Chystáte se do hor? Pak se raději zopakujte, co v horách dělat a nedělat. Máme pro vás pět základních pravidel, kterými byste se měli řídit, abyste si svůj horský pobyt užili ve zdraví a dobré náladě.
1. Túru si dobře naplánujte!
Procházka zasněženými horami patří mezi pohádkové zážitky. Obzvlášť pokud svítí sluníčko, kolem vás se třpytí sníh a vítr nefouká. Ovšem krajina pod sněhem je poměrně jednotvárná a špatně se v ní orientuje. Proto si trasu vždy pečlivě prohlédněte předem na mapě, kterou si v ideálním případě vezměte s sebou, a průběžně si na ní kontrolujte svou pozici. Ve sněhu lehce z cesty sejdete a než si to uvědomíte, můžete se v horách ztratit. Obzvlášť to platí pro turisty a skialpinisty, kteří se pohybují mimo vyznačené turistické trasy.
2. Dobře se oblečte!
Celkem byste měli být oblečeni do tří vrstev. Spodní vrstvu představuje spodní prádlo a spodní kalhoty a nátělník. Tato vrstva přiléhá těsně k tělu a zahřívá vás. Na ni byste si měli obléknout izolační vrstvu (například fleecovou mikinu), která nepustí zimu k vám a teplo do vás. A poslední vrstvou by mělo být svrchní oblečení, které vás chrání před vnějšími vlivy. Patří sem různé softshellové a membránové oblečení. Mezi třetí a druhou vrstvu můžete v zimě vložit ještě péřovou bundu. Ale při pohybu ji potřebovat nebudete. Na túru si ji proto vezměte v batohu a oblékejte si ji při zastávkách, abyste neprochladli.
3. Pohybujte se ve skupině!
Pohybovat se osaměle po horách je ošemetné i v létě, natož tak v zimě, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Proto vždy vyrážejte do hor alespoň ve dvou lidech. Než vyrazíte na túru, vždy někoho informujte, kam míříte a kdy hodláte být zpět. Na horských chatách k tomu slouží knihy, kam se při odchodu zapisujete. Chatař v nich sleduje, kdy se měl kdo vrátit a jakmile někoho pohřeší, volá Horskou službu. Samozřejmostí je plně nabitý mobilní telefon, který ukryjte do tepla pod bundu, aby baterie vydržela co nejdéle.
4. Zjistěte aktuální meteorologickou situaci!
Nikdy se nevydávejte do hor nazdařbůh. Vždy si ráno před túrou zjistěte, jaké je hlášeno na ten den počasí. V horách se meteorologická předpověď mění ze dne na den a týden staré informace jsou vám k ničemu. V zimě si také zjistěte, jaký stupeň lavinového nebezpečí na ten den Horská služba vyhlásila, a chovejte se podle jejího doporučení. Pokud si nedokážete představit hory bez freeridu, skialpů nebo sněžnic představit, měli byste mít u sebe pro všechny případy lavinový set a ideálně také lavinový batoh. A samozřejmě s tím vším umět zacházet.
5. Zabalte si do batohu dostatek jídla a pití!
Vzít si v létě láhev s vodou asi nikdo nezapomene. Ovšem v případě, že provozujete fyzickou aktivitu a potíte se, může u vás i v zimě dojít k dehydrataci a následné únavě a otupení smyslů. V takovém stavu snadno uděláte chybu a zraníte se. Proto si pořiďte termosku a berte si s sebou teplý, ideálně sladký čaj, který, doplníte tekutiny i energii. Co se jídla týče, nemusíte si s sebou brát expediční sáčkovou stravu, na jednodenní výšlap vám stačí müsli nebo proteinové tyčinky.
Až si budete balit teplé prádlo a sportovní vybavení do Alp nebo jiných hor za našimi hranicemi, nezapomínejte ani na cestovní pojištění. To by mělo k cestě mimo naši republiku patřit stejně samozřejmě jako čepice a rukavice. Jakmile si někde byť jen zvrtnete kotník nebo zlomíte nohu, bude pro vás muset vyrazit buď tým pozemních záchranářů nebo vzlétnout vrtulník, aby vás transportovali do nejbližšího lékařského zařízení. A tam vás taky zadarmo neošetří. Za pár korun denně máte jistotu, že po vás nikdo nebude chtít později vyplatit statisíce nebo miliony. Pro vysokohorskou turistiku v terénech nebo via ferrata budete navíc potřebovat cestovní pojištění rizikových sportů.