Na lyžích pod Grosssglockner na Oberwalderhütte

Na lyžích pod Grosssglockner na Oberwalderhütte
Vorderer Bärenkopf (3249 m), Hohe Tauern.
Autor snímku Dušan Němeček
SDÍLEJ:

Vysoké Taury / Hohe Tauern - nejvyšší horská oblast Rakouska, se pyšní množstvím vrcholů nad tři tisíce metrů a především nejvyšší horou Grossglockner (3798 m) a nejdelším ledovcem Pasterze (9 km). Sem teď vyrážejí stovky skialpinistů na lyžařské vysokohorské túry.

Jak na to

Pozor!

Pokud neovládáte aspoň základy pohybu na ledovci, neměli byste se pouštět mimo vyjetou trasu na chatu Oberwalder. Tamní ledovec je bez trhlin pouze v tomto pásu. Výlety na všechny strany z chaty jsou vyhrazené pouze pro zkušené a dobře vybavené horské turisty a lyžaře. Zdánlivě neporušené bílé sněhové pláně jsou totiž pastmi, neboť se pod nim skrývají desítky metrů hluboké ledovcové trhliny do kterých se občas někdo i při nejvyšší opatrnosti proboří.

V Rakousku je lyžařská turistika spojena s ledovci, horolezeckými mačkami, cepínem a lanem. Je tam stejně populární, jako v Česku běžecké lyžování. Skialpinismu se věnuje více než desetina obyvatel této alpské země.

Oblíbená, panoramatická a ne příliš těžká túra vede z populárního parkoviště Franz-Josefs-Höhe na chatu Oberwalderhütte. Na jaře autem vyjedeme až do výšky 2400 metrů nad mořem a jsme rázem mezi zaledněnými velikány. Nebudeme tedy muset stoupat příliš vysoko. V zimě musíme šlapat po svých a vyrazit až z horského střediska Heiligenblut po uzavřené silnici na Franz-Josefs-Höhe.

VIDEO Parkoviště Franz-Josefs-Höhe Grossglockner

Pěšky skrze tunely

Na parkovišti si připneme lyže na batoh a vstoupíme do podzemí. Cesta zvaná Gamsgrubenweg (Kamzičí rokle) totiž vede skrze tunely vystřílené ve skále. Je to praktické a bezpečné, protože staré cesta vedoucí po úbočí venkem je neustále ohrožována kamennými i sněhovými lavinami. Tunely jsou vybavené osvětlením na fotobuňku, a tak není potřeba brát s sebou svítilnu.

Po hodině dorazíme ke staré a věčně zavřené Hofmannově chatě a po další čtvrt hodině k lavičkám u vyhlídky na vodopád spadající z ledovce Südliche Bockkar-Kees na ledovec Pasterze pod námi. Tady nasadíme lyže se stoupacími pásy.

Mírně stoupáme mezi ohlazenými skálami podél ledovcové řeky, až se objeví jednolitá bílá plocha ledovce Bockkar. Pro orientaci slouží několik tyčí zabodnutých do sněhu, ale většinou nejsou potřeba. Stopa tu bývá projetá od desítek lyžařů.

Grossglockner.

Každý za své

Nekonečně dlouhým ledovcem stoupáme "každý za své." Jde o to, kolik fyzických i morálních sil každý z nás v sobě najdeme. V průvodcích se píše, že za hodinu bychom měli být na chatě Oberwalder, ale to zřejmě stíhají jen závodní lyžaři. Běžný průměr jsou dvě hodiny a nejsou výjimkou ani tříhodinové výstupy.

Je na co se dívat, protože okolní panoráma je neskutečně krásné a divoké, a zároveň samotné stoupání jednotvárnou plání je nudné. A ještě k tomu na nás obyvatele českách nížin a kopečků působí nadmořská výška. Jsme totiž ve výšce nějakých 2700 metrů nad mořem a to už je znát na zhoršeném dýchání a některé lidi může z rychlého stoupání bolet hlava. Na to ovšem obvykle stačí paralen nebo ibalgin.

Nakonec na lyžích obejdeme obří skalní suk uprostřed ledovců zvaný Burgstall a zezadu dojdeme k chatě Oberwalderhütte, která na něm stojí a celou dobu výstupu se vysmívala našemu plahočení.

PANORAMA Ledovec Pasterze - vpravo stoupá cesta Gamsgrubenweg na chatu Oberwalderhütte
Kliknutím otevřete velké panorama. Foto: Dušan Němeček 

Jednoduché ubytování ve společné noclehárně

Oberwalderhütte je velká chata, vaří se tu několik jídel. Ubytování se platí i se snídaní. Můžete si vybrat z hotelových pokojů nebo spát ve společné noclehárně. Otevírá se ale až v červnu!

V zimě je otevřený pouze winterraum, neboli zimní noclehárně. Najdete v něm palandy, deky a polštáře. Zatopíte si tu. Jídlo a pití si ovšem musíte přinést sami. Nakonec zaplatíte do samoobslužné pokladničky.  

