Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?
Koloběžky jedou s kopce rychleji než bicykly. Při tom jsou citlivější na řízení a výběr správné stopy. Pád z koloběžky přesto nebývá tak nebezpečný jako z kola, ale za to se při něm hodně odřeme. Rukavice a helma jsou proto doporučení hodné i v největším horku.
První pomoc na Horydoly. VODÁCI: Jak zachránit tonoucího, Jak zachránit topící se vodáky? TURISTÉ: Hadí uštknutí, Žijeme s klíšťaty, Jak obvázat ruku, Nebojte se hromů, bojte se blesků!, Nenech chcípnout HOROLEZCI: Omrzliny jsou nevyzpytatelné, Omrzliny vznikají z blbosti, Podchlazení na horách, Výšková nemoc je zákeřná potvora, Vytahování z ledovcové trhliny se musí nacvičit, Fiktivní zranění v Divoké Šárce CYKLISTÉ: Silniční lišej, Podchlazení na kole CESTOVATELÉ: Cestovatelské nemoci, Bylinné masti
Bebina si to dala o víkendu! Pustila brzdy a rozjela se z větrem o závod do Čerčan po rozbité okresce strmě dolů k Sázavě. Tam ale nedojela!
Stačila chvilka nepozornosti, přední kolo zapadlo do díry v rozbitém asfaltu a Bebina letěla přes řídítka. V mžiku si rozbila kolena i lokty, krve z ní teklo jako z vola. Zaplať pán bůh, že měla navlečené cyklistické rukavičky a nasazenou helmu.
Nic víc se jí nakonec nestalo, ale bolest a leknutí byly velké. Přejeme jí, ať hluboké jizvy moc nepálí, když už dnes plave v moři, kam se těšila celý rok.
Co dělat se zraněným koloběžkářem?
* Bez soucitu se zraněným nejprve zajistíme bezpečnost ostatních. Zastavíme další koloběžkáře, vykážeme je na krajnici a postavíme hlídky, aby varovali řidiče, kdyby tudy projížděli.
* Pokud je to možné, odvedeme nebo odneseme zraněného mimo silnici a odklidíme jeho koloběžku.
* Zjistíme, zda koloběžkář není těžce zraněný, zda dýchá a tepe mu srdce, zda nemá zraněnou páteř nebo hlavu, zda mu odněkud nestříká krev, nebo se podivně nemotá kvůli otřesu mozku.
* Zkontrolujeme případné zlomeniny končetin, obličeje či prstů.
* V případě těžšího zranění, na jehož ošetření se necítíme kompetentní, voláme nouzovou linku 112. Dispečer nám po telefonu poradí s první pomocí a zároveň pošle doktora, sanitku či vrtulník.
* Pokud je koloběžkář pouze odřený, opláchneme ránu. Ideální je důkladné vymytí vodou z čistého potoka, kašny nebo vodovodu. Nebojme se použít v případě nouze i sladké pití z cyklistické lahve. Pouze bublikové limonády a slané pití nejsou vhodné, protože na odřeninách velmi štípou.
* Vybereme z rány kamínky a další velké nečistoty. Bude to bolet, ale nedá se nic dělat.
* Okolí rány osušíme a desinfikujeme.
* Obvážeme zraněná místa sterilní gázou a obvazy z lékárnička. Pokud ji nemáme s sebou, musíme improvizovat. Místo obvazů použijeme oblečení. Třeba utrhneme rukávy a obvážeme jimi ránu.
* Měkké části těla, především dlaně, vycpeme pod obvazem dostatečnou vrstvou gázy. Jednak tam teče nejvíc krve a jednak to bolí, když je potřeba dojet domů jet a držet při tom řídítka.
* Obvazy zajistíme důkladným oblepením náplastí.
* Zraněnému začne být zima. Tělo všechnu energii spotřebovává na zraněná místa a je nutné obléknout aspoň bundu.
* Zraněný nemá žízeň a hlad, ale musí pít a jíst. Tělo potřebuje k regeneraci teplo, tekutiny a energii. Ideální je teplý čaj v nejbližší hospodě a k tomu něco hodně sladkého.
