Bílé ruce - předmět doličný

Bílé ruce - předmět doličný
SDÍLEJ:
Magnézium je bílý prášek, kterým si horolezci popráší ruce, aby jim skála neklouzala. Je to v podstatě čistá křída, která používají stejně jako gymnasté k vysušení zpocených prstů. Jeho používání při lezení na pískovcových skalách v chráněných oblastech je v Česku zakázané. Ne všichni horolezci však zákaz dodržují.
Jak na to Umělé stěny

magnézium běžně používají všichni lezci

Skály a hory

magnézium se běžně používá, v některých místech je sice zakázáno, ale tolerováno

Pískovce v Čechách a Německu

magnézium je zakázáno

V některých oblastech je tak zvané maglajzování nebo mágování dokonce běžná praxe. Český horolezecký svaz ani orgány ochrany přírody si s nešvarem nevědí rady.

Většina pískovcových skal leží v chráněných územích, kde je horolezecká činnost zakázána kvůli ochraně přírody. Výjimky ze zákazu udělují orgány ochrany přírody na základě dohody s Českým horolezeckým svazem. Na oplátku se svaz v řadě případů zavázal starat o skály, udržovat zpevněné cesty nebo informovat o pravidlech lezení na skalách. Jednou z podmínek pro udělení výjimky je i zákaz používání magnézia.

"Pískovcové skály jsou unikátní přírodní útvar a musíme se k nim chovat s úctou a pokorou, což platí i pro horolezce," říká vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Lenka Šoltysová. Podle ní není prokázáno, jestli má magnézium negativní vliv na skály a okolní přírodu, ale rozhodně škodí z estetického hlediska: "Skála s bílými fleky ztrácí na své kráse. Z hlediska zákona o ochraně přírody jde o porušování krajinného rázu."

… a přece škodí?

Na takové argumenty však magnézioví lezci neslyší, pro ně je magnézium přijatelná pomůcka ke zdolávání obtížných skal. "Nikdo, ani žádné nařízení, mě nepřinutí, abych nemágoval, pokud uznám za vhodné, že to zvýší mou bezpečnost a bude to prospěšné pro přelezení cesty," píše pod přezdívkou Zoban jeden z lezeckých účastníků internetové diskuse Radek Lienerth na stránkách Českého horolezeckého svazu. S podivem je, že se jedná o instruktora nejvyšší třídy svazu a zároveň sportovního instruktora komerčních lezeckých kurzů.

Podle zaměstnance Českého horolezeckého svazu a mladého výkonnostního lezce Jiřího Přibila, je však podobně vyhraněných horolezců jen malá část. "Byli bychom sami proti sobě, kdybychom porušovali podmínky, protože pak by nám mohli lezení zakázat úplně." Podle jeho názoru magnézium jako takové skalám neškodí. "Jen to blbě vypadá, i když mně osobně se to líbí," dodává v rozporu se svojí první větou Jiří Přibil.

S tím ovšem polemizuje šéf správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek: "Estetický argument není jediný. Například v Jizerkách je zásadním důvodem zákazu chemická cizorodost magnézia, která je pro místní přírodu zcela nevhodná." V Jizerských horách sice nejsou pískovcové skály, ale magnézium je tu přesto zakázané. Podle Huška je totiž tamní půda výrazně kyselá. Magnézium je naproti tomu zásadité, a může tak chemicky nepříznivě ovlivňovat okolí skal.

O negativním vlivu na pískovce mluví i několik vědeckých studií, Z výsledků chemických měření autoři výzkumů vyvozují, že magnézium podporuje zvětrávací proces pískovce.

Jejich oponenti však poukazují na jejich neúplnost a mnohdy i amatérské provedení.

Mágo jako droga

O používání magnézia vedou největší diskuse právě horolezci. Pro jedny je zcela přirozenou pomůckou, pro druhé nešvarem proti lezecké etice. Argumentů pro i proti je řada a často se diskutující shodují, že by bylo vhodné vyvolat vážnou debatu na úrovni Českého horolezeckého svazu a orgánů ochrany přírody. Představitelé Českého horolezeckého svazu však zatím nic takového neplánují. Poslední valná hromada svazu totiž dala jasný signál, když neschválila návrh z pléna, aby se svaz používání magnézia zabýval. Podle Martina Mellana z výkonného výboru svazu v tom určitou roli hraje jistá konzervativnost přítomných delegátů.