Chata stojí ve výšce 2973 metrů a první noc se vám proto může spát špatně. Po aklimatizaci se to zlepší.

Grossglockner.

Krásné i nebezpečné sjezdy

Z chaty se dají dělat lyžařské nebo horolezecké výstupy na okolí kopce, které jsou jen o pár set metrů výš. Populární výstup na mačkách a sjezd dolů na lyžích vede na Johannisberg (3453 m), pěkné lezecké túry jsou na Bärenkopf (3401 m), Hohe Dock (3343 m) a Fuscherkarkopf (3111 m), jehož složité jméno turisté zjednodušují na FKK. Dá se chodit i na nižší kopce v blízkém okolí chaty.

Návrat z chaty k parkovišti, kde jsme nechali auto, vede stejnou cestou, kterou jsme sem přišli. Nejezděte příliš brzy ráno, protože ze včerejška rozměklý sníh mívá ještě ledovou krustu, ve které se špatně zatáčí. Ideální hodina odjezdu je desátá, kdy už je horní vrstvička firnu rozměklá, ale spodní je ještě pevná.

Sjezd po ledovci Bockkar od chaty Oberwalderhütte pod Grossglockner.

Od chaty vedou další dva dobrodružné sjezdy přes ledovec Pasterze. Lze je ovšem uskutečnit jen na horolezeckém laně a s velkou opatrností. Jednodušší trasa nejprve obkružuje ledovec ze shora pod Johannisbergem, poté podjíždí severní stěnu Glockneru po sněhových terasách a nakonec klesá na Pasterze k dolní stanici lanovky. Rizikový, ale krásný sjezd vede přímo od Johannisbergu kolmo dolů pásmem trhlin a séraků a po plochém ledovci k lanovce. Nakonec nastává úmorné stoupání pěšky s lyžemi na ramenou k parkovišti.

Tyto sjezdy nelze obecně doporučit, protože na nich hrozí zavalení lavinami a padajícím ledem, případně pády do neviditelných trhlin. Přesto je každý den nějaká skupina lyžařů absolvuje.

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hůlky, boty, lyžařské brýle)
Horolezecká výbava na ledovec (turistický cepínmačkypřilba) - není zcela nutné lanokarabinysmyčkyprusikyledovcové skoby.
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovkamapa nebo GPSlékárničkamobilopalovací krémtmavé brýlebivakovací pytel)
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell)
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na dva dny.
* Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle

Horydoly.czČTETĚ TAKÉ: Co je potřeba na skialpinismus

Booking.com

Kde se najíst a napít

V zimě si musíte vzít všechno jídlo a pití  s sebou. Až se na jaře (obvykle na začátku května) otevře silnice, je možné využít poslední restaurace u parkoviště na Franz-Josefs-Höhe. Po cestě sice míjíme Hofmannovu boudu, ale ta bývá většinou zavřená. Další jídlo a pití si tedy můžeme dát až na chatě Oberwalder. Poslední vodu můžete nabrat u vyhlídky nad vodopádem, protože dál už následuje jen sněhová pláň.

Doprava

Nejjednodušší je cesta osobním autem přes Salzburg, Bischofshofen, Zell am See a do Brucku, kde začíná placená vysokohorská silnice Grossglocknerstrasse. Tou se dojedeme do výšky 2400 m n.m. na bezplatné kryté parkoviště v místě zvaném Franz-Josefs-Höhe. Na cestu ze středu Čech je nutno počítat sedm hodin jízdy. Vlakem je možné dojet až do Zell am See, odkud jezdí po vysokohorské silnici několikrát denně autobus.

Po cestě pozor na motorkáře a cyklisty, protože dvě kola jsou na zatáčkovité a prudce klesající silnici rychlejší než čtyři. Často se stává, že jedete v autě a v zatáčce vás předjede tatík s bříškem na horském kole a na rovince sportovec na silničním kole.

PANORAMA Grossglockner a Ankogel
Kliknutím otevřete velké panorama. Foto: Zupanc - Kärnten Werbung 

Fascinující jízda

Pokud nehodláte vyrazit mezi ledové trhliny, přesto stojí autovýlet po Grossglocknerské silnici za to. Kromě vyhlídkových zastávek za každou druhou zatáčkou můžete zdarma navštívit několik zajímavostí.

