Proto se zaměřme především na správný výběr toho, co ráno oblékneme a po celou túru nesundáme.
Spodky a ponožky – vlna nebo syntetika?
Spodní prádlo při jakémkoliv aerobním sportu hraje velmi významnou roli. Stejně jako ponožky je zavřeno pod oblečením, a přitom je v přímém kontaktu s tělem. Právě tady je nejlepší příležitost účinně odvádět pot pryč od těla. Sportovci se dělí na dvě skupiny – příznivce syntetiky a příznivce přírodních materiálů. Ti nejčastěji využívají vlnu merino, která má skvělé vlastnosti, ale bohužel je sama o sobě velmi křehká. Jako ideální poměr se ukazuje pro prádlo asi 40 % merina, vyšší obsah většinou ubírá odolnosti a takové oblečení se rychleji opotřebuje a roztrhne.
U ponožek je to ještě méně, protože se intenzivně zatěžují kontaktem s botou při každém kroku. Skialpové ponožky proto mají tenký ale hustý úplet s příměsí elastanu, aby perfektně držely na noze. Specialitou jsou skialpové podkolenky se silikonovým proužkem, který má protiskluzový efekt. Nejlépe fungují se správně vybranou anatomickou vložkou do bot, takže je noha dobře ukotvená a nikam se v botě nepohybuje během kroku. V opačném případě brzy vzniknou puchýře a otlaky. Pokud vás takové problémy trápí, zkuste nejdříve vyměnit ponožku za co nejtenčí.
Pokud si pořídíte spodní komplet (dlouhé triko a ¾ spodky) z funkčních materiálů, nemusíte pod ně oblékat klasické trenýrky ani podprsenku. V těch nejnáročnějších partiích totiž jejich použitím vyrušíte funkci spodní vrstvy. Pokud se naostro necítíte dobře, pořiďte spodní prádlo také z funkčních materiálů. Zde se co největší poměr merino vlny vyplatí, jelikož je příjemná při kontaktu s kůží, a to v intimních partiích oceníte nejvíce.
Převlečné kalhoty
Bundu a mikinu snadno oblékneme a svlékneme, a dnes už to můžeme říci i o kalhotách. Na skialpy se šijí takové, které lze rozepnout po celé délce a tedy obléci bez sundání přezkáčů. Nejčastější variantou jsou jedny tenké softshellové kalhoty pro celodenní použití a jedny zateplené a nepromokavé s celoodepínacím zipem, které lze rychle obléknout při zhoršeném počasí. Stejně, jako v batohu nesmí chybět péřovka a nepromokavá bunda, mají v něm místo takové kalhoty.
Co si obléct na skialpovou túru a jak oblečení vrstvit samozřejmě záleží na délce výstupu a sjezdu a také na předpovědi počasí. Některé drobnosti by však v batohu neměly chybět nikdy.
Čelenka a rukavice na skialpy
Hlavou utíká spousta tepla. Kulich se nevejde pod helmu a je příliš velký, nejčastěji tedy vídáme skialpinisty v čelence. Tu případně nahradí multifunkční šátek (tzv. tunel), každopádně důležité je zakrýt uši. Čelenku často jako první sundáme nebo nandáme při změně teploty. Vejde se do kapsy a je vždy po ruce, přitom hodně zahřeje.
Častěji už snad sundáváme jen skialpové rukavice. Při manipulaci s lyžemi a pásy, na svačinu, hledání v batohu a mnoha dalších činnostech. Rukavice volíme zpravidla tenké, které používáme většinu času – přes ně pak máme jedny tlusté, když se zkazí zima nebo sněží. Ty zároveň slouží jako náhradní. Ovšem pokud nechcete zbytečně nosit další pár, lze využít rukavice s převlečným palčákem. Ten neprofoukne a při navléknutí přes prsty udělá velký teplotní rozdíl. Nezapomínejte, že hole na skialpech držíte v rukách zásadně bez poutek. Rozhodně se tedy hodí protiskluzová dlaň z jemné kůže nebo silikonu.
Základní rady do obchodu
LYŽE sjezdovky - lyže pro děti - běžky - běžky pro ženy - skialpové oblečení - skialpinismus - snowboard - lyžařská helma - lyžařské brýle
HOROLEZECTVÍ sněžnice - cepíny a mačky - pohorky
TURISTIKA autostany - stany - stany - spací pytle - trekkingové boty - batohy - pláštěnky na batohy - velikosti batohů - obuv - oblečení - ponožky - trekingové hole - nože
BĚH běžecké boty - trailové boty - outdoorové boty
CYKLISTIKA jízdní kola - horská kola - silniční kola - elektrokola
VODNÍ SPORTY lodě - nafukovací lodě - paddleboard - rybářské oblečení
FOTO, VIDEO, AUDIO fotoaparáty - dalekohledy - bezdrátová sluchátka
OSTATNÍ kytary - hudební nástroje - pračky - boxy na nářadí