Záchrana těžce zraněných lyžařů a snowboardistů, několikadenní rozsáhlé pátrací akce s vrtulníkem, záchrany životů s laickým defibrilátorem – tak vypadala ve stručnosti zimní sezona Horské služby v tuzemských horách.
Stáhněte prezentaci:
HORSKÁ SLUŽBA 2010/2011
(6 MB, powerpoint)
O něco více zásahů než loni
Členové Horské služby provedli v letošní zimní sezóně 6512 zásahů, což je o 279 víc, než během zimy 2009/2010.
Nejčastějším zraněním bylo poranění kloubu, zlomenina a zhmoždění. I přes stálá varování byla řada zranění také způsobena tím, že jezdci neměli doporučenou lyžařskou přilbu.
K nejčastějším zraněním v letošní zimní sezóně docházelo na lyžařských svazích, při sjezdovém lyžování se zranilo 3532 osob a na snowboardu 1777 osob. Celkově se na horách v zimní sezóně zranilo 6512 osob.
Poláci, Němci a Holanďané
"Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2491 zraněných osob, následují Jeseníky a Jizerské hory. Na horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláci, Němci a Holanďané," uvádí náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. "Zhruba 40 % zásahů tvořili cizinci. Tento poměr se však významně liší pohoří od pohoří."
"Zaznamenáváme sice lehké zvýšení počtu zraněných, ale přesto lepší kázeň turistů na horách. K tomu jistě přispělo i 10 FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jehož zveřejnění jsme věnovali zvýšenou pozornost," připomíná české Horské služby Jiří Brožek.
Léto je daleko klidnější než zima
V minulé letní sezoně 2010 zazanamenala Horská služba 912 zásahů.
Záchranářská a preventivní činnost je velmi důležitá pro bezpečnost návštěvníků hor.
Výše dotace Ministerstva pro místní rozvoj na provoz je letos 90 milionů korun. "Horskou službu považujeme za jednu z klíčových aktivit, která přispívá k rozvoji domácího cestovního ruchu. Návštěvníci českých horských středisek se mohou spolehnout na síť velmi kvalifikovaných záchranářů," řekl na dnešní tiskové konferenci náměstek ministra pro místní rozvoj a předseda správní rady Horské služby Michal Janeba.
Čtrnáct nových záchranářů
Horské službě se daří držet krok s podobnými organizacemi v zahraničí co do technického vybavení i po stránce fyzické zdatnosti jejích členů. Svědčí o tom i výsledky náročné Základní zimní školy Horské služby, určené pro zájemce o členství.
Během tohoto kurzu trénovali adepti na záchranáře například práce v lavině, horolezectví v zimních podmínkách a pátrání po pohřešované osobě. Z patnácti zájemců složilo závěrečné zkoušky čtrnáct účastníků kurzu a mohou nosit odznak Horské služby.