Alpine Naturschau - expozice vysokohorské přírody vedle silnice na hranici lesa

Edelweisspitze - odbočka na nejvyšší místo silnice a zároveň nejlepší výhled na zaledněné třítisícovky

Parkoviště Franz-Josefs-Höhe - prvotřídní vyhlídkový bod na ledovec Pasterze a horu Grossglockner

Besuchzentrum - multimediální expozice u parkoviště o ledovcové krajině včetně fascinujícího krátkého filmu v kině

Baobachtung Swarowski - dřevěná vyhlídka nad parkovištěm, ve které se půjčují dalekohledy kvůli pohledům do severní stěny Grossglockneru

Gletscherbahn - kolejová lanovka, které návštěvníky sveze od parkoviště dolů k ledovci Pasterze. Vzhledem k odtávajícímu ledu je nutné část cesty absolvovat pěšky  

INFO: Grossglocknerská alpská silnice


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hoffmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry na jižní straně (Stüdlhütte)

SKILPINISMUS Lyžařské túry na severní straně (Oberwalderhütte)

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse

BEZPEČNOST: Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě

PANORAMA Grossglockner, severní stěna nad ledovcem Pasterze
Kliknutím otevřete velké panorama. Foto: Dušan Němeček 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Školáci jdou do školy poprvé 2. září. Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 12 dní. Podívejte se, kdy se budou... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Putování na sněžnicích po tyrolském Kaiserwinklu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

5 tipů pro zodpovědné hraní

5 tipů pro zodpovědné hraní

Bez ohledu na to, jak silná je touha po výhře, je nutné zajistit, aby člověk nepodlehl hazardu. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený hráč, praktikování zodpovědného hraní
Kam v Praze a Brně na piknik?

Kam v Praze a Brně na piknik?

Piknik je skvělý způsob, jak strávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Zážitek spojuje lidi s dobrým jídlem a pitím, v příprodě a při tom ve víru velkoměsta. Můžeme vyrazit v létě i v zimě, odpoledne i přes
Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Salát Wakame: kulinářský trend z Japonska

Japonská kuchyně vždy fascinovala svým jedinečným přístupem k přípravě pokrmů. Mezi hlavní ingredience mnoha jídel patří mořské řasy wakame - produkt, který spojuje jemnou chuť s množstvím prospěšných vlastností. Wakame je ideální volbou
Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

Jevanská kaskáda rybníků na bruslích

7 jevanských rybníků tvoří kaskádu, která pravidelně zamrzá a poskytuje bruslařům velkou radost. Na Jevanském potoce se rozlévá celkem 10 rybníků a 2 rybníčky k chovu ryb.
Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

Plynový vařič na bombu jako nepostradatelný pomocník v přírodě

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Příroda je skvělým místem pro odpočinek a útěk od každodenního shonu, ať už jde o krátkou túru, víkend pod stanem, nebo delší expedici. Jednou z klíčových věcí, na kterou byste neměli

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 21.-23.2. Cestovní ruch 21.2.
Sexuální život zvířat - exkurze Jihlava, ZOO Přednáší Veronika Jiříčková 22.2. 13:00
Hiihto - běžky Finsko, Lahti 22.-23.2. 22.2.
Šumavský Skimaraton Kvilda 22.-23.2. Běžky 22.2.
Matějská pouť Praha, Holešovice 22.2.-13.4. 22.2.
Ostře sledované vlaky Praha, hlavní nádraží Nostalgický vlak do Prokopského údolí 22.2. 15:00
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 50 km klasicky 22.2.
Zimní táboření na Skutečné
Čeladná https://kct.cz/ 22.2.
Chinese Downhill Špindlerův Mlýn, Svatý Petr Hromadný sjezd na horských kolech 22.2. 16:00
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 22.-23.2. Běžky 22.2.

Diskuse

If catarrhal bedding, vir... eposnuciciyeg, 22.2.2025 17:30, 48 příspěvků
Abrasions maintaining mus... aqekeamoovzuf, 22.2.2025 17:27, 48 příspěvků
Bladder registration thro... evuuimiko, 22.2.2025 17:23, 48 příspěvků
Their recurrently proport... eqekixet, 22.2.2025 17:20, 48 příspěvků
Screening hypochloraemic,... eveheneirmivh, 22.2.2025 17:07, 48 příspěvků
Najjar encoding campaigns... oxibeeb, 22.2.2025 17:03, 48 příspěvků
A babies, busy voices pha... ajahijuzefa, 22.2.2025 16:53, 48 příspěvků
Biceps' vidalista supraco... ousukuyecuni, 22.2.2025 16:45, 48 příspěvků
Repeated viagra no prescr... ogutasomaga, 22.2.2025 16:34, 48 příspěvků
In shifts, myopic service... ekeztuseotaje, 22.2.2025 16:31, 48 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklocestování Frýdek Místek Horydoly , 18.2.2025 14:43
Budějovicko láká na valen... Horydoly , 15.2.2025 2:38
Únor v Papilonii Liberec Horydoly , 14.2.2025 22:48
Užijte si valentýnskou ro... Horydoly , 14.2.2025 22:43
Praha a střední Čechy Horydoly , 14.2.2025 22:37
Dolní Morava Horydoly , 14.2.2025 22:33
Virtuální Valentýnský běh Horydoly , 14.2.2025 22:28
Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 5.2.2025 2:48