Neznámá čtyřka na Dynamitce
CLIMBING GUIDE Před čtyřmi lety někdo vyčistil skálu u Dynamitky, navrtal do ní borháky a vznikla hezká horolezecká cesta. Mnoho cyklistů na ní mlsně kouká, když projíždějí pod Bohnicemi po cyklostezce podél Vltavy do Prahy.
Neznámá cesta na Dynamitce je dlouhá asi 20 metrů. Je vybavená spolehlivými borháky na jistění.
Kámen jsou droby a břidlice jako skoro všude v dolním Povltaví pod Prahou. Tato šedočerná hornina je v Praze hluboká osm kilometrů. Vznikla jako usazenina hluboko na dně moře před půl miliardou až tři čtvrtě miliardou let. Tehdy ve starohorách vznikly sinice a po nich bakterie. Snad už i první houby a řasy. Ze starohor je známý i první organismus se sexuálním mechanismem rozmnožování - červená řasa Bangiomorpha pubescens.
Objevil se první známý superkontinent Rodinie, formovaly se středy dnešních kontinentů a mořská pobřeží. Po jednom z nich dnes lezeme, ačkoliv už je jinde než u rovníku a skála již není utopená na dně moře, ale objevila se na povrchu.
"Náhodou jsem objevila borháky u Dynamitky. To možná vylezeš," pravila má žena v listopadu a zasnila se: "Určitě je tam zavrtal nějaký lezec jako svatební dar své nastávající, protože nahoře na skalní vyhlídce je namalované velké srdce." Byl jsem poněkud pragmatičtější: "To určitě..." Počkali jsme, až se přeženou Vánoce, a vyrazili Dynamitku prozkoumat.
Zdá se, že neznámý lezec našel jediný pruh pevné skály v celé stěně. Okolo jsou všechny kameny naskládané jako stavebnice lego.
Lezení samotné je hezké s vyrovnanou obtížností v lehce položené skále a zdá se, že i bezpečné. Bez helmy však tady nedá ránu prvolezec ani jistič.
"Bydlím tady už čtyři roky, cesta tady byla a já si ji chtěl vždycky vylézt," přišel se na nás podívat zdejší usedlík. "Vždycky když tudy jedu na kole, dívám se borháky, ale zatím jsem nenašel spolulezce," zajíždí k nám cyklista z Vltavské cyklostezky. "Podívejte se také na horní skálu, je tam nějaké staré jištění a víc cest," radí nám s tím, že ani tam nikdy neviděl nikoho lézt.
Nevíme tedy, kdo cestu udělal, kdy přesně vznikla a zda se vůbec leze.
NEZNÁMÁ CESTA
Dynamitka
Dolní Povltaví
Obtížnost: 4 UIAA. Jištění borháky.
Prvovýstup: Neznámí lezci před 2000.
Výstup: Skála se zvedá nad červenou a modrou turistickou značkou u Vltavské cyklostezky vedle severního oplocení objektu bývalé Dynamitky. V levé části západní stěny vede strmá úzká plotna. Pod vrcholovým převisem uhneme doleva do zářezu k poslednímu borháku. Vřele doporučujeme odtud slanit. Dá se dolézt ještě několik metrů na okružní podvrcholovou rampu, ze které lze sestoupit pěšky, ale terén je je úžasně lámavý a zarostlý.
Sestup: Slaněním.
NA DRUHÉM BŘEHU: Lezení na Holém vrchu
Horní skála na Dynamitce je vlastně ostroh u hradiště Zámka. Na vyhlídku se dá přijít pěšky po neznačené cestě po loukách mezi Zámeckou a Drahanskou rokli. Anebo vystoupat po krkolomné stezce vlevo od Dolní skály a vpravo od bývalého kamenolomu.
V západní stěně je natlučených několik prastarých skob a na šikmé sestupové rampě nad nimi je osazený novější nýt, který ovšem nebudí větší důvěru než rezavé skoby. Stěnou evidentně vedou středně těžké lezecké linie, ale ani o nich není nic známo. Zprava ze skalního sedélka se dá vymyslet několik dvojkových lezeckých variant, pokud si chcete užít lehkého lezení s pěkným výhledem na velkou řeku.
Doprava
Přijít lze pěšky, ale lepší je přijet na kole nebo koloběžce až téměř pod skálu po asfaltové Vltavské cyklostezce.
Od metra a nádraží Holešovice se jede přes Trojský most a po cyklostezce A2 na pravém břehu Vltavy 8 km. Od nádraží Podbaba je to jen 5 km, ale je nutné přeplout přes Vltavu přívozem, na který platí jízdenka MHD. Rychlý a zajímavý příjezd vede od metra Kobylisy po cyklotrase A28 rychle dolů Bohnickým údolím 6 km. Z Kralup je to po cyklostezce 19 km.
Pěšky je to pod skálu nejkratší ze zastávky Zámky, kam připlouvá přívoz od vlaku ze Sedlece nebo přijíždí autobus č. 236 z Bohnic a od Zoologické zahrady.
STRAVA.com: stáhněte trasu GPX na koloběžce z Bohnic k Dynamitce a nazpět do Libně.
Doporučené vybavení
Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, 2 smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, jídlo a horké pití v termosce. Na pozdní návrat není od věci čelovka. Hodí se jízdní kolo nebo koloběžka na příjezd po cyklostezce. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu nebo Lítačku pražské MHD, doklady a pojištění.
