Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem
Housinské sedlo (415 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE ...a uháněl k Neumětelům. Slavný topografický úryvek ze Starých pověstí českých zná snad každý, kdo vychodil základní školu. Jeli jsme se podívat, kde se odehrálo drama z úsvitu českých dějin. Horymír a Šemík proti Křesomyslovi.

Jak na to

Trasa: 40 km
Čas výletu: celý den
Náročnost: střední
Terén: lesní a polní cesty, silnice, cyklostezky
Highlights: hřbet Housina
STRAVA.com: Neumětely (GPX)
Koloběžky: Crussis Urban 4.1

Vyšehrad, odkud skočil Šemík do Vltavy, dobře známe. Po cyklostezce z Prahy do Radotína jezdíme na kole i koloběžce. Březové Hory u Příbrami jsme už také navštívili. Teď se míříme do Neumětel.

Horymír byl podle Hájkovy Kroniky české z roku 1541 neumětelský vladyka (tedy nejnižší šlechtic), který byl na Vyšehradě odsouzen k smrti legendárním knížetem Křesomyslem. Jeho proviněním bylo ničení zlatých a stříbrných dolů v Březových Horách roku 846 v dnešní Příbrami.

VIDEO Housina a Neumětely na koloběžce

"Léta osmistého čtyřicátého druhého: Křesomysl kníže poslal mnoho kovkopů s rozličnými železnými přípravami na Jílové a jiné hory tu okolo ležící, aby hledali zlata." 

Vyšehrad.

Před popravou ho zachránil věrný kůň Šemík, který s ním skočil z Vyšehradské skály roku 847. Dopadli do vltavské tůně pod dnešním Vyšehradským tramvajovým tunelem a přeplavali na Císařskou louku. Horymír pak zamířil k Radotínu, kudy dnes vede cyklostezka Berounka, a dál do Neumětel v údolí mezi Brdy a Českým krasem.

"Někteří z vladyků Křesomysla napomínali, aby ten lid podzemní rozehnal a penězi ani chleby jim nepomáhal a víc si chleba než stříbra vážil. Tím napomínáním však nikterak nemohli knížete od toho stříbra a zlata odmluviti." 

Vyšehrad.

Ještě během odvážného útěku udělil Křesomysl za nevídaný kousek Horymírovi milost a poslal pro něj poselstvo. Horymír se podvolil, vrátil se na Vyšehrad a pokořil se knížeti. Ihned poté se ovšem vrátil, aby mohl zraněného Šemíka pohřbít. Kůň si to lidským hlasem vyžádal. V Neumětelech stojí nad jeho náhrobním kamenem Schwarzenberský náhrobek z roku 1887 s nápisem: "V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra, zakopán leží."

"Uhlédav čas příhodný, v jednu noc vsedl na svůj kůň, velmi rychle do Příbrami přijel a kovkopům jejich boudy a domy spálil, a kteréž nalezl, ty mečem zbil a doly jejich zavál. Prakticky stejným způsobem, jak předtím horníci přepadli Neumětely, oko za oko, zub za zub, Horymír vtrhl do Březových Hor a zapálil je."

Příbram.

Horymírův a Šemíkův příběh zpopularizovalo literární zpracování Aloise Jiráska ve Starých pověstech českých z roku 1894. Pro historiky je pověst ovšem nepříliš důvěryhodná, protože ji nemá starší kronikář Kosmas ve svém díle Chronica Boemorum (Kronika česká) z roku 1125.

"Kůň se počal velmi čerstvě obraceti a skoky veliké činiti. Kníže z oken vyhlédav se velmi divil. Když po druhé Horymíř zavejskal, kůň pod ním od jedné brány bradové až k druhé skok učinil. A přišlo třetí zavejsknutí a Horymírův pokyn: ‚Nuže, Šemíku, vzhůru!’" Kůň jemu odpověďal: "Pane, drž se!" Vtom učinil skok přes všecky zdi hradové až na druhou stranu řeky Vltavy." 

Vyšehrad.

