Legislativa
V České republice zatím není povinnost nosit helmu uzákoněna, ale čím dál více lyžařských škol na ní trvá. Stejně je to ve Francii, Švýcarsku a Německu. Povinná helma pro děti do 14 let je v Itálii. V Rakousku je povinná do 15 let s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska. Pokutu za nedodržení tohoto doporučení nejspíše nedostanete, ale můžete mít potíže s pojišťovnou v případě úrazu.
Italský i rakouský vlekař nejspíš nepustí dítě na lanovku nebo na vlek. Ze sjezdovky ho vykáže policista ze speciální lyžařské jednotky, která patroluje ve všech větších italských skiareálech.
LYŽAŘSKÉ ŠKOLY: V Alpách vašim dětem rozumějí
Koupit nebo půjčit?
Na začátku je dobré vědět, že helmu si můžete také levně půjčit. Pokud lyžujete jednou za rok a jinak zimním sportům neholdujete, nemusíte ji mít doma. Lyžařskou helmu pro děti vám půjčí dokonce zcela zdarma k lyžařské výzbroji v Happy Sportu. Tam vám i poradí s výběrem správné velikosti. Pokud seznáte, že ji využijete i jindy (například při bruslení nebo sáňkování), kupte helmu novou. Dítěti vydrží několik let, má systém nastavování velikosti jako cyklistické helmy. Bazarový nákup není moc vhodný, skořepina může být prasklá a helma by pak v případě nárazu mohla zradit.
Jak vybrat?
Ten komu má helma sloužit, by si ji měl při výběru vyzkoušet. Všechny helmy jsou zateplené a není potřeba pod ně nosit čepici. Vhodná je jen tenká kukla a to i z hygienických důvodů, polstrování v helmě nebývá vyjímatelné a nedá se prát. Správně nasazená helma z hlavy při mírném zatřesení nespadne, ani když nejsou zapnuté řemínky pod bradou. Kolečkem na temeni ji tedy správně dotáhněte a řemínky pod bradou nastavte tak, aby skutečně držely, nesmí být volné. Některé helmy mají i nastavitelné větrací otvory, kterými se reguluje teplota u hlavy. Dále bývá vzadu nebo po stranách poutko pro uchycení brýlí. Je velmi pohodlné, když se všechny systémy dají ovládat v rukavicích.
TYPY PŘILEB: Vybíráme lyžařskou helmu
Lyžařské brýle
Je velmi důležité, aby brýle správně pasovaly k helmě. Proto se hodí vybírat je zároveň. Mezi obroučkou brýlí a krajem helmy by neměla být velká mezera, obojí by k sobě mělo přisedat. Kraj helmy také nesmí tlačit a posouvat brýle dolů. Některé značky (např. Giro) mají výborně vyřešenu kompatibilitu obou výrobků, což pak oceníte zejména v extrémním počasí. Díky důmyslným odvětrávacím systémům se brýle nemlží atp.
Chránič páteře
Pokud chcete být v prevenci úrazu opravdu důslední, přibalte na hory ještě chrániče páteře. Věřte, že nejsou dobré jen pro zhýčkané městské počítačové povaleče, ale dokáží velmi účinně zabránit úrazům při pádu, zvlášť v situaci, kdy do vás narazí někdo další. Navíc příjemně hřejí, děti budou mít záda v teple a dospělým nahradí ledvinový pás. Samozřejmostí je správně vybraná velikost, ale to při šíři současné nabídky není problém.
S DÍTĚTEM NA HORÁCH: Jak jsme učili Tobiho lyžovat