Jedním z těch konzervativních je Petr Hejtmánek, předseda odborné komise životního prostředí Českého horolezeckého svazu. "Diskusí bylo dost a nic rozumného se nevyřešilo. Situace je jasná: jsou daná pravidla, a ta se musí dodržovat." Podle jeho slov jde především o psychickou pomůcku, na kterou si lezci zvykli: "Někdy mi připadá, že ten bílý prášek je pro lezce jako droga a bez něj nejsou schopni lézt, i když schopnosti na to mají."

Cukr nebo bič?

Podle Hejtmánka jsou jediným způsobem, jak magnézium z chráněných oblastí vyhnat, dostatečné restrikce. Jenže to je u nás právě problém. Přestože jsou pravidla jasná a k porušování dochází, kontrola je nedostatečná. "Pravděpodobně na to u nás není dost lidí a peněz," říká Hejtmánek. Podle něj se například na německých pískovcích magnézium skoro nevidí: "Ochranáři s policisty chodí mnohem častěji po skalách a pokuta může být až pět set euro." Nehledě na to, že podle něj i někteří naši ochranáři jsou na skalách vidět s bílýma rukama.

Lenka Šoltysová z Českého ráje však tvrdí, že v jí spravované chráněné oblasti je kontrola dostatečná. "Máme jednoho profesionálního strážce a pětadvacet dobrovolných, kteří se po skalách pohybují. Zároveň děláme dvakrát za měsíc výjezdy na vyhlášená místa. Například na Suché skály," vypočítává Šoltysová. Strážci mohou chodit kdykoliv, stejně tak policie, lesní stráž nebo Česká inspekce životního prostředí.

Faktem ale zůstává, že právě na Suchých skalách jsou vidět lezci s magnéziem velmi často, ale kontrola jen výjimečně. Také pracovník národního parku České Švýcarsko a bývalý profesionální strážce Sojka je přesvědčen, že kontrola není dostatečná. Odlišná situace v Německu ale podle Sojky není jen výsledkem restrikcí. "Myslím, že by hodně pomohlo, kdyby se v Čechách, tak jako v Německu, lezecké špičky veřejně postavily proti magnéziu."

Článek byl napsán pro časopis EkoList a server Horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

nemaguju
Používání magnézia na skalách, ať už je nebo není zakázáno, je otřesný nešvar. Včera jsem byl v Polsku na Sokolíkách a ty bílé stěny - fuj.... Nestačil jsem se divit na jakých nesmyslných místech jsou skály zohyzděné.Maglajs nechte doma nebo do tělocvičen ...
Reaguj
Re: Somáriny
Zelenej mozek se na čemkoli udrží i bez bílýho sajrajtu na rukách!!
  • Autor BW
  • Datum a čas 8.12.2004 14:48
Reaguj
Re: Re: MG
Jen na vysvětlenou: autor článku Jan Bouchal nepsal o svém osobním přesvědčení ohledně magnézia a ani neřešil, jak dlouho a jestli vůbec leze. Jen odvedl normální novinářskou práci a sepsal, jak vidí lezení s magnéziem ochrana přírody a lidé, kteří jsou na ní zainteresovaní v Českém horolezeckém svazu. Myslím, že je to velmi zajímavé.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 13.6.2003 07:38
Reaguj
Spíš mělo být napsáno...
"Pro někoho to blbě vypadá, mně osobně se to líbí," dodává v rozporu se svojí první větou Jiří Přibil.Ale to je vlastně jedno.Čugo Jirous
Reaguj
Re: MG
Jo jeste me zaujala veta: Myslím, že by hodně pomohlo, kdyby se v Čechách, tak jako v Německu, lezecké špičky veřejně postavily proti magnéziu." V Sasku se asi strasne casto lezou tezke cesty(od IXa), tech lezcu!!! Oj. A vubec nikdo z nich nejezdi do Labaku, tam se prece prasi, tam nepojedou!!!!
  • Autor loudis
  • Datum a čas 12.6.2003 13:48
Reaguj
MG
Muzes prosim uverejnit ty studie? Jo jeste se chci zeptat od kdy asi lezes? By me zajimalo, jestli jsi zazil nastup MG a to jak se k tomu stavila VK treba v Adru??? Neznela tam slova: Dame to do pravidel a hotovo. Zadny novoty zavadet nebudem!!! Je to proti etice!!! Tak tyhle "klasiky" bych chtel videl jak lezou bosi a bez lano, protoze to je jediny zpusob jak minimalizovat poskozovani skaly. Co to oni maji ale La Sportivy? Prece se driv lezlo jenom naboso. Co to je za novoty? Skoda ze to taky nedali do pravidel vid??
  • Autor loudis
  • Datum a čas 12.6.2003 13:41
Reaguj
práce ochráncú?
Jen dodávám malou poznámku k Českému ráji: mimo Prachova a Sušek jsem žádného ochranáre nikde nespatril. A ani tam nikoho nesráželi ze skal za magnezium na rukách.
  • Autor Ivan
  • Datum a čas 12.6.2003 09:25
Reaguj
Somáriny
Zelenej mozek nemá rád bílé ruky!
  • Autor Zo Slovenska
  • Datum a čas 12.6.2003 09:18
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