* Pokud je zraněný koloběžkář schopný po prvním ošetření odjet, máme vyhráno.
* Povrchové odřeniny doma vydrhneme kartáčem, aby pod kůží nezůstaly nečistoty. Pořádně je vydesinfikujeme, zasypeme zásypem proti mokvání a nakonec lehce obvážeme, aby k nim mohl vzduch.
Hlubší rány také vyčistíme a vydesinfikujem, ale místo obvazu je překryjeme speciálními léčivými hydroaktivními nebo hydrogelovými náplastmi. I děsivě vypadající rány se pod nimi zahojí za pár dní.
Důležité je, aby se začaly tvořit strupy, rána se nezanítila a nemokvala či dokonce nehnisala. Okraje rány je dobré chladit ledem nebo studenou vodou. Není to medicínsky nutné, ani to neurychlí hojení, ale zmírní to bolest.
* Nejsme-li si jisti rozsahem zranění, doprovodíme padlého koloběžkáře k lékaři. Možná dojde i na šití nebo svorkování hlubších ran.
Doporučené bezpečné vybavení na koloběžkový výlet
Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, lehká větrovka, sportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, čelovka, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát.
KOLOBĚŽKA: Kostka Hill SUPPORT: Velorama.cz
Diskuse
Diskuze k článku
Odřenina
Jestli se chcte pojistit a mít s sebou na cesty zbaleou dobrou dezinfekci k ošetření rány, tak já s sebou vožím Prontosan gel který koupíte v několika lékárnách. Rozumím Vám jako ženě, které záleží na zdraví rodiny.
Odřenina
Když je to odřenina někde na kole nebo při lezení nebo někde na lyžích, tak to normálně uměju vodou nebo sněhem, zelepím náplatí nebo obazem a dojedu domů / na chatu / do kempu m případně si to potom ještě umeju v hospodě mejdem.
No a potom to umeju pořádně (mejdlo s sebou na víc dní vozím) a když už neteče krev tak to nechám větrat, aby se to nezanítilo nebo nezhnisalo.
Když to chce větší ošetření, tak zajdu i s odřeninou za místním felčarem.
Odřenina
Takže taháte s sebou na túru mýdlo? a umýváte ránu někde na cestě?
Odřenina
Zdravím, prosím co používáte na rychlé vyhojení odřenin? Jezdíme s manželem hodně, a tohe se nám stává opravdu často, tak bych na to chtěla být co nejlépe připravena |
hojiné náplasti
myslím že super jsou hlavně hojivé náplasti: https://obchod.sanicare.cz/hojeni-ran/ které napomáhají jak při dezinfekci, tka při samotném hojení.
- Autor lenka laskava
- Datum a čas 8.2.2018 14:25
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!
Zdravím Vás,
moc díky za všechny Vaše reakce. Sami jsme si v PrPom před několika lety prošli podobnými debatami a spory, postupně se nám vše podařilo vyčistit a dostat do fáze shody jak mezi námi v týmu (25 lidí), tak do fáze shody s obecně respektovanými autoritami a současnými vědeckými poznatky.
Díky tomu můžeme například bez ostychu tvrdit, že první pomoc se dá opravdu učit jen zážitkem a jinak to nejde - pro příkald ocituji z jedné nedávno obhájené diplomové práce: "Všechny výše uvedené argumenty jsou pádným důvodem, proč je krajně nevhodné a neefektivní vyučovat první pomoc pouze v teoretické rovině. Základy první pomoci v podobě teoretických znalostí jsou potřeba, ale bez praktického nácviku s využitím metod zážitkové pedagogiky a navození stresových faktorů ztrácejí na významu. (Kelnarová, 2007)" - Diplomová práce Bc. Karel Janata: Kvalita výuky první pomoci v autoškolách.
