Sport žen má v České republice od roku 1997 své zastání v rámci Českého olympijského výboru.
Pohlaví je důležité
Zatímco v devadesátých letech začínalo toto seskupení na poli, kde bylo prioritou řešit sport u nás víceméně bezpohlavně, po několika letech začala být komise rovnoprávným členem ostatních orgánů a komisí.
"Český olympijský výbor nechápe téma "žena a sport" jako uměle vytvářený a násilně prosazovaný problém s nálepkou naivity nebo shovívavého přezírání, ale jako žádoucí tendenci vidět a řešit věci demokraticky a s plnou podporou jako nedílnou součást moderního olympismu," stojí v oficiálním prohlášení komise.
Ženy i muži řeší ženskou otázku
Co však samotná komise znamená? Jedná se o skupinu jmenovaných členů a členek z pole sportovního (Štěpánka Hilgertová, Ilona Hlaváčová), zástupců a zástupkyň Českého svazu tělesné výchovy, České obce sokolské a Českého olympijského výboru (Alena Kindová, Jan Boháč, Vladimír Dostál), akademické půdy (Anna Hogenová), ale i zástupců z jednotlivých regionů a zainteresované veřejnosti.
Součástí aktivit je i výzkumná a publikační činnost. Jedním z jejích cílů je pro nynější volební období (2005 – 2008) dosažení zastoupení členky nebo člena komise v mezinárodních strukturách sportu žen.
"Co se týká činnosti v České republice, pracujeme především na postupné implementaci doporučení evropských a světových institucí, týkající se oblasti gender mainstreaming a equality, do podmínek českého sportu s cílem dosáhnout většího respektu postavení žen ve sportu," uvádí přdsedkyně komise Naděžda Knorre.
Uplatňujeme propagaci zvýšení aktivity
Mezi další cíle řadí také uplatňování politiky propagující zvýšení aktivní účasti žen v řídících orgánech všech sportovních svazů a organizací a hledání podpory pro její naplnění. Samozřejmostí je pak účast na domácích projektech souvisejících s problematikou ženského sportu, pořádání odborných seminářů nebo spolupráce se zástupci jednotlivých krajů na regionálních aktivitách.
Jednou z těchto aktivit je podpora dlouhodobých regionálních sportovních soutěží žen nebo snaha o oddělení kategorie mužů a žen v regionálních anketách o nejlepšího sportovce. Na tento směr těsně navazuje také snaha o mediální propagaci sportu žen a témat spojených s činností komise.
Neobtěžujte ženy a oceňujte cvičitelky
Ke stanovení a také dosažení těchto cílů využívá Komise mimo jiné i projekt s názvem Sport žen mapující situaci českých sportovkyň. "V tomto roce jsme dokončili příručku věnující se prevenci sexuálního obtěžování ve sportu," upozorňuje Naďa Knorre. "V nejbližší době chystáme rozvíjení projektu směrem k podpoře vzniku výchovných programů pro začínající trenérky a zároveň chceme otevřít diskusi o možném systému společenského oceňování úspěšných trenérek, respektive cvičitelek."
Zdroj: tisková agentura gitA