VIRTUÁLNÍ INFLUENCERKA Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních... celý článek

Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport

Zprávy od horolezců 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Nová feráta Skab vede po pískovci v Bezděčíně

Nová feráta Skab vede po pískovci v Bezděčíně

VIA FERRATA GUIDE Nová feráta vznikla v Bezděčínských skalách. Horolezci i turisté tak přišli kvůli komerčním zájmům o další klidnou lokalitu. 
Dolomity a Julské Alpy 2024

Dolomity a Julské Alpy 2024

BRENTA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Napínáky na lezečky: mýtus malých lezeček?

Napínáky na lezečky: mýtus malých lezeček?

JEŽKOVY VOČI Mýtus příliš malých, bolestivě tlačících lezeček pro rekreační lezce byl už tisíckát vyvrácen. Přesto se stále objevují inzeráty na lezeckých stěnách nabízející zánovní lezečky o třetinu levněji. Na lezení
Švýcarské alpské chaty mají potíže s globálním oteplováním

Švýcarské alpské chaty mají potíže s globálním oteplováním

Chaty Trifthütte a Mutthornhütte, které patří Švýcarskému horolezeckému svazu SAC, byly uzavřeny 2021. První poničila sněhová lavina a druhou ohrožuje pád ledu a kamení. Vše je přičítáno tání permafrostu. 
Columbia Omni-Heat Arctic - tepelná ochrana inspirovaná ledními medvědy

Columbia Omni-Heat Arctic - tepelná ochrana inspirovaná ledními medvědy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Značka outdoorového oblečení Columbia představuje unikátní technologii Omni-Heat Arctic, jejíž inspirací byla tepelná ochrana ledních medvědů. Společnost Columbia Sportswear je lídr v oblasti inovativního outdoorového oblečení.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 20.-24.11. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 21.-24.11. 21.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 22.-24.11. 22.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 22.-24.11. 22.11.
Kolem světa Praha, Clarion 23.-24.11. Cestovatelský festival 23.11.
Krampus show Praha, Holešovice 24.11.
Muču Kiš - diashow Praha, Kayak Beach Bar Přednáší Radoslav Groh 27.11. 19:00
Něha Himaláje - diashow Nymburk, Sokol Přednáší Jan Tráva Trávníček a Petr Jan Juračka 27.11. 18:00
Boot - veletrh Německo, Berlín 28.11.-1.12. Lodě 28.11.
Ptačí svět očima fotografa - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Tomáš Grim 28.11. 18:00

Diskuse

SellAccs.net: Your Source... CesarFange, 24.11.2024 4:46, 118 příspěvků
Лучшие криптовалюты Davidmhg, 24.11.2024 1:27, 1 příspěvek
Лечение пчелиной пыльцой Evapwg, 24.11.2024 1:04, 2 příspěvky
Биткоин кошелек с выводом... Davidlqh, 24.11.2024 1:03, 2 příspěvky
Маска для лица с медом Evalri, 24.11.2024 1:00, 2 příspěvky
Когда появятся видеокарты... Davidzid, 24.11.2024 0:09, 3 příspěvky
půl pravdy Střelec, 23.11.2024 18:19, 9 příspěvků
Doplnění Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků
když hoří pod plechem Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků
nasrat@hovno.ch pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12
Litr balené vody obsahuje... Horydoly Open, 6.11.2024 23:42
Podzim ve Velkých Karlovi... Horydoly , 6.11.2024 2:28
Metropolitní trail Motols... Horydoly , 1.11.2024 0:17
Das war der Cybathlon 2024 Horydoly , 30.10.2024 23:53