Vajoletky u Křižan: parádní pískovcové lezení

Vajoletky u Křižan: parádní pískovcové lezení
Vajoletky, slunce vychází za Ještědem 1. ledna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Skalní kulisa Vajoletky (též Krkavčí skály) se vypíná nad malebnou obcí Křižany na jižním úbočí Ještědského hřbetu. Patří do stejného geologického zlomu, jako ostatní tvrdé prokřeměnělé pískovce od Suchých skal, přes Pantheon, Bezděčínské skály, Hodkovické Kvočny a dál k Havranu a do německého Oybina.

Vajoletky u Křižan: parádní pískovcové lezení
Křižany při pohledu z Krkavčích skal (Vajoletek).
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Na pískovci se leze bez magnézia!

AKTUALIZACE Vajoletky nemají lákadla pro špičkové lezce v podobě supertěžkých prásků, ale rekreační horolezci si tady zalezou úplně všichni. Nabízejí dvojkové a trojkové spáry a komíny, trojkové a čtyřkové kouty, pětkové až sedmičkové stěny a hrany. 

Vše v pevné skále, většinou dobře zajistitelné smyčkami, dětskými hlavami nebo pomocí UFO. Výška skal je z náhodní strany patnáct metrů a z údolí strany až pětadvacet metrů.

Z Velké a Malé věže se slaňuje od slaňovacích kruhů do náhorní stěny. Z Mezistěny a Vyhlídky se buď sejde pod náhorní stěnu, nebo slaní do údolí stěny.

Kudy kam?

Vajoletky jsou dobře vidět na zalesněném návrší (472 m) nad obcí Křižany. Dostaneme se k nim po zelené turistické značce.

Vlakem nebo na kole přijedeme na železniční nádraží Křižany. Dva kilometry po zelené značce pak zdoláme s nevelkým stoupáním.

Autem nebo autobusem dojedeme na zastávku Křižany, u Krkavčích skal, zde je malé neplacené parkoviště pro několik aut. Po zelené strmě vystoupáme kilometr ke skalám.

Vajoletky u Křižan.

Jídlo, pití a spaní

U skal stojí bytelný přístřešek s lavicemi, stolem a místem na zemi ke spaní ve spacáku. U přístřešku je ohniště a v lese dostatek dřeva. Nejbližší prameny pitné vody jsou na okraji Křižan pod skalami a u nádraží Křižany nedaleko podjezdu.  V Křižanech je hospoda Semerink otevřená ve všední dny od čtyř hodin odpoledne a o víkendech otevírá již v poledne. Smíšené zboží prodává po celý den od pondělí do soboty a v neděli pouze dopoledne.

VIDEO: Vajoletky u Křižan, náhorní dvojky na Malou věž

 

Historická poznámka Michaela Beránka

Proč byly tyto dvě pískovcové věže nazvány Vajoletky, mi bylo vždy záhadou. Ony se totiž těm pravým Vajoletkám vůbec nepodobají. Pravé Vajoletky v Dolomitech mají šest věží a dvě věže Vajoletek u Křižan se k nim dají těžko přirovnat.

Původně se oba skalní útvary u Křižan nazývaly Východní a Západní věž. Toto pojmenovaní se časem změnilo na Velkou a Malou věž, kdo ví proč, a po čase bylo rozmnoženo o jména dalších dvou skalních útvarů Vyhlídka a Mezivěž.

První zprávy o lezecké obhlídce míme od Willi Kahla a Heinricha Scholze máme z 30. března 1890, ale slovitní horolezci se o výstup nepokusili. O dva roky později 9. října 1892 vezmou s sebou ještě Richarda Kaspara, ale pokus o prvovostup se nezdaří. 

 

Vajoletky u Křižan byly slezeny poprvé 5. července 1893 dvěma Sasíky, byl to Hans-Joachim Scholze a Ferdinad Siegmund, kteří vylezli na Velkou věž dnešní Normální cestu neboli Levý komín. Ještě téhož léta vynesl stejnou cesto a vrchol vlajku Richard Kaspar. Když ji zničil vítr, vyměnili ji 1893 za novou bratči Gahlerovi.

Další Němci v čele s Rudolfem Kauschkou z Bílého Potoka u Hejnic oblézali Vajoletky a dělali cesty v letech 1904 - 1907.

Teprve v roce 1953 Olda Kopal vylezl první českou cestu. V letech 1957 až 1959 se Joska Čihula dal do dělání cest, které nejsou pro bojácné. Byly totiž bez jakýchkoliv kruhů, skob nebo podobného pevného jištění. V roce, kdy jsme popolézali v této oblasti s mým parťákem Pepou Slowiakem, nebyla na Západní věži vrcholová knížka, což pro nás nebyl velký problém, ale chyběl tam i slaňák a to bylo překvápko. A teď babo raď! Nějak jsme se za pořádného klení s třesoucíma nohama dostali dolů.

