Osvětim: Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů...

Osvětim: Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů...
Osvětim (Auschwitz II - Birkenau). Brána mrtvých.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

"Samotné usmrcování trvalo nejkratší dobu. Za půl hodiny jsme mohli vyřídit dva tisíce, ale spalování trvalo strašně dlouho. Zabíjení bylo lehké, nebylo třeba ani stráží, aby je nahnali do komor; šli tam dobrovolně, protože si mysleli, že se jdou sprchovat; místo vody jsme pak pustili jedovatý plyn. To všechno šlo velmi rychle."

Rudol Höss popsal Norimberskému tribunálu, jak on a jeho nacionálně-socialističtí kumpáni zavraždili přes milion lidí v Osvětimi. Jeho řeč byla bez emocí, popsal technické podrobnosti, jako by obří stroj na přeměnu živých žen, mužů a děti na popel bylo něco normálního

Milion zavražděných, Rudolf Höss, plynové komory, Josef Mengele a Auschwitz. Osvětim - Březinka mohlo zůstal nevýznamným městečkem v Malopolsku na soutoku Visly a Soly, kdyby si ho nevybrali nacističtí okupanti k realizaci svých zrůdných plánů.

Rudolf Höss byl po válce zatčen a popraven právě na popravišti v Osvětimi. Josef Mengele zmizel do Jižní Ameriky a nakonec se utopil po infarktu při plavání v moři. Většina dozorců z Osvětlimi byla časem pochytána po celém světě díky klasické policejní práci celého světa a také židovským pátracím organizacím, jejichž činnost neustává ani dnes. Mnozí byli popraveni, další dostali dlouholeté tresty.  

Auschwitz (Osvětim). Arbeit macht frei (Práce osvobozuje).

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau se skládal ze tří oddělených táborů Auschwitz I, II a III.

Auschwitz I

Nejprve byl v bývalých vojenských konírnách zřízen Auschwitz I - likvidační tábor pro polské odpůrce německé okupace. Tábor byl založen na rozkaz Heinricha Himmlera 27. dubna 1940. Na přípravné práce byly povolány tři stovky Židů. V květnu téhož roku přijel první transport třiceti vězňů s jednotkami SS, pod jejichž správu koncentrační tábory spadaly v celém Německu. Následovalo stavění dalších bloků a vytváření míst pro další vězně. V létě roku 1940 začalo první vysídlování polského obyvatelstva z města Osvětim.

Auschwitz I fungoval převážně jako mužský tábor. Byli v něm vězněni mimo jiné i sovětští váleční zajatci, kteří byli po výstavbě Auschwitz II přesunuti právě tam. V roce 1941, když byla likvidace Poláků téměř hotova, byl na bažinách u nedaleké vesnice Březinka postaven tábor Auschwitz II - Birkenau. První tábor poté sloužil jako administrativní centrum celého komplexu a zemřelo v něm kolem sedmdesáti tisíc lidí.

Auschwitz byl původně plánován pouze jako transportní tábor, z něhož měli být vězni přemisťováni do koncentračních táborů uvnitř Třetí říše. V roce 1941 bylo ale rozhodnuto na základě plánu likvidace Židů, neboli Konečného řešení, kapacitu tábora zvýšit na třicet tisíc vězňů. Nad vstupní branou do tábora byl nápis Arbeit macht frei, kteří vytvořili sami vězni. Písmeno B ve slově "Arbeit" bylo obráceně. Nejspíš to bylo učiněno jako malá revolta.

Rudolf Höss, velitel koncentračního tábora Auschwitz - Osvětim.

Auschwitz II – Birkenau

Na podzim 1941 začali sovětští vězni společně s pracovními oddíly sestavenými z ostatních vězňů stavět tábor Auschwitz II – Birkenau. Od začátku byl při jeho budování jeho pozdější bestiální velitel Rudolf Höss. Nejprve bylo potřeba rozebrat budovy z bývalé vesnice Březinka, která byla začátkem roku vystěhována. Povrch budoucího tábora musel být vysušen pomocí odvodňovacích kanálků. Hned zpočátku byly instalovány ploty z ostnatého drátu, které měly zamezit útěku vězňů. Později se podařilo z celého areálu Auschwitz uprchnout pouze 144 vězňům. Koncentrační tábor byl po celou dobu svojí existence zvětšován. Poslední etapa zvaná Mexiko měla zvýšit rozlohu na 170 hektarů a počet vězňů až na dvě stě tisíc. Stavební práce začaly, ale už nebyly dokončeny.