Koloběžková jízda do jara

Jedeme z Prahy do Litně vlakem. Liteň sice leží na okraji vápencového Českého krasu, ale turisté ji znají spíš jako bránu do křemencových Brd. 

Hezkou silničkou, kterou se točí přesně po hranicích CHKO Český kras a klesá i stoupá jako na houpačce, svištíme přes Nesvačily do Všeradic. Po levé ruce sledujeme rozsáhlé pastviny, kde chovají jeleny a daňky na maso. 

Ve Všeradicích mineme tentokrát bez povšimnutí zámek i kuchařské muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové. Míříme na daleko starší cíl.

Nacházíme modrou turistickou značku, který vede hřebenem Housina. O něm se zmiňuje Hájek z Libočan, že po něm jel na koni Horymír a že na jeho konci stál Horymírův hrad. 

Jsme tu v ideální dobu. Duby a habry ještě nemají listí, ale cesta je už suchá. Tu a tam vidíme do kraje. Na jihu se zvedá přísná hradba brdských Hřebenů a na severu jsou chaoticky rozházené vrchy okolo Bacína.

Brdy na koloběžce.

Projíždíme po pěkné lesní cestě Hřeben Housiny (434 m), Housinské sedlo (415 m) a nejvyšší Housinu (461 m). Strmý sjezd na hranici možností našich kolobežek nás svede na rozcestí s červenou značkou, kde turistické značení opouštíme.

Stále po hřebenové cestě dojedeme na Starý Zámek. Stával tady hrádek, ale nikdo už neví, jak se jmenoval, kdo zde sídlil a kdy byl postaven. Zbylo z něho jen předhradí, dva příkopy a možná přístupová komunikace. Zbytek odtěžil lom na kámen.

Brdy na koloběžce.

Tady nejspíš bylo sídlo Horymírovo. Pro spravedlnost ovšem přiznejme, že je možné Horymíra usadit ještě do nedalekého hrádku Košík jižně pod Housinským sedlem (byl kompletně odtěžen lomem na kvalitní diabas) nebo do tvrze Neumětely (zatopil ji Velký rybník). Všechny tři lokality byly ve skutečnosti tvrze přibližně ze 14. století a brzy zanikly. Co tam bylo těsně po příchodu Slovanů do Čech, se můžeme jen dohadovat. Že něco z toho byl Horymírův hrad, nám připomíná jen Hájek z Libočan.

Jízda do Přemyslovských Čech

Po prohlídce zbytků hrádku na Housině už jde náš koloběžkový výlet ráz na ráz. Sjíždíme lesními serpentinami na jih po dubovém listí k obřímu prasečáku a pak po silnici podél Chumavy na okraj Libomyšle. Obhlídku tvrziště Hrádek u Libomyšle necháme na jindy. Za dalšími jeleními a mufloními výběhy dlouze a únavně stoupáme k severu. Nejprve se držíme bezejmenného potoka s nově opravenými rybníčky, od něhož poté odbočíme na západ do luk a polí. Na okolních kopcích Španělka a Švestkovka byla objevena další pravěká hradiště.

Zpod Švestkovky už pohodlně klesáme polní cestou ke zřícenině Vyšebohy. Velký statek je zbořený, zůstává stát už jen několik zdí, prohlédneme vstup do sklepů a odhadujeme, kde pramenila voda.

Brdy na koloběžce.

Vyšebohy při tom mají slavnou historii. Ve 14. století zde stávala prosperující vesnice, ale v 15. století už zde byla pustina. Zda to byl následek husitských válek, změny klimatu nebo jen vymřeli zdejší obyvatelé, nevíme. V 16. století zde byl postaven statek a ten vydržel až do roku 1990. Pak byl opuštěn a vidíme jen jeho ruiny.

Brdy na koloběžce.

Středověká ves sahala až k bezejmennému potoku, který stéká pod statkem na severozápad. Dodnes je vidět struktura polí a cest. Obdivujeme starou hrušku s obvodem kmene tři metry, která patří mezi chráněné stromy. 

Brdy na koloběžce.

