Publikaci Turistická encyklopedie České republiky tento týden vydalo nakladatelství Reader's Digest Výběr.
Publikace je solidně vázaná v pevném obalu, má rozměry přibližně A4, ale užší a vyšší, obsahuje 744 stran a tři tisícovky hesel.
To vypadá dobře. To koupím. Takový špalek se bude někomu v naší turistické rodině hodit - asi tak bude uvažovat většina kupujících.
Jenže co s těžkou knihou naditou základními informacemi o stavebních a přírodních památkách?
Mohla by snad sloužit jako studnice inspirací na výlety pro starší turisty. Mladší jasně upřednostňují internet. Starším lidem však nelze Turistickou encyklopedii vůbec doporučit, protože je vytištěna dost malým písmem. Bez silných brýlí nebo dokonce bez lupy se bude mnoha lidem špatně číst.
Lze uvažovat také, že by ji turisté nosili jako zdroj informací v batozích na svých túrách. Téměř dvoukilová kniha je na to však příliš těžká a neskladná. Navíc popisuje jen nejvýznamnější místa poměrně daleko od sebe.
Koho zajímá krajina, kterou putuje, bude mít u sebe nejspíš podrobnou mapu a regionální turistický průvodce.
Turistická encyklopedie tedy nejspíš zůstane ležet doma na polici nebo bude stát v knihovně. řekl bych, že jí čeká smutbý úděl na to, kolik do ní bylo vloženo úsilí autorů, fotografů a tiskařů.
Texty popisují vybraná místa velmi zhruba. Průměrně se musely vejít na dvacet až třicet řádek úzkého novinového sloupce. Nelze jim nic špatného vyčítat, ale také se z nich vážný zájemce mnoho nedozví. Jsou v nich jen nejzákladnější informace, že památky existují a případně, kdo je postavil nebo obýval.
Velkou pomocí pro čtenáře jsou doplňující údaje o návštěvní době, telefonickém spojení a mnohdy také internetová adresa. U měst je někdy přiložen plánek historických center.
Téměř každý text je doplněn fotografií. Snímky jsou nadprůměrné kvality v rámci tohoto žánru. Nesou však pouze informaci, jak památky vypadají. Žádné umění nebo zábavu v nich nehledejte. Prostě se podíváte, jak vypadá kostel nebo zámek, a listujete dál. Obrázek, který by vás zaujal, těžko objevíte.
Popisovaná místa lze vyhledat na automapě. Některé turisticky zajímavé oblasti jsou rozkresleny do samostatných mapek. V každém případě budete v terénu stejně potřebovat papírovou mapu nebo GPS.
Jako dárek pro čtenáře je ke knize přiložena brožura o tuzemských národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Připadá nám úplně zbytečná. Lepší vydávají mnohé turistické organizace jako letáky zdarma pro návštěvníky. Víc k tomu není co dodat.
Praha, Reader's Digest Výběr 2010. Orientační cena 1290 Kč.