Auschwitz II byl hlavním vyhlazovacím táborem, v kterém zemřelo kolem milionu lidí. Je to smutné prvenství mezi všemi nacistickými koncentračními tábory Třetí říše.

Auschwitz (Osvětim). Cesta, ze které není návratu.

Do dnešní doby se zachovalo 45 zděných a 22 dřevěných budov. Zbytky plynových komor a pecí můžeme vidět pouze jako rozvaliny suti. Při svém odchodu je Němci vyhodili do povětří, aby zakryly své zločiny, které Evropa do té doby nepoznala. Ploty, komíny i základy budov jsou od čtyřicátých let netknuté. Do tohoto areálu je vstup zdarma a je možné si koupit českého průvodce.

PANORAMA: Auschwitz II - Birkenau

Nacisté odstřelili plynovou komoru a krematorium, aby zahladili stopy po zločinu.
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama.

Auschwitz III

Poslední tábor Auschwitz III sloužil jako pracovní tábor pro německou chemickou společnost IG Farben. Ta mimo jiné vytáběla plyn Cyklon B, kterým se vraždili vězňové v Auschwitz II, jak to popisoval Rudolf Höss. V okolí bylo postaveno několik menších koncentráků, které sloužily především na otrockou práci všeho druhu. Velmi známý je Plaszów v Krakově, který sloužil především k těžbě vápence a samozřejmě . 

Konec plynování

Před osvobozením Osvětimi Rudou armádou nacisté odvlekli většinu zbylých přežívajících vězňů a zároveň zapálili obytné bloky. Spolu se zničením plynových komor a kremačních pecí se pokusili zahladit stopy po zvěrstvech, které se tady děly. Podle plánu měl být celý areál zničen.

Díky rychlému postupu Rudé armády na východní frontě se úplně všechno nestihlo. 27. ledna 1945 byl tábor osvobozen. Záchrany se dočkalo pouhých sedm tisíc lidí. Osmapadesát tisíc jich Němci odvezli do Říše na poslední pokusy o zabránění nevyhnutelného pádu. Celkem v Osvětimi zahynulo více než milion lidí.

Dnes bydlí ve městě Osvětim čtyřicet tisíc obyvatel. V koncentrační táboře žilo na rozloze 81 hektarů devadesát tisíc vězňů najednou.

Ve všech třech táborech Auschwitz zemřelo kolem 1,3 milionu vězňů:

960 000 Židů 
70 000 - 75 000 Poláků 
21 000 Cikánů  
15 000 sovětských válečných zajatců
10 - 15 000 vězňů jiných národností

Areál Auschwitz I i Auschwitz II jsou přístupny veřejnosti zdarma. Pokud chcete komentovanou prohlídku v češtině, angličtině či polštině, zaplatíte 25 zlotých. Areál Auschwitz III byl srovnán se zemí a na jeho místě se nachází pouze pomník.

Krakov, Plaszów. Pomník obětem nacistického koncentračního tábora.

Doprava

Autem: Z Prahy po dálnici přes Brno a Olomouc do města Bielsko-Biała, poté po silnicích. 450 km, 4,5 hodiny jízdy. Z Ostravy po hlavních silnicích přes město Jastrzębie-Zdrój. 100 km, 1,5 hodiny jízdy.

Vlakem: Z Prahy přes Ostravu a Katovice. 6 hodin jízdy.

INFO: Město Osvětim a Muzeum Auschwitz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.czKoncentrační tábory na Horydoly

KOMUNISMUS Jáchymovské peklo a Doktor Máj z lágru (Jáchymov)

KOMUNISMUS Památník Vojna (Příbram)

KOMUNISMUS Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák (Sýrovice)

NACISMUS Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka (Svatava)

NACISMUS Malý eficientní koncentrák a Česká socha vítá (Mauthausen)

NACISMUS Pieta v terezínském koncentráku (Terezín)

NACISMUS Vyvraždění terezínského rodinného tábora (Osvětim)

NACISMUS Schindlerův seznam (Krakov) 

Více k tematu: Nový fenomén dark tourism a Nejtemnější turistický cíl

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek

Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo

Kluziště na Vypichu v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
PF 2025 Horydoly

PF 2025 Horydoly

Vždy vykročte pravou nohou! Co nejlepší outdoorový rok přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům, kolegům a také inzerentům.
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 25.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 25.-26.1. 25.1.
Dunajec - zimný splav Červený Kláštor 25.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   25.1.

Diskuse

Dichaelrerce IsmaelEvirm, 21.1.2025 8:39, 1 příspěvek
CBD DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27