Dnes je zde několik VII, VIIb a VIIc. Pro zdatnější se najdou cesty obtížnosti VIII, VIIIb a VIIIc. Ti ještě zdatnější si mohou zkusit jednu ze dvou cest přesahující obtížnost IX.

Vajoletky u Křižan.

Velká věž

CESTA PRO TÁDU, VI. M.Frýdl, T.Frýdl, 10.9.2005. Nástup v pravé části údolní stěny přes hodinky a hrot k 1. kruhu. Odtud přímo přes bříško (BH) a plotýnku ke 2. k. Dále přímo pilířem na vrchol pravé věže k vrcholové knížce.

PRO TÁDU - VAR. PŘÍMÉ TRAVERZY, V. M.Frýdl, T.Frýdl, 10.9.2005. Nástup cestou Cesta pro Tádu k 1. kruhu. Odtud vpravo vhloubením až na hranu k velkým hodinám (štand). Dále traverzem zpět do cesty a přes 2. kruh na vrchol.

CESTA STAROBNÍHO DŮCHODCE, IV. I.Jebavý, 10.8.2000. Od nástupu Hladké cesty vlevo za roh a hranou pilíře na vrchol.

HLADKÁ CESTA, VI. Josef Čihula, 31.10.1959 Z náhorní strany po levém rameni pod východní stěnu. Nejprve středem, pak vpravo po hraně.

JANKOVITÁ - VAR. HODINKOVÁ, V. M.Frýdl, 1988. Nástup z průchodu (vlevo od c. Jankovitá) stěnkou a koutem na balkon. Dále původní cestou přes 2. kruh na vrchol.

JANKOVITÁ CESTA, VI. Josef Čihula, Miroslav Machovič, 22.4.1957. Z údolí žlutým lámavým koutem podél spáry ke kruhu a vpravo na plošinku. Vrcholovou stěnou přes 2. kruh na vrchol.

MARŤASOVA CESTA, VI. Soňa Stanislavová, J.Voldřich, 4.10.2009. Z náhorní strany středem pilíře pravé věže, stěnou a žlábkem na vrchol.

NOVÁ ÚDOLNÍ STĚNA, VI. Němečtí lezci, 1940. Vlevo od Staré údolní cesty, středem hladké červené stěnky do členitého vhloubení, tím pod převis. Zprava nad převis (kruh) a plotnou přes skobu (BH) na vrchol.

PRAVÝ KOUT, III. Rudolf Kauschka, 1904. Středním komínem k římse, po římse doprava do vhloubení a tím na vrchol.

PRVNÍ KOMÍN, II. Hans-Joachim Scholze, F. Siegmund, 5.7.1893 Trhlinou v SZ stěně do levého komína a na vrchol.

STARÁ ÚDOLNÍ CESTA, IV. Rudolf Kauschka, August Steinjan, K.Portsch, R. Haesler, E.König, 6.6.1906. Koutovou spárou zleva na předskalí údolní stěny. Traverz vpravo do spáry, výše traverz plotnou vlevo k údolnímu komínu a jím na vrchol.

STARÁ ÚDOLNÍ - LEVÁ VAR., IV. J.Jeníček, Bokschneiderová, 1984. Nástup starou údolní cestou na balkon, vlevo vzhůru přes díru a vpravo pod údolní komín.

STARÁ ÚDOLNÍ - VAR., IV. Provýstupci neznámí. Koutovou spárou zprava na předskalí a dále jako u originální cesty.

STŘEDNÍ KOMÍN, II. R. Kašpar, 1.10.1893 SZ komínem na vrchol. 

Vajoletky u Křižan.

Malá věž

BLESKOVA HRANA, VII. J. Macháček, Jiří Jíra, 1988. Po levé hraně komína přímo ke kruhu. Dále přímo přes mírný převísek na balkón a vzdušnou spárou v rohovém koutu nad balvanem na vrchol.

COSA NOSTRA, VIII. Miroslav Vyvadil, Michal Lopota. Vlevo od Žluté spáry stěnou po drobných římsičkách k 1.kruhu. Přímo pod převis, a přes něj k 2. kruhu (vedle sebe 2. a 3. kruh) a vpravo stěnkou na vrchol.

DĚDITSTVÍ, IXc. Jan Kareš, Eliška Karešová, Dalibor Muráň, S. Dostál, 10.2008. Mezi cestami Pandžábská hrana a Žlutá spára přímo přes dva kruhy, mírně zprava ke třetímu kruhu, od něj ke kruhu Žluté spáry a tou na vrchol.

