie účastníků nehod v horách, bude zklamán. V drtivé většině se autor ve třetím dílu koncentruje na názorné obrázky a ilustrační fotografie. ¨
Spolu s ohromnou čtivostí přináší kniha alarmující postřehy. Autor si například všímá výsledku jednoho z výzkumů DAV, který ukázal, že pětina až třetina všech lezců na umělých stěnách se dopouští chyb, které mohou vést k úrazům.
Nepozornost při jištění a myšlenkové zkraty patří v prostředí, kde se mnozí z nás zcela bez důvodu cítí jaksi bezpečněji, k nejčastějším příčinám nehod. Lezci se vzájemně často ohrožují špatnou obsluhou jisticích pomůcek, ponechávají nepřiměřeně velký průvěs na jisticím laně nebo jističi stojí na zcela nevhodných místech.
Čtenář opět najde mnoho konkrétních případů s podrobným popisem a radami, jak se takovým situacím vyhnout. Další výzkumy vedly k několika velmi zajímavým výsledkům. Počet chyb není nijak závislý na délce předchozích zkušeností. Potvrdilo se, že ženy dělají na prvním konci lana nápadně méně chyb než muži a mají větší cit pro možná rizika.
Někdy jsou to vyloženě nešťastné náhody, souhry příčin a následků, do nichž aktéři neměli možnost zasáhnout, jindy obrovské chyby lezců z neznalosti, nepozornosti, nedbalosti.
Že vám se to nemůže stát? Pit Schubert nabádá, abychom se poučili z chyb ostatních (ne vždy má horolezec příležitost abstrahovat poučení i z chyb vlastních). Publikovaná nehoda s řádným rozborem a pokyny, jak se něčemu takovému vyhnout, může totiž podle něj zabránit mnohým vlastním chybám.
Oblíbenost jeho knih jen potvrzuje, že hlavička onoho pomyslného hřebíčku do rakve v tomto případě dostala co proto. Knihu oživují případy které skončily před soudem. Nehody tak dostávají další rozměr a nastolují další otázky týkající se etiky a morální zodpovědnosti.
Jeden sloupek si v knize vysloužil jako odstrašující případ i český lezec. Ten při zdolávání zajištěné cesty používal jako jištění dva obyčejné opasky, z nichž jeden měl omotaný okolo stehna a druhý provlečený prvním a zároveň okolo jisticího ocelového lana.
Autor se zaměřil také na nejrůznější zažité pravdy, dogmata i vyložené pohádky o vybavení. Jak ukazuje popsaná praxe i empirický výzkum, ne všechno, čemu jsme doposud věřili, se zakládá na pravdě. Mohou karabiny skutečně stárnout? Co s obroušenými jisticími prostředky? Skutečně se po pádu z výšky dělají v materiálu karabin mikrotrhliny? Na tyto a mnoho dalších otázek vám Pit Schubert odpoví.
Celá kniha je vlastně o tom, že lidská blbost kvete v každém věku a ve všech skupinách populace. Na skále a ledu stejně jako na umělých stěnách. Jedinou obranou je kontrolovat vše, využívat každé možnosti zvyšující bezpečnost lezců, mít správné návyky, být stále ve střehu.
Jak podotýká autor: "Dobrých lezců je mnoho, starých málo." Četba knih, jako je Jistota a riziko zvyšuje pravděpodobnost přežití nás všech. Budiž za to Pitu Schubertovi obrovský dík.
Autor je redaktorem Horydoly a překladatelem z němčiny. Přeložil například učebnici Skialpinismus a skitouring.