Je super, že vás to téma nutí přemýšlet a argumentovat. Jsme rádi, že jsme zde rozproudili debatu, do které má každý co říct. Zároveň díky za velmi profi reakci. Pokud budete chtít někdy v budoucnu poradit s dalšími články, velice rádi je zkonzultujeme. Nic to nestojí a vy budete mít kvalitnější články hned na první pokus.
Obracet se můžete například na mail naší PR paramedičky: zuzana.kucerova@prpom.cz
Budeme se těšit na další spolupráci a do té doby hezké prázdniny a bezpečné výlety :)
Ondřej
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!
Dobrý den Ondřeji, mnohé díky za Vaše poznámky k textu. Dovolím si přičinit také pár poznámek, jak to vidím já, jako editor tohoto článku (autorský text jsem měl před vydáním v rukou a upravoval formulace tak, aby se dobře četly a byly pochopitelné pro čtenáře).
* Článek působí dojmem, že po jeho přečtení bude čtenář schopen provést úkony, které jsou v článku popsané. To je velmi nebezpečný omyl. Jsou dvě možnosti:
Naši čtenáři jsou svéprávní a jistě si nemyslí, že po přečtení jednoho článku budou schopni poskytnout kvalifikovanou první pomoc.
Tento článek slouží především k uvědomění, že na koloběžkách (velmi podobně jako na kole) se přizpůsobují běžné postupy první pomoci podmínkám, které jsou typicky jiné, než třeba při úrazech v domácnosti, v práci nebo třeba na kanoi či na skalách.
* Zachránce za sebou NEMÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, většina pouček pro něj bude nesrozumitelná, nebude vědět jak se vyšetřuje dech a v 95 % případů to provede nesprávně.
Zážitkový kurz první pomoci samozřejmě není podmínkou, aby člověk uměl poskytovat laickou první pomoc a už vůbec ne kvalifikovanou první pomoc! Jsem sice zastánce zážitkového a projektového učení (ve své praxi horolezeckého instruktora ho i praktikuji), ale jsem si vědom, že existují i jiné účinné a ověřené způsoby výuky první pomoc. Například od výuky ve školách podle osnov, přes Červený kříž, specializované kurzy v kroužcích a nácviky v oddílech, až třeba po Zdrsem.
* Zachránce za sebou MÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, vypsané úkony již ovládá, navíc je umí provést ve správném pořadí a je trénovaný pro jejich realizace ve stresových podmínkách.
I absolventu laického zdravotnického školení neuškodí, když si předem promyslí, jak zvládat typické situace pro první pomoc v jeho oblíbené činnosti (zde na koloběžkách).
* Zjistíme, zda koloběžkář... "... není těžce raněný" - a jak to laik bude přesně zjišťovat? Nesprávné pořadí, tohle sem teď nepatří.
No jak se asi zjišťuje těžké zranění? I na prostý laik nepolíbený zdravotnickým školením pozná, že je něco hodně v nepořádku, když z ležícího člověka crčí krev, případně se nehýbá a nemluví.
* "... dýchá a tepe mu srdce" - velmi matoucí, puls se v první pomoci nevyšetřuje už 17 let. Navíc chybná formulace "zda dýchá" namísto správné formulace "zda dýchá normálně".
V tom máte pravdu. Puls se dnes v laické první pomoci nenahmatává. Stačí dech a je jasné, že tím pádem tepe i srdce.
* "... zda nemá zraněnou páteř" - toto laik nemá možnost zjistit, může maximálně vyslovit podezření na poranění páteře.
V článku i ve skutečnosti se pohybujeme na úrovni laické první pomoci. Proto jsou všechny závěry týkající se zdravotního stavu pacienta pouhé domněnky. Ovšem musíme z nich v případě nutnosti vycházet, jako by to byla ověřená skutečnost.
* "... zda mu odněkud nestříká krev" - to je zbytečně melodramatické, připomíná to více béčkové horory, než reálnou první pomoc. Správná formulace je "zda nemá masivní krvácení".
