Den Díkůvzdání je jedním z největších amerických svátků a připadá tradičně na čtvrtý listopadový čtvrtek. Americké rodiny se během něj setkávají u tradičního jídla, kterým je nadívaný krocan. Prvně svátek slavili evropští osadníci v Americe roku 1621 jako poděkování za sklizeň a přežití první zimy. Ve 20. století se tento den stal v USA postupně počátkem vánočních nákupů.
"Jsem rád, že se za těch sedm měsíců, kdy jsem mohl stát v čele ministerstva životního prostředí, podařilo splnit to podstatné, s čím jsem do funkce přicházel. Do Bruselu se vracím s tím, že se podařilo snížit počet sporů s Evropskou komisí z květnových jednadvaceti, ke kterým přibyly další dva, a to tak, že jedenáct bylo vyřešno a u čtyř nastal výrazný posun," řekl úvodem ministr životního prostředí Ladislav Miko.
Spory s Evropskou unií
"Důraz jsem kladl zejména na otevřenou, věcnou a odborně podloženou diskusi. Ve sněmovně se tak podařilo prosadit klíčovou novelu zákona o ochraně přírody, která zajišťuje zejména účinnější ochranu stromořadí před masovým kácením a od 1. prosince 2009 se ruší i nesystémové udělování výjimek ze zákona vládou, kterých bylo uděleno jen za dobu mého působení 281 a ještě jednu předložíme. Ve spolupráci s řadou odborníků jsme zpracovali faktografickou Zprávu o stavu české přírody a krajiny v roce 2009, která může sloužit jako cenný podklad pro řadu rozhodnutí. Vláda také souhlasila s rozšířením soustavy Natura 2000 o více než dvě stovky unikátních míst a ptačí oblasti byly doplněny o chybějící dvě - Českobudějovické rybníky a Dehtář, vypočítává dále aktivity ministerstva jeho šéf Ladislav Miko.
Nové trasy silnic a dálnic
"Podařilo se posílit vnímání Ministerstva životního prostředí jako konstruktivního a věcného partnera především s ostaními resorty. MŽP navrhlo například pro životní prostředí únosnou trasu některých kontroverzních staveb - R55 v oblasti Bzenecké doubravy, přeložky silnice I/13 Děčín, D8 či R43 kolem Brna. Na Šumavě pak obnovilo dialog s obcemi i kraji, připravilo speciální dotační program pro obce v národních parcích a v jejich sousedství, neboť si uvědomujeme, že mají ztížené podmínky pro svoji činnost. V řadě případů jsem samozřejmě navazoval na svého předchůdce. Vládě jsem předložil aktualizaci Plánu odpadového hospodářství, která umožní i v budoucnu zakázat dovoz zahraničního odpadu do českých spaloven a umožňuje poskytnutí státní dotace na energetické využití odpadu," uvedl dále Ladislav Miko.
Mapy zadarmo
Ministr zdůraznil, že se podařilo přijetím novely zákona o právu na informace o životním prostředí zajistit přístup k mapám a dalším informacím snadno a zdarma. "Zřizujeme geoportál umožňující snažší přístup k mapám a jejich volné užívání občany a orgány veřejné správy," řekl Ladislav Miko a vysvětlil, že se tím především ruší různé poplatky, jež se platily za využívání těchto kartografických děl a přitom šlo o zbytečné přelévání peněz.
Ministr prohrál boj o horní zákon
Za neúspěch ministr považuje neprojednání novely horního zákona v Poslanecké sněmovně.
Na otázku, proč ve funkci nezůstal až do konce působení stávající vlády, ministr odvětil, že přislíbil působení ve vládě jen na dobu šesti měsíců a už tak tento slib překročil o jeden měsíc.
Vysoké školy nepřipraví absolventy na byrokracii
Na otázku, jak posuzuje úroveň vysokoškoláků absolventů, kteří studovali příslušné obory, jež jsou orientovány na životní prostředí a kteří přicházejí do praxe, odcházející první muž ministerstva životního prostředí řekl, že dovedeme pro praxi připravit například dobré biology a další odborníky, ale chybí jim hlubšíí znalosti v oblasti řízení státní správy a to především právnické a manažerské.
"Bohužel nemáme tu dosud obor postavený vyloženě pro budoucí manažery v tomto resortu," řekl ministr a dodal, že nepřestane mít kontakt s vysokoškolským prostředím, neboť přestože se vrací do Bruselu, zůstává nadále členem správní rady Karlovy univerzity a vědecké rady Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. Toto členství není spojené s funkcí ministra.