Nobelova dynamitka
Dynamitka pod Bohnicemi je bývalá továrná Dynamit-Fabriken vorm. Alfred Nobel & Company. Stojí v Zámecké rokli při ústí Čimického potoka do Vltavy. Dochovaly se tři budovy a 23metrový komín.
Továrna na výrobu dynamitu, vynalezeného 1866, byla postavena 1870 hamburskou společností Alfred Nobel a spol. Odborník na chemické výrobky August Schramm doporučil pro stavbu odlehlou úzkou rokli kvůli bezpečnosti a břeh řeky kvůli vypouštění jedovatého odpadu. Dynamit byl dodáván především dolům v Čechách a rakousko-uherské armádě, která ho zavedla do praxe jako první na světě.
Provoz dynamitky byl spuštěn za osobní účasti Alfreda Nobela.
Krátce po zahájení výroby se odehrálo několik tragédií. Byly proto postaveny pevnější objekty a mohutné ochranné valy. Za první světové války tu pracovalo 500 dělníků. Odpad z výroby byl časem zpracováván na umělá hnojiva.
Po vzniku Československa byla výroba dynamitu přesunuta do pardubické chemičky a v Bohnicích se krátce vyráběly průmyslové trhaviny chloratit a astralit. Když firma zkrachovala, areál koupil zbrojař František Janeček a od 1923 se vyráběl ruční granáty. Po německé okupaci 1939 převzaly továrnu firmy M. Berker a Waffenwerke Brünn (dnes Brněnská Zbrojovka) a vyráběl se střelný prach.
Po komunistickém znárodnění 1946 šla bohnická dynamitka z ruky do ruky. Patřila podnikům Zbrojovka Brno, Konstrukta Praha (postavila střelnici), Jiskra (vyráběla pyrotechniku) a Řempo (využila sklady). Po sametové revoluci byla dynamitka restituována předválečným majitelům a dnes je využívána jako skladiště a k bydlení.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě
Skály pro horolezce
Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy
Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála
Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení
Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin Polensprung, Pevnost, Rauhe Zinne Blockweg Talwächter Schusterweg
Český kras Horské výstupy v Českém krasu Křížová cesta Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák
Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka
Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Helfštýn Choustník
Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe
Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán
Káčov Klepec Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky
Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá
Lužické hory Oybin skryté věže pod Oybinem Jonsdorf Bílý potok Smrtka Křížová věž Normální cesta I
Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Dynamitka Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník
Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy
Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train
Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Špičák u Mostu Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky
Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice
Diskuse
Diskuze k článku
Dynamitka
Díky za upřesnění.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 11.1.2024 00:40
Dynamitka
Nýty na sestupové rampě jsou dva, ten druhý, který jsi asi nenašel, vypadá důvěryhodněji, je trochu schovamý pod převískem a jak na něj neprší, tak nezreznul utahovací šroub. Osazovali jsme je ručně v roce 2001, jsou to Pestry.
Používali jsme je na toprope, cesty pod nima jsme zdola nelezli. Už asi 10 let si říkám, že do nich osadím nějaký borhák, aby se daly lézt rozumně odspodu. Za lokdaunu byly docela omágované, nyní pro lámavost opět zaslouženě upadli v zapomnění.
Nad výlezem na nejvyšší částí horní skály je ještě umístěn starý kruh, řekl bych, že HO Bohnice ho používalo stejným způsobem.
- Autor Martin
- Datum a čas 10.1.2024 14:23
Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo
Kluziště na Vypichu v Praze
Může se hodit
Nejčtenější články
Zmizelé koleje, zmizelá nádraží
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona
PF 2025 Horydoly
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 11.-23.1. Mushing | 11.1. | |
Šediváčkův long | Deštné v Orlických horách. | 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola | 21.1. | |
Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 22.-26.1. | 22.1. | |
Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 23.1.-2.3. | 23.1. | |
Eis Total Festival | Rakousko, Pitztal | 24.-26.1. | 24.1. | |
Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 24.-26.1. | 24.1. | |
O dřevěného Krakonoše | Rokytnice nad Jizerou | Skialpinismus | 25.1. | |
Jilemnická 50 - běžky | Roudný | 25.-26.1. | 25.1. | |
Dunajec - zimný splav | Červený Kláštor | 25.1. | ||
Branické ledy - otužilci | Praha, kemp Kotva | 25.1. |
Diskuse
CBD | DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek |
Sněžka historická | Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků |
INU | Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků |
Ještě stěna v Telči | Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků |
INU | Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek |
Dotaz na přechod vrcholu | přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků |
Popradské | Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky |
Popradské | pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky |
trasa na běžkách | Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků |
trasa na běžkách | Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Závod rohaček – Memoriál ... | Horydoly , 21.1.2025 2:46 |
DECOLED | Horydoly , 9.1.2025 21:34 |
Češi začínají v lednu hub... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:53 |
termíny testovaček lyží B... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:50 |
Troja Florbal Cup | Horydoly , 8.1.2025 19:25 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 6.1.2025 14:18 |
Novoroční virtuální běh p... | Horydoly Open, 2.1.2025 17:12 |
Nesmírně zásadní text, uk... | milan šupa, 27.12.2024 19:27 |