DLOUHÉ PRSTY, VIIIb. Spárou v plotně ke kruhu a mírně vlevo ke kruhu Pilířové cesty.

EXTEMPÓRE, IXa. P. Lukášek, Robert Výtiska, 1993. Stěnkou k 1. kruhu cesty Cosa Nostra doprava k 2. kruhu a stěnou na vrchol.

JIŽNÍ KOUT, IV. Němečtí lezci, 1940. V levé části údolní stěny koutovým vhloubením přes kruh na J balkón (hodiny) a spárou nad nimi na vrchol.

KRÁTKÁ SPÁRA, IV. Němečtí lezci, 14.10.2000. Koutovou spárou přes břicho, na stupeň a na vrchol.

KRÁTKÁ STĚNKA, II. Vpravo od cesty Normální cesty stěnkou a spárkou na plošinu. Poté doleva na vrchol.

LAHŮDKOVÝ KOUT, IV. Josef Čihula, Miroslav Machovič, 31.10.1959. Vpravo od S rohu koutovým vhloubením (smyce) a převislou stěnou mírně doprava na vrcholovou plošinu.

NORMÁLNÍ CESTA, II. Ve střední části vhloubením přímo pod slaněním ke slaňáku. Přechod vlevo na vrchol.

OLDOVA SPÁRA, VI. Oldřich Kopal, 1953. Z náhorní strany S rohem, šikmo vlevo spárkou za roh do V stěny ke kruhu a převislou V stěnkou šikmo vpravo na vrchol.

OLDOVA SPÁRA - VAR., VI. Od kruhu vlevo převislou spárou.

ORIGINÁL PILÍŘOVÁ, VII. Jiří Jíra, 1974. Spárou v plotně ke kruhu a travers vlevo na hranu. Dále jako Pilířová cesta.

PANDŽÁBSKÁ HRANA, VIIIc. P. Lukášek, O. Vykouk, 1993. Levou východní hranou přes 3 kruhy na balkón a koutovou spárou na vrchol.

PILÍŘOVÁ CESTA, VI. Zdeněk Hluštík, Jiří Jíra, 13.7.1974. Vpravo od cesty 4. lámavou hranou kouta k hrotu (smyčka). Traverz vpravo ke kruhu. Převislou stěnkou na plotnu a přímo vzhůru (nebo vpravo komínem) na J balkón a cestou 3.

ŠÁŠOVA CESTA, VII. Jiří Jíra. Nástup stěnkou vlevo od Jižního kouta mírně vlevo ke kruhu, přes něj a libovolně na vrchol.

SCHMIDTŮV KOMÍN, III. Rudolf Kauschka, August Steinjan, 7.4.1907. Hlubokým komínem středem údolní stěny přes kruh a převis vpravo na J balkón a spárou na vrchol.

TRAVERZOVÁ CESTA, III. Z náhorní strany při pravém SZ rohu (smyce) šikmo vpravo přes Z stěnku (hodiny) na J balkón (pozor, vyviklaný velký náhorní kámen) a koutovou spárou po pravé straně na vrchol.

VÝCHODNÍ STĚNA, VII. Jiří Jíra, Zdeněk Hluštík, Milan Hložek, 31.7.1974. Podél trhliny vlevo do kouta k 1. kruhu. Vzhůru na polici a levou spárou vpravo na vrchol.

ŹLUTÁ SPÁRA, VIIc. Josef Čihula, 2.4.1961 Puklinou v pravé části údolní stěny ke kruhu, spárou na V balkón a vlevo koutovou spárou na vrchol.

Vajoletky u Křižan.

Mezistěna

BANJIJUMPING, V. V. Brožka, Háša, 13.6.1996. Koutem mezi masivem a Malou věží.

MÁJOVÁ CESTA, VI. P.Boček, 1.5.1989. Středem stěnky přes 2 kruhy na vrchol předskalí.

RACHOT LEBEK, VIII. M. Suk, T. Hutník, 10.8.2000. Vlevo od Májové hladkou stěnkou k 1. kruhu, sokolíkem, stěnkou (BH) a tupou hranou přes 2. kruh na předskalí.

RENÁLNÍ KOLIKA, V. M.Fýdl, J.Komrzý, 2012. Z průchodu spárou na vrchol Mezistěny.

Vajoletky u Křižan.

Vyhlídka

BREDYHO CESTA, VIIb. T.Bretschneider. Po hraně ke hrotu (smyčka), travers doleva ke kruhu a vzhůru na vyhlídkovou plošinu.