O kousek dál na široké polní cestě stojí novodobý mohutný Smírčí kříž. Poukazuje na ještě starší historii Vyšeboh. Podle legendy Fuit in provincia Boemorum se zde měli ukrývat po svém činu vrazi svaté Ludmily. Na Tetíně 15. září 921 ji uškrtili jejím šátkem Tunna a Gommon, nejspíš najatí Vikingové. Gommona nechala později popravit Ludmilina snacha Drahomíra (a zřejmě objednatelka vraždy) a Tunna se zachránil útěkem z Čech.

Brdy na koloběžce.

Zločin se stal 75 let po Horymírově skoku z Vyšehradu. Ovšem zatímco Křesomysl patří mezi legendární a tedy neověřené Přemyslovce, Ludmila byla manželkou Bořivoje, prvního známého Přemyslovce na českém trůnu. Křesomysl byl pohan a Ludmila přijala křest.

Litavka.

Z Vyšeboh pak už jen rychle sjedeme po polňačce do Chodouně, najedeme na systém cyklostezek podél Berounky a skrze Zdice a Beroun a dojedeme do Srbska. Vybíráme si návrat domů do Prahy vlakem právě odtud, protože hrad Tetín nad řekou ležel za Horymírových dob na nejisté hranici Přemyslovské domény. Moc naší první známé dynastie totiž zprvu sahala jen do jádra středních Čech. Zbylé území tehdy patřilo jiným rodům.

Tetín.

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistický batoh, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinkyoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Z Kladna k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Podél Labe z Mělníka (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Neumětely (Český kras), Podél Ploučnice (Děčín) Podél Dyje (Znojmo) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

 

 

 

Horydoly.cz Přemyslovci na Horydoly

KROK Významné královské sídlo Vyšehrad 1. díl + Vyšehrad 2. díl

LIBUŠE Libušin hrad Mydlovar?

LIBUŠE Bitva o Libušín

KŘESOMYSL Neumětely: Horymír, Šemík a Křesomysl 

BOŘIVOJ Cesta na Levý Hradec

BOŘIVOJ Než se Přemyslovci přestěhovali do Prahy

SVATÁ LUDMILA Přemyslovská víra a krev

SVATÁ LUDMILA Stezka svaté Ludmily v Tetíně

SVATÁ LUDMILA Tetín s geocachingem

SVATÝ VÁCLAV Pouť ke svatému Václavu do Staré Boleslavi

SVATÝ VÁCLAV Chodíme po zemi svatého Václava

SVATÝ VÁCLAV Pouť ke svatému Václavu do Staré Boleslavi

SVATÝ VÁCLAV Rotunda svatého Václava na Malé Straně

SVATÝ VÁCLAV Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani v Českém Brodě 

SVATÝ VÁCLAV Velká voda na Rokytce

BOLESLAV II. Klášter na Ostrově ve Vltavě

BOLESLAV II. Cidlina je sjízdná vždy

OLDŘICH Víkendový výlet na elektrokolech Giant

BOLESLAV CHRABRÝ Vojtěchova poslední cesta

SOBĚSLAV I. Vyšehrad, významné královské sídlo

SOBĚSLAV Střední Mže z Ošelína do Stříbra

BŘETISLAV I. Jílové, tady už zlato není

BŘETISLAV I. Pivoňský klášter proti zmaru

SVATOPLUK OLOMOUCKÝ Vodácký výlet po Ohři z Loun

VLADISLAV I. Přimda bez turistické značky

VLADISLAV I. Bitva na Luckém poli

VLADISLAV II. Středověké stříbro v Kutné Hoře

PŘEMYSL OTAKAR I. Prácheňské muzeum

PŘEMYSL OTAKAR I. Přemyslovský lovecký hvozd

SVATÁ ANEŽKA ČESKÁ Proč si poslechnout operu Tannhäuser?

