OUTDOOR V KOSTCE Otužování je velmi levný sport. Jenže co není, může být. Třeba takový běh byl dlouho považován také za levnou aktivitu. V poslední době ovšem mají běžci možnost utratit za své hobby více než paraglidisté. Co všechno lze prodat otužilcům a plavcům ve studené vodě? Zatím toho příliš není.
Plavecká bójka
Podobnou rekvizitu měl David Hasselhof v seriálu Pobřežní Hlídka. V podstatě má dvě funkce – abyste byli vidět a abyste mohli v případě nouze na plovák naskočit, zapískat na píšťalku, případně měli v kapse nějaké drobnosti. Jsou i verze se suchou kapsou.
Otužilci většinou sáhnou po nafukovacím provedení, ceny se pohybují od nižších stokorun až po tisícikorunu. Být vidět se ale může hodit při plavání kdekoliv, kde je provoz plavidel. V zimě to je hlavně kvůli tomu, kdyby náhle nastala křeč nebo ztuhlost. Každopádně v zimě je zvlášť dobrý nápad plavat ve skupině.
Župan
Je zpříjemněním výlezu z vody i cesty z parkoviště k vodě. Oceníte možnost převléknout se kdekoliv a po koupání hned shodit ledové plavky a užívat si pálení pokožky. Nejen boxeři mohou používat župan jako sportovní vybavení.
Teploměr
Ten vám umožní poměřovat si otužilecké výkony. Za otužilecké plavání se většinou považuje to v teplotě kolem 4 stupňů Celsia a níže. Speciální teploměry nejspíš neexistují. Ale je možné si jednoduše vhodný teploměr vyrobit. Stačí k tomu obyčejný teploměr do chladničky za pár desítek korun jako tento.
Na něj pak umístit 2m šňůru s háčkem – například z šatního ramínka pro ukotvení na břehu – a teploměr opatřit závažím. Zde bylo nutné do teploměru propálit díru nažhaveným drátem, otvorem provléknout nerezové očko a důkladně utěsnit lepidlem Chemopren. Na konci je umístěna větší ocelová matice. Takto teploměr v řece neuplave a klesne ke dnu pro optimální podmínky měření.
Chytrá zařízení?
Otužilectví je sportem, který vyhledávají vyznavači všímavosti. Pro zklidnění mysli a soustředění na své tělo a okolní prostředí je možná lepší se nerozptylovat žádnými digitálními přístroji. Ale koho by to více motivovalo, existují například aplikace sledující otužilecký pokrok jako Cool water therapy. Jinak stačí obyčejné stopky nebo třeba Tabata časovač, který odpočítá jednotlivé fáze (příprava, osmělování, plavání).
Co na nohy a ruce
I když se na internetu nabízí spousta neoprenových bot a rukavic, otužilici často nic takového nepouživají. Jedním z důvodů je snížení hodnoty sportovního výkonu. Dalším důvodem je bezpečnost. Na holých dlaních a chodidlech totiž nejlépe poznáte, kdy už máte dost. Pokud je riziko ostrých předmětů na dně, pak je lepší si vzít obyčejné lehké tenisky. Jinak postačí běžné sandále k vodě.
Na hlavu se hodí jakýkoliv kulich, otužilci si hlavu nenamáčejí. Plavání pod ledem a další extrémy si většina nechává ujít. A plavky vzít jakékoliv, na které jste zvyklí.
Tak suma sumárum, otužovat se dá začít zpravidla bez zvláštního vybavení. Jiná věc je samotný přístup a metodika. O tom vyprávějí ve svých knihách, rozhlasových pořadech, podcastech nebo přímo ve svých kurzech například Wim Hof, Koen de Jong nebo našinci Jakub Chomát a Libor Mattuš.
VIDEO Setkání vodáků s otužilci na Štěchovické přehradě
CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze... celý článek
RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro