Zpěv ptáků místo řinčení budíku, čerstvá zelenina ze zahrádky, projížďka na koni.
Sen o životě na venkově si většina Čechů splnila pořízením vlastní chaty nebo chalupy. V konkurenci chalupářů se snaží prosadit i druhá forma venkovské turistiky: jednorázové pobyty v soukromí, penzionech či malých kempech.
O dovolené pracujeme v zemědělství
"Agroturistika nabízí možnost zapojit se přímo do chodu zemědělské usedlosti nebo farmy. Turisté tak mohou pomáhat s krmením zvířat nebo s prací na zahradě. Taková dovolená je zajímavá především pro rodiny s dětmi, pro které je největším zážitkem kontakt se zvířaty chovanými na farmě," říká ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.
Agroturistika je ve většině případů provozována jako přivýdělek k hlavní pracovní činnosti zemědělství.
Stovky tisíc nocí na venkově
Velmi rychle se rozvinula například v Itálii, Francii nebo Irsku. V Čechách pak hlavně na Šumavě, dále v jižních Čechách a postupně také v dalších turistických oblastech, jako jsou Vysočina, Český ráj nebo Valašsko.
Kolik lidí se ročně rozhodne pro takový typ dovolené, statistiky neevidují. Jejich počet v České republice se pokouší odhadnout předseda Svazu venkovské turistiky Petr Novák: "Svaz sdružuje 130 podnikatelů, což je asi 5–10 % celkového počtu podnikatelů ve venkovském cestovním ruchu. Za naše členy dojdeme k zhruba sto tisíc přenocování a 32 500 návštěvníkům. Pro celý sektor venkovské turistiky tipuji čísla 10-20krát vyšší."
Holanďané jsou nadšení, Rakušany to moc nebere
Nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků tvoří Holanďané, i když těch v posledních letech mírně ubylo. Na venkov jezdí hodně také naši sousedé.
"Němci navštěvují hlavně jihozápad a severozápad republiky, Poláci zase sever. Nejméně ze sousedních zemí láká venkov Rakušany," upřesňuje Petr Novák.
Prázdniny na venkově po internetu
Pozvolna se mění potřeby české klientely. Levná dovolená pod stanem s jídlem z vlastních zdrojů už Čechy tolik netáhne jako dřív. Přednost dostávají pobyty se zajištěným stravováním. "Turisté hledají kvalitnější služby a jsou ochotni za ně dobře zaplatit," dodává předseda Svazu.
Tomu ostatně vycházejí vstříc webové stránky www.prazdninynavenkove.cz, kde je možné vyhledat ubytování ve třech cenových hladinách.
Evropské centrum pro ekoagroturistiku (ECEAT), člen organizace ECEAT International, nabízí certifikaci ubytovacích zařízení z pohledu přínosu podniku k udržitelnému rozvoji. "Podnikatel certifikací dokazuje například to, že nakládá šetrně s vodou a energiemi, využívá zelených stavebních technik, podporuje ekologické zemědělství a šetrnou dopravu nebo dostatečně informuje své hosty o ekologickém chování v dané lokalitě," vysvětluje výkonná ředitelka sdružení ECEAT Kateřina Gryndlerová.
Značku ECEAT Quality Label nese v Evropě tisícovka objektů. V České republice už bylo takto certifikováno 120 zařízení, z toho stovka na venkově.