VÁCLAV I. Kadaň, opevněné město 

VÁCLAV II. Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti

PŘEMYSL OTAKAR II. Propluli jsme Velké valy v Nymburku

PŘEMYSL OTAKAR II. Dobrodružná cesta na kole podél Dyje

PŘEMYSL OTAKAR II. Opuštěná tvrz Kuřívody

PŘEMYSL OTAKAR II. Na Bezděz už jen pět dní

KUNHUTA UHERSKÁ (Ne)známé hrady za Mikulovem

ELIŠKA PŘEMYSLOVNA Unikátní vlastivěda z Prahy k Labi

KAREL IV. Pražské slunovratové mysterium

KAREL IV. Po Starých Zámeckých schodech

KAREL IV. Staroměstská věž na Karlově mostě

KAREL IV Pražské hradby na Novém Městě

KAREL IV. Kde čůrají velikáni české historie?

KAREL IV. Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou 

VÁCLAV IV. Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný

ZIKMUND Dobytí hradu Sion je záhadné

KAREL III. BRITSKÝ Praprapravnuk prvního krále Vratislava II. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ideologové - Vyšebohy?

No vždyť... :-) Tohle píšu v textu:

Podle legendy Fuit in provincia Boemorum se zde měli ukrývat po svém činu vrazi svaté Ludmily. Na Tetíně 15. září 921 ji uškrtili jejím šátkem Tunna a Gommon, nejspíš najatí Vikingové. Gommona nechala později popravit Ludmilina snacha Drahomíra (a zřejmě objednatelka vraždy) a Tunna se zachránil útěkem z Čech.

Ve 14. století zde stávala prosperující vesnice, ale v 15. století už zde byla pustina. Zda to byl následek husitských válek, změny klimatu nebo jen vymřeli zdejší obyvatelé, nevíme. V 16. století zde byl postaven statek a ten vydržel až do roku 1990. Pak byl opuštěn a vidíme jen jeho ruiny.

Reaguj
ideologové - Vyšebohy?

ono to mohlo být ještě jednodušší a obejdeme se skoro i bez klimatu. až do (plusmínus) napoleonských válek a průmyslové revoluce se evropou prohnaly spousty katastrof, které lokálně (v rozměru dnešního okresu) nebo globálně (v rozměru více dnešních států) způsobily významný pokles počtu obyvatel - od nejjednodušších krupobití a pozdních mrazů (kdy se v jednom okresu mřelo hlady) přes morové rány, válečné konflikty (armády žily z krajiny a vyjedené obyvatelstvo pak mřelo hlady) po explozi sopky někde na druhé straně planety (a ten rok nepřišlo léto a mřelo se hlady). a tak se v dobách populačně bohatých osidlovaly i lokality nepříliš úživné, aby se zas v dobách poklesu populace takové osady opouštěly. 

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 16.12.2024 15:09
Reaguj
ideologové - Vyšebohy?

Vyšebohy zanikly v malé době ledové. Středověká teplá perioda 950-1250 se vyznačovalo výrazným oteplením v oblasti Severního Atlantiku, ale souviselo s klimatickými změnami v Číně a jiných zemích. Hladina oceánu byla kolem roku 1200 o 20 cm výš než jsou dnes. Pak přišla malá doba ledová s velmi nestabilním počasím.

  • Autor Geograf
  • Datum a čas 14.12.2024 16:57
Reaguj
ideologové - Vyšebohy?

Zajímavá debata! Tak shrnuje klima v českých zemích Jan Holovský: 

Malou dobou ledovou se rozumí extrémní výkyvy podnebí euroatlantického prostoru mezi 14. až 19. století s vrcholem mezi lety 1638 až 1715. Ačkoliv průměrné teploty poklesly, nešlo o období neustálé zimy, jak by možná někdo čekal, ale především o období silné nestability počasí. Malá doba ledová nahradila mimořádně teplé a stabilní období v 10. až 13. století, jemuž zase předcházelo chladnější období drsného raného středověku atd. Ale malá doba ledová z té dlouhé řady přece jenom vyčnívala. Bylo to totiž nejstudenější období za 2000 let a navíc se stalo svědkem a tak trochu i katalyzátorem největší změny v lidských dějinách – vzniku moderní společnosti.