Pod pojmem masivní krvácení si laik nepředstaví téměř nic. Pod stříkající krví každý víc, co si má představit. Už jsme se v našem horolezeckém oddíle setkali s tím, že masivní prý je, když se člověk hodně odře - na jedné straně, nebo také že kouká maso z rány - na druhé straně. Při tom jde o lidi, kteří mají o první pomoc zájem a většinou i nějaké základní povědomí předem, vědí že absolvují základní kurz první pomoci a k tomu většinou i nějakou specializovanou nadstavbu. Co si potom myslí běžný člověk, raději ani nedomýšlet :-(
* "... nebo se podivně nemotá kvůli otřesu mozku" - tak to už je zcela za hranicí přijatelnosti, velmi zavádějící. Jak zjistím, zda se motá, když leží na zemi? Co když se nemotá, ale stejně má těžký otřes mozku? (Ano, to je možné a časté.) Co když se motá, protože je to diabetik, a to je také důvod, proč spadl z koloběžky? Co když se motá, protože je podnapilý? Nebo má cévní mozkovou příhodu, která pád zavinila?
Když se člověk motá po pádu na koloběžce, nejčastěji to je právě otřes mozku. Samozřejmě mohou být i další příčiny, ale v každém případě to vede tam, kam autor popisuje. Do nemocnice a k profesionální medicínské péči.
* Výrazně se nedoporučuje, aby česky hovořící zachránce volal v ČR na linku 112, pokud potřebuje zdravotnickou pomoc. Bude přepojován na linku 155 (protože ten hasič, který na 112 zvedá telefony, mu s první pomocí poradit nemůže a nesmí), tím vzniká prodleva a kvalita poskytnutí první pomoci klesá.
To je samozřejmě kontroverzní téma hlavně pro zdravotníky, protože tento systém 112 jim odebral řízení záchranné operace. Pro laiky je ovšem 112 nejlepší, ať mluví česky, slovensky, nebo třeba japonsky. Těch pár vteřin zdržení, než operátorka 112 přepojí volajícího na zdravotnickou operátorku 155, nikoho nezabije. Pokud by ho to mělo zabít, tak je už stejně mrtvý, protože prodlevy během záchrany budou daleko delší. Obrovskou výhodou pro volajícího ovšem je, že 112 spouští automaticky celý záchranný systém. Operátor sám vyhodnotí, zda má poslat k padlému koloběžkáři jenom sanitku, nebo je výhodnější vrtulník, zde nejsou potřeba hasiči (třeba když spadne ze silnice do strmého svahu), policajti (třeba to byla dopravní nehoda) nebo má v blízkosti městkou policii (třeba na zajištění před dalšími nehodami na stejném místě), jestli nemá pomoci horská služba, jaká je situace v terénu, co na to meteorologové, apod.
Má osobní zkušenost je, že 112 opravdu dobře funguje právě tímto způsobem. Byl jsem u cca 7 volání o pomoc tímto způsobem. Negativní zkušenost mám pouze jednu na Slovensku a to zavinila spíš liknavost horské služby.
* Ošetření oděrek. Vzhledem k tomu, jak marginální je to téma, zaobíráte se s ním nepřiměřeně rozsáhle.
Nejčastější zranění na koloběžkách jsou právě větší či menší oděrky. Proto se jimi zabýváme tak rozsáhle.
* "Zraněnému začne být zima." Jak to víte?
Teoretické školení i praktická zkušenost tomu odpovídá. Mechanismus je jednoduchý - tělo směřuje svoji energii (a tedy především teplo) k uzavření rány a v horším případě k přežití. V horizontu desítek minut až hodin je proto zraněnému nepříjemné chladno, pokud ho nezateplíme, ať už je horké léto nebo studený podzim. Už u rozsáhlejších oděrek (stejně jako třeba u popálenin) se můžeme nechtěně dopracovat až k podchlazení a dokonce i smrti.
* "Zraněný nemá žízeň a hlad, ale musí pít a jíst." Jak to víte? Já mívám po drobných pádech z kola většinou velký hlad. Pokud se jedná o vážná poranění, pacient od laických zachránců NESMÍ dostat žádné jídlo, ani pití. Může to zkomplikovat následné zajištění dýchacích cest.
