V hotelu Praha se udála také památná historka českých fotbalistů s protitutkami po ostudně prohraném zápase. Na legendárním pokoji číslo 433 si objednal fotbalový výkvět několik holek a pak to naivně zapíral v novinách i do televize. Vzpomínáte na jména Ujfaluši, Baroš, Jankulovski, Rosický...?
Palác kultury (dnes Kongresové centrum) i hotel Praha byly otevřeny v roce 1981. Stavělo se shodně šest let.
Pakul byl od začátku architektonicky nepovedené dílo, neforemná krabice hozená nad Nuselské údolí vedle Gottwaldova mostu. Vzpomínáme, jak jsme metrem jezdili od Vraha přes Slintárnu pod Vocas (překlad pro Brňáky: Nastoupili jsme na stanici Gottwaldova - dnes Vyšehrad, projeli stanicí I.P. Pavlova a vystoupili na Muzeu u jezdecké sochy svatého Václava).
Hotel Praha, to ale byla jiná! Renomovaní architekti a další umělci vytvořili zajímavé dílo zvenku i zevnitř, které respektovalo okolní krajinu.
Obrovské zbytečné prostory
Oba obří baráky ovšem měly slabinu, která se ukázala hned, jak zmizel komunismus a věci dostaly reálnou cenu. Teď na ni dojíždí. Prostory jsou předimenzované, reprezentativní místnosti a chodby jsou zbytečně rozmáchlé a jejich vytápění, úklid i prostá údržba se nevyplatí.
KUPTE SI KNIHU Pavel Karous: Hotel Praha, která shrnuje krátkou ale významnou historii hotelu.
Bývalý hotel Praha se nachází v Praze-Dejvicích v Sušické ulici 20 na svahu pod vilkovou čtvrtí Hanspaulka. K objektu patří rozsáhlá zahrada mezi ulicemi Sušická, Komornická, Na Vlčovce, Na viničních horách a Na Karlovce. Zabírá přibližně rozlehlou Petschkovu zahradu, kterou založila na místě několika předměstských usedlostí židovská finančnicko-uhlobaronská rodina Petschekova. Mimo jiné jí patřil až do 2. světové války Petschkův palác v ulici Politických vězňů, kde si gestapo zřídilo velitelství a vyšetřovnu, odkud odbojáři putovali rovnou do nechvalně známé pankrácké sekyrárny. Paradoxně byla Petschekova zahrada otevřena pro veřejnost až za nacistů, před kterými rodina prchla do USA a Argentiny.
Architekti Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se inspirovali ve stylu brutalismus, který přiznával surové materiály, křivkou terénu a po vrstevnici vyprojektovali obrovskou bílou vlnu. Všechny pokoje v pěti patrech nasměrovali na jih s výhledem k Pražskému hradu a na Leninovu třídu v údolí, která spojovala letiště s Kulaťákem (v dnešních názvech Evropská ulice spojuje Letiště Václava Havla s Vítězným náměstím).
Petschkova zahrada, spíše veřejný sad než produkční zahrada, byla uzavřena pro veřejnost. To místní lidé těžko nesli. K tomu sledovali výstavbu obrovské budovy mezi vilami a vilkami, stavba byla skoro utajovaná a nikdo nesměl na staveniště. Kdo tudy chodil nebo zde bydlel, nikdy se už nezbavil pachuti po rudých papaláších.
Ubytování, umění a architektura
Zastavěná plocha je 9800 m2, v budově je 136 hotelových pokojů, konferenční sály, restaurace a malý bazén. Moderní a dodnes ceněné lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče a keramické obklady navrhl Štěpán Kotrba.
Hotel byl otevřen v květnu 1981 a do listopadu 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády k ubytování zahraničních vládních a stranických delegací. V roce 1990 se stal majetkem hlavního města Prahy. Pak už měla budova smůlu na majitele. Praha 6 ho prodala roku 2002 společnosti Falcon Capital, která se nejasným způsobem napakovala na vyrovnání ruského dluhu vůči Česku. Roku 2013 ho prodala společnosti Maraflex, kterou vlastnil František Savov, podnikatel spojovaný s mnoha korupčními kauzami. Ještě v témže roce koupila celou firmu včetně hotelu společnost PPF Petra Kellnera. To je podnikatel, který zpočátku vydělal na nečisté privatizaci České pojišťovny a teď mu plynou pohádkové zisky s nebankovních půjček malým klientům v tíživé finanční situaci za nekřesťanské úroky a poplatky.
Petr Kellnerovi patří ještě historická usedlost Hadovka (též zvaná Serpentka) v dolní části zahrady poblíž Evropské třídy, Koupil ji od Kanadského velvyslanectví.
Hotel Praha se v těchto dnech začal bourat. Do konce roku by z něj neměla zůstat ani jedna zeď. Spekuluje se, že v horní části zahrady (kde dosud stojí hotel), postaví Petr Kellner svoji soukromou rezidenci. V dolní části zahrady (kde jsou garáže a sklady), bude stát soukromá škola Open Gate. Usedlost Hadovka zámeckého typu bude přebudována na sídlo PPF. O těchto záměrech informuje web Park místo hotelu.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Podívejte se na další zajímavé hotely:
Jánské Lázně Omnia, Karlovy Vary: Thermal, Lermoos Cube, Nassfeld Carinzia, Mariánské Lázně: 9 hotelů, Mladé Buky Grund, Olomouc NH, Plzeň Angelo, Praha Ambassador Zlatá Husa, Praha Kempinski, Praha Savoy, Praha Praha, Chopok Tri Studničky, Stebnícka Huta Slnečný Majer, Štrbské Pleso Kempinski, Tatranská Lomnica Praha.