Když si střední Evropa ve 13. století ještě s určitými odchylkami (např. hladomory let 1043 a 1281 až 1282) užívala teplé období, v němž se teploty příliš nelišily od těch dnešních, na severní periferii Evropy se už rozšiřovalo zalednění. V Českém království se tehdy rychle zvyšoval počet obyvatel, budovala se nová města a rozšiřovaly osevní plochy. Pak přišel rok 1310 a začátek poklesu teploty, který v roce 1315, kdy začala série mimořádně vlhkých let, přešel v účast střední Evropy na obrovském celoevropském hladomoru. Tzv. Velký hladomor trval do roku 1317, ve zmenšené míře až do roku 1322 a připravil Evropu o miliony životů. Hlavním poznávacím znamením nového klimatu se stala nestálost. Nestabilní počasí plné extrémů pak znamenalo ve zranitelné zemědělské společnosti neustálou hrozbu podvýživy a s ní spojený vyšší výskyt epidemií. Přes oslabené Středoevropany se tak v půlce 14. století přehnala černá smrt, doslova apokalyptická morová epidemie, která během pár let přivedla do hrobu asi třetinu Evropy. Polohou vcelku izolované české země, ležící mimo hlavní obchodní trasy, však byly většinou ušetřeny a s nimi i velká část severu střední Evropy. Uprostřed zbídačelého kontinentu tak mohla vyrůst oáza prosperity pod vládou Karla IV. České země ale nakonec celoevropskému dění neutekly a mor, který se rád vracel, do Čech pronikl roku 1380 v plné síle. Zemi doslova přeoral. Následný šok a společenské změny pak v zemi, považující se za střed křesťanského světa, výrazně přispěly k vzniku husitského hnutí.

A zde je globální teploty v Evropě:

Reaguj
ideologové - Vyšebohy?

Jestli reagujete na poznámku o klimatu, které mohlo způsobit opuštění vesnice Vyšebohy, tak to nemá s ideolgií nic společného.

Český kras je totiž jedna z nejteplejších a zároveň nejsusších oblastí v Čechách, a zároveň je půda odvodňovaná vápencovým podkladem skrze jeskyně a propasti. Znamená to, že jakýkoliv drobný výkyv počasí může znamenat rychlou změnu úživnosti půdy. Typicky se na plošinách nad Berounkou (to jsou i Vyšebohy) střídají stepi, lesostepi, šipákové dubo-habrové háje a také louky a pole. Změny jdou rychle v řádech několika málo desítek let.

Navíc vesnice potřebuje dost vody. V Českém krasu se stávají dvě věci - buď je obecně klimatické sucho a prameny mají méně vody, nebo se přesměrují toky v podzemí nějakým drobným propadem či vzlínáním ve zkrasovatělém vápenci. A pokud se to stane vesnici, je nutné ji opustit, jinak umřeš žízní, nenapojíš zvířata a nezavlažíš zahrady, sady a pole.

Tady je hezká ukázka z druhého břehu Berounky: Komárkova chata stávala na vzácné stepi ještě začátkem devadesátek viz: https://youtu.be/GYYMcsu4oIw Dnes je step v podstatě zarostlá křivím a stromy.

Reaguj
ideologové

Libtardi musí tu svou zelenou ideologii o klimatu nacpat všude!

  • Autor Huze
  • Datum a čas 13.12.2024 23:53
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Jak vybrat nejlepší odrůdu třešní a višní pro vaši zahradu?

Jak vybrat nejlepší odrůdu třešní a višní pro vaši zahradu?