Bavíme se teď o zranění, byť drobnějším. Nejde tedy o běžný pád z kola ani o vážné úrazy. To se řešilo v textu o několik odstavců výše.
***************
Ještě jednou děkuji za Vaše poznámky k textu. Podle mého mínění je první pomoc velmi důležité téma a podle statistik přístupů na Horydoly.cz to velmi zajímá i naše čtenáře.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 26.7.2017 11:18
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!
112 má absolutní prioritu automaticky. Ostatní čísla můžou operátoři posílit (resp. potlačit ostatní provoz), ale jenom na žádost příslušných složek. Stalo se to např. před několika lety, když se hledal ztracený turista v létě ve Východních Krkonoších. Zkoušeli ho dokonce zaměřit pomocí BTS. Pak ho ale stejně našla pod smrčkem pěší hlídka.
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!
nojo, žrát se musí a reklama musí bejt. zážitkovej kurz, no né.
112 kontra 150 je na dlouhou diskusi. záleží na povaze zranění a (jistě laicky obtížném) odhadu poměru urgentnosti pomoci medicínské a technické (vyprošťování, transport nesjízdným a neleteckým terénem, regulace dopravy). a záleží na znalostním bekgraundu a osobnostním nastavení volajícího, obecně muž a technik se lépe domluví s hasičem než se zdravotnicí.
mimochodem, pokud někdo víte, je nějaká hierachie tísňových čísel na mobílních sítích (ve smyslu které jak mají prioritu při přetížené nebo slabé síti)?
Lezecká sezóna nekončí, aneb lezení je i zimní sport
8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách
Může se hodit
Nejčtenější články
Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 20.-24.11. | 20.11. | |
Betlémy - výstava | Karlovy Vary, muzeum | 20.11.-19.1. | 20.11. | |
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh | Polsko, Varšava | 21.-23.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 21.-23.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 21.-24.11. | 21.11. | |
Life - veletrh | Brno, Výstaviště | 22.-24.11. | 22.11. | |
Vertical Pro - veletrh | Německo, Friedrichshafen | 22.-23.11. | 22.11. | |
Mezinárodní festival alpinismu | Praha, International | 22.-24.11. | 22.11. | |
Halls & Walls - veletrh | Německo, Friedrichshafen | 22.-23.11. | 22.11. | |
Babinského bloudění - orientační závod | Bělá pod Bezdězem | MTB nebo běh | 23.11. |
Diskuse
where to buy priligy in p... | gentideds, 21.11.2024 22:47, 1 příspěvek |
IsmaelEvirm | Earnesthaide, 21.11.2024 21:57, 118 příspěvků |
Каштановый мед полезные с... | Evajze, 21.11.2024 21:03, 2 příspěvky |
Лечение настойкой прополиса | Evahzv, 21.11.2024 19:37, 3 příspěvky |
Прополис цена за грамм | Evadim, 21.11.2024 19:28, 1 příspěvek |
Перга отзывы | Evadxl, 21.11.2024 19:09, 10 příspěvků |
dapoxetine online malaysia | gentideds, 21.11.2024 18:57, 7 příspěvků |
buy priligy online in india | gentideds, 21.11.2024 18:28, 1 příspěvek |
když hoří pod plechem | Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků |
nasrat@hovno.ch | pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Podzimní školení Akademie... | Horydoly , 21.11.2024 16:23 |
Cestování v digitální éře | Horydoly , 21.11.2024 16:10 |
Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 19.11.2024 18:24 |
Svatba | Horydoly , 18.11.2024 14:12 |
Litr balené vody obsahuje... | Horydoly Open, 6.11.2024 23:42 |
Podzim ve Velkých Karlovi... | Horydoly , 6.11.2024 2:28 |
Metropolitní trail Motols... | Horydoly , 1.11.2024 0:17 |
Das war der Cybathlon 2024 | Horydoly , 30.10.2024 23:53 |