RADEGAST, VII. L.Skobla, P. Čadková, 20.5.1995. Přes stupně, spárkou ke kruhu a převisem na vrchol.

Vajoletky u Křižan.

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem7 expresekjistítkolano 50 m, hodně smyčektextilní vklíněnce, dřevěné šťáradlospárové rukavice, lezečky, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, pojištění, průvodce.

Horydoly.czSROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení

Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Horolezecké průvodce v okolí

Lezecké skalky na Ještědu

Děvínské polesí - Záživá a Uranová

Údolí Zábrdky

Údolí Zábrdky - Vykotlaný zub

Údolí Zábrdky - Ondřej

Strážov

Quargelstein (Tvarožník)

Široký kámen - Ještědské panorama

Jelení vrch

Vajoletky u Křižan.

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Bezvel Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Brdy Babka Hadí královna Klobouček Mrtnická skála

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zinne Blockweg Talwächter Schusterweg

Český kras Horské výstupy v Českém krasu Křížová cesta Srbsko Černá skála u Řevnic Divadýlko u Kačáku Alkazar Traverz Matterhornu Alkazar lezecký park Šanův kout Plotna u Srbska Dušičková stěna Kamarádi z Tour Ronde Dušičková spára Stěna Za klášterem O strach postaráno Svatojánská kobylka Zubák

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Hruboskalsko Orloj Kozinec Suché skály hřebenovka

Davle Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory Helfštýn Choustník

Frankenjura Sportovní lezení Frankenjura Lehčí lezení v Juře Hartelstein Action Directe

Jizerské hory Černá Studnice Hajní kostel Horní Hlídač Koutu Hrabivá cesta Malý Jezdec Kazatelna Normální cesta Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Kněžívka Kokořínsko U Nedvězí Konstantinovy Lázně Kouřim Kotek Kozelka spárokomíny Kozí vrch Kreutzberk Luž Ondřej u Zábrdky

Labské pískovce Bielatal V-VII Bielatal IV-V levý břeh Bielatal IV pravý břeh Bielatal Praxedis Südwestweg Bielatal Archimedes Alter Weg Bielatal Herkulesstein Alter Weg Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá 

Lužické hory Bílý potok Jelení vrch Jonsdorf Křížová věž Normální cesta  Oybin skryté věže pod Oybinem Smrtka Tvarožník Vajoletky

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Dešťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Dynamitka Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník 

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Strážov Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Široký kámen Špičák u Mostu Švédské skály Vykotlaný zub u Zábrdky Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník Zákolany Žabka u Zábrdky

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

hnízdění dravců

se v údolních stěnách děje poměrně pravidelně, a to zejména ve schmidtově komíně. v jarních měsících sledujte obě konkurenční databáze cest (jak čhs tak skalnioblasti) a byste nebyli při návštěvě zklamáni.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 4.4.2024 08:35
Reaguj
Devitky

Trichu nuda, není-liž pravda? Tahto čísla lezou už i malé děti :-) 

Reaguj
Devitky

Se Ti nezdaji jako dostatecna lakadla? ;-)

  • Autor Ctirad
  • Datum a čas 31.3.2020 10:41
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Sluneční stěna Županovice

Sluneční stěna Županovice

CLIMBING GUIDE Nevysoká skála u Županovic nad Vltavou poskytuje famózní lezení. Dvacetimetrová Sluneční stěna je posazená vysoko ve svahu nad Slapskou přehradou. Všechny cesty začínají na strmé skalní polici a lezec tedy... celý článek

Blue Ice stahuje šrouby Aero

Jak letos vypadají ledopády 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Motykův komín na Černý štít

Motykův komín na Černý štít

CLIMBING GUIDE V Kroutilově horolezeckém průvodce po Vysokých Tatrách jsme si přečetli nenápadnou poznámku: "Výstup jedním z nejkrásnějších tatranských komínů." Každý s jinými spolulezci jsme již stáli na úpatí Černého štítu, ale kvůli
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

MAŘENKA Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Jak letos vypadají ledopády 2025

Jak letos vypadají ledopády 2025

Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

Svatý Jan pod Skálou je tradičním dějištěm horolezeckých setkání koncem roku. Horolezecká tradice se nazývá "poslední slanění" a setkávají se při ní lezci ve skalách po celém Československu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 18.-26.1. 26.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 18.-26.1. 26.1.
Mont Blanc - diashow Železný Brod, kino Přednáší David Hainall 27.1. 18:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 30.1.-2.2. 30.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 30.1.-1.2. 30.1.
Vtáčnik - konec lezení
  Povolení lezení 1.7.-31.1. 31.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 31.1.-2.2. 31.1.

Diskuse

CBD DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27