Představte si teplé letní odpoledne na zahradě plné šťavnatých plodů. Sníte o tom? Chcete-li si tuto touhu splnit, věnujte chvíli výběru ideálních stromů. Začněme analýzou, které odrůdy třešní a višní by se nejlépe hodily do... celý článek

21 tipů na zimní lezení nad Popradským plesem

Desfourský palác, nejkrásnější budova své doby

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Tatry zpoplatňují skialpinismus

Tatry zpoplatňují skialpinismus

Štrbské pleso, Tatranská Lomnica a Chopok zpoplatní skialpinismus v lyžařských střediscích. Denní vstupenka stojí od letošní zimní sezony 7 eur, sezonní vstupenka přijde na 99 eur. V ceně je výstup vlastní silou po určených
Dětské láhve pro děti: Podpořte pitný režim nezávadnou a kvalitní lahví

Dětské láhve pro děti: Podpořte pitný režim nezávadnou a kvalitní lahví

Pitný režim je klíčový pro zdravé fungování celého organismu. Aby vaše ratolesti měly dostatek tekutin a zároveň si na doplňování hydrataci vytvořily správné návyky, je důležité jim vybrat kvalitní a nezávadnou láhev.
Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Umělá inteligence jako váš nový cestovní rádce? Jistě! Má ovšem úskalí

Cestování bylo vždy tak trochu dobrodružství. S nástupem umělé inteligence se ovšem nejistota snižuje a cestovní ruch na celém světě se stává dostupný pro nejširší veřejnost. Chatboti jako Gemini, ChatGPT nebo Perplexity
TEST Columbia Geoterra OutDry LTR

TEST Columbia Geoterra OutDry LTR

Solidní pohorky Geoterra neboli pevné trekkingové boty ušila americká značka Columbia snad přímo pro české a slovenské vyznavače outdooru. Komfortně zdolají lesy, kamení, kopce, bahno, písek, kaluže, závěje listí i mokrou trávu.
Vánoční trhy v Praze 2024

Vánoční trhy v Praze 2024

Pražské vánoční trhy patří k nejzajímavějším v Evropě. Podívejte se, kdy a kam všude můžete zajít a nakoupit tradiční dárky, sváteční drobnosti, anebo si jen užít vánoční atmosféru konce roku 2024. Zima se už

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 6.-22.12. 22.12.
Štědrodenní Ohře - splutí Loket   24.12. 09:30
Zpívání na Radničních schodech Praha, Hradčanské n.   24.12. 15:00
Striezelmarkt - vánoční trh Německo, Drážďany 27.11.-24.12. 24.12.
Štědrovečerní zpívání Pardubice, Pernštýnské náměstí 24.12.
Zpívání u vánočního stromu Kněždub 24.12. 00:00
Lužnice - vánoční jízda
Suchdol Pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí 25.12. 10:00
Živý betlém Praha, Hostivař 25.12. 17:00
Desná - splutí Vikýřovice Desná - Šumperk 26.12.
Memoriál Alfréda Nikodéma - otužilci Praha, Slovanský ostrov   26.12.

Diskuse

Что реально происходит в ... Veronaarv, 22.12.2024 2:00, 10 příspěvků
where to get cheap liores... Smninvip, 22.12.2024 1:48, 118 příspěvků
Venkovní fitness / workout Honza, 21.12.2024 13:18, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 20.12.2024 22:48, 2 příspěvky
INU Honza, 20.12.2024 13:44, 2 příspěvky
Nejenom 90´s PK, 20.12.2024 11:47, 1 příspěvek
co by člověk pro ženu neu... Horydoly - Andrea Černá, 18.12.2024 11:34, 2 příspěvky
Venkovní fitness / workout Šlojíř, 17.12.2024 21:39, 2 příspěvky
INU Honza, 17.12.2024 20:54, 1 příspěvek
Ahoj, hledám bezpečnou a ... Luca Bolton, 17.12.2024 14:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velké Karlovice zahájí se... Horydoly , 13.12.2024 23:29
Žáčková opouští Valachy Horydoly , 13.12.2024 23:01
Šimůnek končí ve Forbesu Horydoly , 13.12.2024 22:57
Holiday World Horydoly , 13.12.2024 10:41
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 13.12.2024 10:40
Pozvánka na Valnou hromad... Horydoly , 6.12.2024 11:03
Běžecké závody 2025 Horydoly Open, 4.12.2024 10:37
Advent České Budějovice Horydoly , 3.12.2024 10:16